Četrtek, 20. 6. 2013, 21.32
8 let, 7 mesecev
Brez Tonyja Soprana ne bi bilo Dona Draperja
Ko se je na spletu pojavila novica, da se je pri komaj enainpetdesetih zaradi kapi za vedno poslovil James Gandolfini, je družabna omrežja preplavilo malo morje njegovih fotografij, lepih misli in besed slovesa – nič kaj pretirano čudnega, saj se je v zgodovino televizije zapisal s pomočjo enega od najbolj poznanih in priljubljenih junakov, mafijca Tonyja Soprana.
James Gandolfini je italijanskim staršem na svet prijokal leta 1961 v Westwoodu v zvezdni državi New Jersey. Ker je odraščal v predani rimskokatoliški družini, ki je govorila italijansko, redno pa obiskovala tudi svojo domačo državo, je razvil močno italijansko identiteto, kar mu je pozneje po svoje pomagalo tudi na igralski poti.
V srednji šoli je igral košarko in sodeloval v šolskih gledaliških predstavah. Študiral je komunikologijo, preden pa se je začel ukvarjati z igranjem, je delal kot točaj, redar in vodja kluba. Z igranjem se je srečal prek prijatelja Rogerja Barta, ko se je preselil v New York.
Svoj filmski prvenec je Gandolfini doživel leta 1987 v filmu Shock! Shock! Shock!, sledile pa so majhne vloge v filmih, kot so The Last Boy Scout Tonyja Scotta, A Stranger Among Us Sidneyja Lumeta, najbolj znan pa je verjetno film režiserja Tonyja Scotta in scenarista Quentina Tarantina True Romance. Sledile so vse večje in večje vloge, v katerih je večinoma upodabljal silake – sledili so na primer filmi Terminal Velocity, Crimson Tide, Get Shorty in Night Falls On Manhattan.
S Tonyjem Sopranom si je Gandolfini prislužil tri nagrade emmy in tri nagrade igralskega ceha, pomagal pa mu je tudi do pomembnejših filmskih vlog. Vtis je ob Bradu Pittu in Juliji Roberts na primer naredil v filmu Mehikanka, sledila pa mu je tudi vloga v filmu bratov Coen Mož, ki ga ni bilo.
Po Sopranovih je seveda ostal aktiven tudi na velikem platnu: leta 2009 je v filmu Ugrabitev metroja Pelham 123 je spet sodeloval s Tonyjem Scottom, preklinjal je v filmu In the Loop Armanda Iannuccija, v animiranem filmu Where the Wild Things Are pa je glas posodil Carol.
Za še posebej izredno leto se je izkazalo leto 2012. Kot šefa agencije Cia Leona Panetta smo ga videli v filmu 00:30 – Tajna operacija, z ustvarjalcem serije Sopranovi Davidom Chaseom je moči združil v drami Not Fade Away, priznanje za izjemen nastop pa si je zaslužil v vlogi Mickeyja v filmu Ubij jih nežno.
In čeprav se je James Gandolfini tako nepričakovano poslovil, si lahko oboževalci privoščijo tudi nekaj njegovega še svežega dela. Med drugim ga bomo prihodnje leto ob Tomu Hardyju in Noomi Rapace videli v filmu Animal Rescue, v katerem se je znova vrnil v svet kriminala.