Nedelja, 18. 11. 2012, 14.57
9 let
23. Liffe: Slavje režiserk, vodomec odletel v Srbijo

Letošnjega vodomca, glavno nagrado festivala, ki jo po izbiri mednarodne žirije podelijo neuveljavljenemu režiserju najboljšega filma iz sklopa Perspektive, je prejela srbska režiserka Maja Miloš za svoj kontroverzni celovečerni prvenec Klip – drzen in uporniški portret mlade Srbije, ki poskuša socialne probleme in brezvoljnost utopiti v seksu, drogah, glasbi in labirintu komunikacijske tehnologije.
Nagrado FIPRESCI je prejel švicarski kandidat za tujejezičnega oskarja Otrok iz zgornjega nadstropja režiserke Ursule Meier, občinstvo je nagrado zmaj podelilo filmu Lore, nemško-avstralsko-britanski koprodukciji režiserke Cate Shortland. Nagrado za najboljši kratki film je mednarodna žirija dodelila filmu Tuba Atlantic norveškega režiserja Hallvara Witza.
Sklepna slovesnosti 23. Ljubljanskega filmskega festivala se je torej odvila v znamenju žensk, saj so na njej slavile kar tri režiserke. Razglasitvi zmagovalcev je sledila projekcija filma Zveri južne divjine, prejemnika velike nagrada žirije letošnjega filmskega festivala v Sundanceu.
Prva nagrada večera je šla v roke mlademu norveškemu režiserju Hallvaru Witzu za kratki film Tuba Atlantic. Nagrado je razglasila članica mednarodne žirije Urška Kos, ki je odločitev o zmagovalcu pospremila z besedami, da gre za "najbolj smešno filmsko upodobitev sovraštva do ptičev po Hitchcocku, za najbolj nerodnega angela v filmu po Clarenceu Odbodyju, za film, ki nam je pokazal, kaj zmore največja tuba na svetu in, ne nazadnje, ker je tako zelo nespoštljiv".
Ker je bil režiser zaseden z ustvarjanjem novega projekta, se je zbranim zahvalil prek videoposnetka, nagrado pa je v njegovem imenu prevzel programski direktor festivala Simon Popek. Posebno omembo žirije si je prislužil tudi kratki film Francija, ki se zgodaj prebuja.
Ursula Meier, prva od treh nagrajenk večera, se slovesnosti ni mogla udeležiti zaradi promoviranja filma v ZDA. Nagrado je v njenem imenu prevzel Simon Popek, ki je obljubil, da je ta večer zadnjič na odru.
Sledila je nagrada občinstva zlati zmaj. Med 38 filmi, ki so jih gledalci ocenjevali, je občinstvo najbolj navdušil film Lore, nemško-avstralsko-britanska koprodukcija režiserke Cate Shortland. Zgodbo o skupini zapuščenih nemških otrok, ki se po drugi svetovni vojni odpravijo na potovanje in ki tedaj spoznajo novo resničnost, drugačno od njihove privzgojene podpore Hitlerju, so obiskovalci ocenili s povprečno oceno 4,64. Nagrado je v režiserkinem imenu prevzel igralec iz filma Kai-Peter Malina.
Drugi najbolje ocenjen film festivala, Srečni ljudje v tajgi nemškega mojstra Wernerja Herzoga, je prejel povprečno oceno 4,63, temu pa je sledila melanholična drama Še enkrat, Camille francoske režiserke Noémie Lvovsky, ki je prejela povprečno oceno 4,50.
Vodomca si je prislužil kontroverzni film Klip srbske režiserke Maje Miloš, o katerem je žirija zapisala, da "se odlikuje z globokim razumevanjem določene življenjske realnosti, iz katere je ustvarjalka črpala tudi navdih za svojo močno, suvereno filmsko govorico".
Vodomca je podelil pomočnik predsednika uprave Telekoma, d. d., Marko Jagodič, ki se ni držal uradne obrazložitve, pač pa je izročitev nagrade pospremil s simpatičnim nagovorom: "Vodomec je pisan ptič, tako kot so pisane zgodbe, ki so jih v svojih filmih predstavili mladi režiserji." Nagrado, "pisanega ptiča", sta iz njegovih rok v imenu režiserke prevzela glavna igralka filma Klip, 16-letna Isidora Simijonović, in direktor fotografije Vladimir Simić.