Petek, 26. 10. 2012, 18.49
8 let, 9 mesecev
Stanovanje, ki je trgovina
![](/media/img/7b/51/c99c7690b9995fb1b131.jpeg)
Trgovina Pop-up dom, ki je na Vegovi 2 v Ljubljani odprta do 18. Novembra, je izjemno inovativen koncept in ustvarjalna ter konstruktivna platforma, skozi katero se z izdelki predstavljajo že uveljavljeni in perspektivni slovenski avtorji in avtorice s področja oblikovanja serijskih in unikatnih proizvodov.
Eden od organizatorjev projekta, ki pripada mlajši generaciji industrijskih oblikovalcev, mimogrede, njegove police twist v rumeni izvedbi, ki jih je v Pop-up domu mogoče videti v dnevni sobi, so vsekakor dober primerek igrive oblikovalske rešitve, Jurij Lozić pravi, da so pri snovanju opremljanja stanovanja, ki je trgovina, izhajali iz položaja, v katerem so tukajšnji oblikovalci. Rompomovci, oblikovalski kolektiv poleg Jurija sestavljajo še Nuša Jelenec, Gašper Premože, Tilen Sepič in Andraž Tarman, so, čeprav za začetek samo začasno, želeli spremeniti dejstvo, da pri nas ne obstaja platforma, ki bi združevala slovenske oblikovalce v prodajnem kontekstu. Jurij Lozić pravi, da pregledne in skupinske razstave slovenskega oblikovanja res so, a pomembno je, da bi obstajal tudi skupni prodajni prostor, kjer bi bili ti izdelki na prodaj. Ne nazadnje je oblikovanje namenjeno uporabnikom, ne le ogledovanju, še doda Lozić.
Zato je nastala enomesečna trgovina, postavljena v stanovanje, ki so ga opremili z izbranimi kosi. Ti so na prodaj že zdaj, preostale bodo ob koncu, 18. novembra, ob 20. uri, kupcem ponudili na dražbi, po zaprtju prodajalne pa se bo projekt nadaljeval v obliki spletne trgovine, pravi eden od organizatorjev. Vizija je seveda, da enkrat nastane fizična prodajalna, še pravi mlad industrijski oblikovalec, ki še poudari, da pričujočega projekta brez sodelovanja vsebinskega koordinatorja Marka Orla in operativne koordinatorke projekta Metke Pinezić, ki je med drugim tudi soorganizatorka Meseca oblikovanja, katerega del je tudi Pop-up dom, ne bi bilo.
Da zanimanje za slovensko oblikovanje obstaja, so Rompomovci opazili že ob opremi ljubljanskega bara Bi-ko-fe, kjer jim je po končani prenovi ostalo še kar nekaj pohištva. Tega so na dražbi v omenjenem lokalu brez težave prodali in tako sklenili, da povpraševanje obstaja, le tovrstnih prodajaln ni. Tako je nastal nekonvecionalen in izredno prepričljiv koncept zasnove stanovanja, katerega elemente lahko proti plačilu odnesete s seboj.
Rompomovci so opremili 160 kvadratnih metrov veliko stanovanje. Vse, od kopalnice do spalnice, dnevne sobe, jedilnice, kuhinje in sob namenjenih, različnim vsebinam. V vsakega izmed prostorov so umestili vse, kar tja spada, kar si tam zaželimo in še več. V dnevni sobi se tako lahko vržete na kavč ali pa pokramljate v naslonjaču, zazrti v hidroponični vrt, v katerem počasi že poganja rukola. Police dnevne sobe so polne najrazličnejših majhnih oblikovalskih kosov, od torbic do nakita in še marsičesa. Naključju niso prepuščene niti stene in stop. Na njem visi luč, ki svetlobo prepušča skozi papirnato površino, na stenah pa so obešena umetniška dela različnih avtorjev.
Polna opremljenost stanovanja se nadaljuje tudi v naslednjih prostorih, od hodnika do sob. V spalnici so postelja, luči, skulptura in omare napolnjene z oblačili različnih slovenskih modnih oblikovalcev in oblikovalk. Ena izmed sob je namenjena kolesni instalaciji, kuhinja predstavitvi kulinaričnih ilustracij Mete Wraber. Tam ponujajo tudi knjigo, ki jo je likovno opremila, izdaja pa vam vegetarijanske recepte za namaze.
Jedilnico zasedata dolga miza in nekoliko krajši, a bolj masiven, recikliran kuhinjski pult, na njem so skodelice, za mizo stoli, nad njo pa luči iz papirja, drugačne kot v dnevni sobi. Stene so prelepljene z Kitsch-Nitsch Navedki. Pomirjujoč je tisti, ki pravi nekako tako, da čas ni izgubljen, če v njem uživamo. V stanovanju, ki je trgovina, tako najdemo marsikateri predmet, ki ga je podpisal slovenski oblikovalec ali oblikovalka. Kdo je avtor in ime proizvoda najdete na vsakem izmed njim, sprehod po prostoru pa hitro pokaže, da gre za obsežen nabor sodelujočih. Več deset jih je.
Pop-up dom pa ne obsega le nabora industrijskega in modnega oblikovanja ter umetniških del, ampak v svoj program vključuje tudi kulinariko, glasbo, ilustracijo in še druge načine izražanja in delovanja. Program zajema delavnice, projekcije, koncerte, recitale, okrogle mize in kulinarične dogodke.