Petek, 27. 11. 2015, 11.09
6 let, 8 mesecev
Kako lahko notranje oblikovanje mehča učno okolje finančnikov
"Notranje oblikovanje vpliva na naše počutje, kar se pozna tudi pri delu, učenju," poudarja arhitekt Jure Kotnik, ki je zasnoval prenovo institucije Center of Excellence in Finance v Ljubljani.
V nekdanjem postmodernističnem lobiju, obloženem s kamnom s pozlačenimi obrobami in masivnim lesom, blizu Narodne galerije in nasproti ljubljanske Opere na Cankarjevi ulici ima prostore Center of Excellence in Finance (CEF).
Gre za mednarodno izobraževalno organizacijo, katere seminarji in delavnice s področja financ temeljijo na "parcipatornem pristopu do učenja, ki poteka v sproščenem vzdušju in z aktivnim sodelovanjem udeleženih", poudarja Polona Sirnik iz CEF.
Pomembno je, da na takšno razumevanje učenja odgovarja tudi oblikovanje notranjega prostora, ki ustvarja sproščeno, kreativno in igrivo okolje za neformalno druženje in izmenjavo znanja. To so bila izhodišča zasnove interjerja, ki ga je z majhnimi, a učinkovitimi, domiselnimi in duhovitimi posegi zasnoval arhitekt Jure Kotnik.
Prvi korak k spremembi okolja je bilo zato, kot pojasni arhitekt, očiščenje nepotrebnih elementov, s čimer so najprej zmanjšali raznolikost elementov, prostor pa je tako tudi zadihal. Naslednja poteza je bila odločitev za enobarvni koncept s posameznimi barvnimi oz. materialnimi poudarki. Svoje mesto so tako med črnim pohištvom kot poživitev dobili udoben rdeč stol in nekaj rumenih sten, ki se s tem odmikajo tudi od siceršnjih standardov birokratskih okolij.
"Nekatere raziskave možganov kažejo, da jih preproste miselne igre celo bolj sprostijo kakor glasba," odločitev za takšno mizo, tik preden posameznik ali posameznica vstopi na sestanek, razloži Kotnik.
Poleg tega so tam na voljo tudi prostor za računalnike, žica, na katero pritrjujejo fotografije z izobraževalnih dogodkov in so jo zato poimenovali CEF moments, ter predel, kjer je mogoče dobiti več informacij o Ljubljani in dogodkih. Televizija na steni pa lahko s posnetki vode in rib prevzame tudi vlogo akvarija.
Tako znak s prečrtano kravato označuje čas in kraj, namenjen neformalnemu druženju. Tisti s palmo in soncem nad morjem ima tudi znanstveno ozadje. Pogovor o sanjskih počitnicah namreč ni le eno od izhodišč za navezovanje stikov in komunikacijski spodbujevalec, temveč tudi preverjen način hitre sprostitve, ki je za sprejemanje novih vsebin še kako pomemben.
"Misel na sanjske počitnice zelo hitro in učinkovito spremeni možganske tokove in jih na ta način sprosti, resetira," pojasni Jure Kotnik. K temu pripomore tudi območje globokega dihanja, na katerega prav tako spominja in ga označuje eden od znakov.
Znak, da gre za območje brez Wi-Fi-ja, pa prisotne na primer usmerja k medsebojni komunikaciji, ki je ne prekinja in ne ovira brskanje po medmrežju. Dodatno usmeritev k humorju prinaša znak za mikrobotanični vrt, ki so ga zapičili kar v okrasno posodo z rožami.
"Na centru smo želeli, da naši prostori odsevajo naše razumevanje učenja kot procesa, ki je zahteven, a hkrati kreativen, povezovalen, osredotočen na prihodnost in zabaven. Okolje izobraževalne organizacije je zelo dober pokazatelj tega, kako ljudje v organizaciji razmišljajo o učenju in kateri učni teoriji sledijo, zato smo se povezali z arhitektom, ki nam je razumevanje učenja pomagal preslikati v prostor. S končnim rezultatom smo zelo zadovoljni," je povedala Jana Repanšek, namestnica direktorice CEF.