Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
28. 7. 2012,
19.21

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 28. 7. 2012, 19.21

9 let

Del olimpijskega kotla tudi v Slovenijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Sestavni del vsakih olimpijskih iger je tudi olimpijski ogenj, ki do zaključka tekmovanj gori v velikem kotlu. Del letošnjega bo pripotoval tudi v Slovenijo.

Na sinočnjem odprtju poletnih olimpijskih iger v Londonu so bile vse oči uprte v prižiganje olimpijskega ognja. Plamen, ki se je z grškega Olimpa na pot do Londona podal že 20. maja, so nosilci olimpijske plamenice ponesli skozi več kot 1000 britanskih vasic in mest, preden je včeraj prispel na osrednji stadion letošnje olimpijade.

Olimpijski kotel, kot imenujemo velikansko baklo, ki gori ves čas olimpijskih iger, je letos nastajal v veliki tajnosti nekje na severu Anglije, njen oblikovalec Thomas Heatherwick pa je povedal, da je kotel sestavljen iz točno 204 delov – palic, ki razprte tvorijo krog, ko pa se dvignejo v pokončen položaj, zavzamejo obliko plamenice.

204 cvetni listi za 204 sodelujoče države "Čudovito je končno spregovoriti o projektu, ki je v moji glavi nastajal kar dve leti," je o projektu povedal Heatherwick. "Ko sem končno videl svoje delo na stadionu, sem si zelo oddahnil."

Kotel v obliki velika cveta je sestavljen iz 204 delov – cvetnih listov, ki predstavljalo 204 države, ki sodelujejo na letošnjih olimpijskih igrah. Vsak cvet ima svoj dovod goriva, ki se razplamti čisto na vrhu.

Izjemen oblikovalski kos pa je tudi olimpijska plamenica, za katero je britanski studio Barber Osgerby prejel tudi nagrado Design of the Year. Plamenica je sestavljena iz trikotne aluminijaste cevi in iz osem tisoč lukenj, ki predstavljajo nosilce ognja. Trikotna oblika ima simbolen pomen, kajti letos gosti svoje tretje olimpijske igre.

Del olimpijskega kotla tudi v Slovenijo Londonski kotel z olimpijskim ognjem se od dosedanjih razlikuje tudi po tem, da stoji znotraj stadiona. Do zdaj so olimpijska mesta svoje kotle po pravilu postavljale na vidno mesto, plamen pa je žarel visoko nad olimpijskimi objekti. Heatherwick je to odločitev utemeljil z besedami, da so želeli ogenj obdržati med gledalci. V olimpijski vasi in parku pa je ogenj ves čas viden na velikih zaslonih, ter tako tekmovalce opominja na olimpijski duh.

Ko bo olimpijade konec, bodo kotel razdrli, vsaka država pa bo lahko v domovino prinesla svoj cvet.

Pokukali smo v zgodovino olimpijskih plamenic in kotlov ... vse do preloma tisočletja.

Ne spreglejte