Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
8. 5. 2013,
10.44

Osveženo pred

6 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

kompost

Sreda, 8. 5. 2013, 10.44

6 let, 9 mesecev

10 stvari, ki ne spadajo na kompost

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Čeprav so organskega izvora in bi po zdravi kmečki pameti spadala na kompost, pa obstaja nekaj živil in drugih stvari, ki jih raje odlagajmo v navadne smeti ali kam drugam.

Mlečni izdelki

Mleko, smetana, jogurt in drugi mlečni izdelki na kompostu ne bodo le močno zaudarjali, privabili bodo tudi živali.

Oreh

Orehi in orehovo listje vsebujejo juglon, ki je strupen in škodljiv za nekatere rastline, zato jih je bolje odlagati posebej ali pustiti kar pod drevesom.

Žitarice

Izogibajmo se tudi kompostiranju žitaric in izdelkov iz njih. Mednje spadajo tudi testenine, torte in pecivo, kruh – skoraj vse, kar spečemo iz moke. Živila iz žitaric se težje razgradijo, poleg tega pa privabljajo mrčes.

Papir

Vse vrste papirja, pravzaprav. Revije, časopisi, katalogi, kuverte … Vse to je obdelano s kemikalijami, ki ne bodo prav nič koristile našim kumaricam in korenčku. Papir zato raje odpeljimo do zabojnikov za recikliranje, narava nam bo hvaležna, papirna industrija pa tudi.

Meso

Pokvarjeno meso, na katerega sije vroče sonce ali pada dež, začne kmalu prav odurno zaudarjati. Da privablja tudi mrhovinarje in mrčes, najbrž ni treba posebej poudarjati. Mesa in njegovih ostankov zato ne kompostiramo.

BBQ | Foto: BBQ društvo Slovenije Foto: BBQ društvo Slovenije

Riž

Skuhan riž kmalu postane pravo gnezdišče za bakterije, ki lahko škodijo tudi poganjkom in rastlinam.

Pepel

Čeprav pepel velja za naraven pesticid, saj zaduši škodljivce, pa ga ne posipajmo na zelenjavo ali kompost, če nismo prepričani, da ne gre za pepel naravnega lesa. Pepel lesa, pobarvanega z umetnimi barvili in laki, bo rastlinam kvečjemu škodil.

Živalski iztrebki

Živalski iztrebki lahko vsebujejo parazite in viruse, ki lahko škodijo tako rastlinam, posledično pa tudi nam.

Oglje in premog

Če doma kurimo na premog, ostankov raje ne zavrzimo na kompost, saj nekateri proizvajalci oglje obdelajo s petrolejem, ta pa ni prijazen do rastlin.

Poškodovane in okužene rastline

Če na vrtu ali doma opazimo rastline, ki so jih napadli škodljivci, plesen ali kakšna druga bolezen, jih nikar ne odlagajmo na kompost. Tudi ko se rastlina razgradi, lahko škodljive bakterije in plesni ostanejo na kompostu.

Ne spreglejte