Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Jaka Lopatič

Sreda,
17. 9. 2014,
11.40

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 17. 9. 2014, 11.40

9 let, 2 meseca

Začenja se formula 1 v poletih - tudi z Letalnico bratov Gorišek?

Jaka Lopatič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Letalnica bratov Gorišek ima ogromen pomen tako za slovenske skoke kot tudi za SZS, zato si Slovenci ne moremo privoščiti, da prihodnje leto v dolini pod Poncami ne bi bilo poletov ...

Sestop z Letalnice bratov Gorišek na moderno Bloudkovo velikanko je bil v letošnjem letu boleč udarec za organizatorje planiškega konca tedna in Smučarsko zvezo Slovenije (SZS). Skoki imajo povsem drugačen čar kot poleti, zato je v Tamar priromalo bistveno manj ljubiteljev skokov, čeprav smo imeli v svojih vrstah izjemnega Petra Prevca.

Zakaj bi izgubili zapravljive Norvežane, Avstrijce, Nemce, Poljake …

Poleti so tradicija in ljudski opij, zato v naše kraje prihaja veliko tujcev, ki pa jih je bilo letos manj. Norvežani so verjetno največji zapravljivci. Čeprav jih pride v Kranjsko Goro, kjer so v času tekem v Planici nastanjeni, povprečno okoli 500, prinesejo lep del sredstev tako za občino kot Planico. V teh nekaj dneh, kolikor traja slovenska marčevska norost, globoko sežejo v denarnico, saj po naših informacijah za nastanitev, pijačo (te je v izobilju), hrano in vstopnice zapravijo tudi po 1.000 evrov na osebo. Če kot vzorčni primer odštejemo 300 evrov, še vedno pri nas v nekaj dneh zapravijo 350 tisoč evrov.

Za prihodnje leto je skupina 400 Norvežanov (večji del jih prihaja iz Vikersunda) že rezervirala del hotela Kompas, vsi pa upajo, da bodo spremljali polete, ne skokov. Povrh vsega se, kolikor nam je znano, ugledni Norvežani vračajo v Slovenijo tudi poletnih mesecih, kjer sta njihovi postojanki tako Piran kakor tudi Kranjska Gora s svojimi možnostmi za pohodniške izlete. Zakaj bi jih torej izgubili, ob tem pa še Avstrijce, Nemce, Poljake in druge? Zelo žalostno bi bilo, če izvajalcem del ne bi uspela bitka s časom in Letalnica bratov Gorišek marca prihodnje leto ne bi pričakala najboljših skakalcev na svetu. Za zdaj še vedno prihajajo optimistični toni iz gorenjskega konca, kar je spodbudno.

Gledalci dajo piko na i finančni strukturi

Letos je bilo v Planici približno 33.500 gledalcev, kar je več kot 20 tisoč manj kot leto dni prej. In če vzamemo povprečno ceno za vstopnice 20 evrov, to znaša 400 tisoč evrov. Celoten proračun prireditve je približno 1,8 milijona evrov, več kot polovico prihodkov prinesejo sponzorji, preostali del pa sestavljajo televizijske pravice in vstopnice, ki sklenejo celoto in dajo jasno sliko, ali je prireditev finančno uspešna ali ne.

Kot je pred časom dejal generalni sekretar OK Planica Primož Finžgar, si nikakor ne bi mogli privoščiti še enega finala svetovnega pokala na Bloudkovi velikanki. Tudi na SZS so razočarani, ker so bili dohodki od vstopnine in prodaje VIP-vstopnic le polovični. Za našo krovno smučarsko organizacijo je prav tako izjemno pomembno, kako posluje Planica, saj se od tu med drugim napajajo proračuni za skakalce, posledično pa verjetno tudi panožni skakalni center v Kranju.

Za Kranjsko Goro je Planica takoj za novoletnimi prazniki

Če ni poletov na letalnici, pa ne trpi le Planica kot prireditev, temveč tudi Kranjska Gora, ki ima ob letalskem prazniku v Planici okoli 20 tisoč prenočitev. Prav ta dogodek je za Gorenjce eden od vrhuncev celotne sezone, zato si hotelirji upajo tudi do dvakrat podražiti cene nastanitev, saj vedo, da bodo imeli zaradi tradicije poletov vse kapacitete zasedene.

Prepočasno delo v Planici, neizvedena univerzijada, težave z Zlato lisico itn. – vse to so verjetno odgovorni pri Mednarodni smučarski organizaciji (FIS) upoštevali in niso dali podpore Planici za izvedbo nordijskega svetovnega prvenstva za leto 2019. In v interesu FIS je, da je marčevski konec svetovnega pokala na letalnici, ne na Bloudkovi velikanki.

Bo Letalnica bratov Gorišek umeščena v program formule 1?

Če letalnica ne bo končana do marca, bo to prineslo veliko žalost, saj Planica posledično ne bo vključena v skakalni program formule 1, kakor označujejo tekme na letalnicah. Spet bo namreč "vroče" v Vikersundu (13. - 15.2.), ki ima z 246,5 metra svetovni rekord, v boj za laskavo lovoriko pa se bo vključil prenovljeni Kulm, kjer bo leta 2016 svetovno prvenstvo v poletih, v prihajajoči sezoni pa generalka (9. - 11.1.). Tudi Avstrijce zanima svetovni rekord, čeprav njihov koncept ni naravnan v to smer, saj v ospredju postavljajo spremljanje dolgih poletov in izvedbo praznika za ljubitelje poletov. A se tudi našim severnim sosedom na prenovljeni letalnici lahko vse izide in se najdaljša znamka znajde v njihovih rokah.

Kaj je rešitev? Pravočasna prenova Letalnice bratov Gorišek. Na FIS že imajo na koledarju zapisano, da bodo poleti v dolini pod Poncami med 19. in 22. marcem. Ko bi jih imeli v mislih tudi izvajalci del na slovenskem skakalnem ponosu … Planica je za Slovenijo postala obveza. Slovenski narod potrebuje polete, Slovenci verjamemo v junake in skakalci so na letalnicah zagotovo eni izmed njih.

Ne spreglejte