4. 12. 2010,
12.30

Sobota, 4. 12. 2010, 12.30

Fabjanova spet tretja v Düsseldorfu

Slovenska smučarka tekačica Vesna Fabjan je na šprintu v prosti tehniki v Düsseldorfu osvojila tretje mesto. Katja Višnar je bila na koncu sedma, Petra Majdič pa triindvajseta.

Ob odsotnosti nekaterih najboljših tekačic, v Nemčijo ni odpotovala niti nepremagljiva Norvežanka Marit Björgen niti Poljakinja Justyna Kowalczyk, je zmagala Italijanka Arianna Follis, druga pa je bila Američanka Kikkan Randall.

Düsseldorf je očitno srečno prizorišče za Fabjanovo, saj se je Besničanka ravno v tem nemškem mestu pred letom dni prvič v karieri zavihtela na oder za zmagovalke. Tudi lani je bila uvrščena na tretje mesto. Njen dober nastop se je obetal že v kvalifikacijah, ko je dosegla najhitrejši čas dneva, nato pa se brez večjih težav prebila preko četrtfinala in polfinala med najboljših šest na sobotni tekmi. V finalu je približno prvo polovico 900 metrov dolge proge tekla na tretjem mestu, nato pa skoraj do cilja tekla le za Follisovo. V zadnjih metrih jo je prehitela še Randallova, medtem ko so bile ostale tri finalistke Norvežanka Celine Brun-Lie in Švedinji Hanna Falk ter Hanna Brolin precej počasnejše. To je njena tretja uvrstitev na oder za zmagovalke v karieri.

Blizu uvrstitve v finale je bila tudi Višnarjeva, ki je v polfinalu nastopila v isti skupini kot nova slovenska junakinja. Pred njiju se je uvrstila le Follisova, tako da sta Slovenki zasedali drugo oziroma tretje mesto. Ker je bila druga skupina hitrejša, sta iz te napredovali tudi obe srečni poraženki, Višnarjeva pa se je morala posloviti od nadaljnjega tekmovanja.

Vse tri Slovenke so, zanimivo, nastopile skupaj že v prvi četrtfinalni skupini, ki je bila daleč najhitrejša, zato sta iz nje napredovali tudi srečni poraženki. Majdičeva je osvojila peto mesto, s četrtim, za katerim je zaostala tri stotinke sekunde, pa bi se prav tako uvrstila med najboljših dvanajst. V kvalifikacijah je tekla še četrta Slovenka Alenka Čebašak, a ji je s 33. časom malo zmanjkalo za uvrstitev med dobitnice točk.

V nedeljo bo v nemškem velemestu ob Renu na sporedu še ekipni šprint.

Polfinale: 1. skupina: 1. Arianna Follis (Ita) 2:05,8* 2. Vesna Fabjan 2:06,0* 3. Katja Višnar 2:06,9

2. skupina 1. Kikkan Randall (ZDA) 2:03,0 * 2. Hanna Falk (Šve) 2:03,03 * 3. Hanna Brodin (Šve) 2:04,2 * 4. Celine Brun-Lie (Nor) 2:04,9 *

* - v finalu

Četrtfinale: 1. skupina: 1. Vesna Fabjan 2:02,9 * 2. Katja Višnar 2:03,8 * 3. Maiken Caspersen Falla (Nor) 2:04,0 * 4. Natalia Korosteleva (Rus) 2:04,1 * 5. Petra Majdič 2:04,04

2. skupina: 1. Arianna Follis (Ita) 2:09,7 * 2. Chandra Crawford (Kan) 2:09,8 *

3. skupina: 1. Celine Brun-Lie (Nor) 2:05,8 * 2. Kirsi Peraelae (Fin) 2:06,5 *

4. skupina: 1. Hanna Falk (Šve) 2:06,1 * 2. Hanna Brodin (Šve) 2:06,1

5. skupina: 1. Kikkan Randall (ZDA) 2:04,0 * 2. Denise Herrmann (Nem) 2:06,6 *