Ebba Andersson Miha Ličef Vili Črv Neža Žerjav Anita Klemenčič Anja Mandeljc

Sobota, 4. 2. 2023, 16.20

Smučarski tek, Dobbiaco, 10 km v prostem slogu

Ebba Anderson zmagala na 10 km v Dobbiacu, Anja Mandeljc 30.

Anja Mandeljc | Anja Mandeljc je bila danes najboljša Slovenka na 30. mestu. | Foto Guliverimage

Anja Mandeljc je bila danes najboljša Slovenka na 30. mestu.

Švedska smučarska tekačica Ebba Andersson je zmagala na tekmi za svetovni pokal na 10 km v prostem slogu v Dobbiacu. Na 30. mestu je med 56 uvrščenimi končala Anja Mandeljc (+1:36,3), 51. je bila Anita Klemenčič (+3:36,5), 53. pa tretja Slovenka Neža Žerjav (+3:57,5). Eva Urevc tokrat ni nastopila. V močki konkurenci so oder za zmagovalce zasedli Norvežani, nastopila sta tudi dva Slovenca, Miha Ličef je bil 42., Vili Črv pa 63.

Drugo mesto je osvojila Američanka Jessie Diggins s 13,3 sekunde zaostanka, tretja pa je bila Norvežanka Ingvild Flugstad Oestberg (+33,2).

Ebba Andersson je osvojila šesto posamično zmago v pokalu in petintridesetič stopila na zmagovalni oder v pokalu. Pred dvema letoma je bila bronasta na svetovnem prvenstvu v tej disciplini. Pred tem je dvakrat slavila že konec januarja v Franciji na 10 km prosto in 20 km klasično s skupinskim startom in je očitno pred SP v Planici v odlični formi.

Anja Mandeljc se je petič uvrstila med prvo trideseterico, 30. je bila tudi 27. februarja v Franciji, 21. je bila sredi decembra v Švici, 25. in 27. pa v začetku januarja v Oberstdorfu na novoletni turneji.

V svetovnem pokalu je v vodstvu ostala Norvežanka Tiril Udnes Weng, ki je bila tokrat le mesto in pol sekunde pred Anjo Mandeljc. Jessie Diggins je zdaj druga in je na tretje mesto potisnila Finko Kerttu Niskanen.

Na 23. mestu je Eva Urevc, 13. na petkovem sprintu, ki tokrat ni nastopila.

Norveška prevlada, zmaga Golbergu

V moški konkurenci pa je zmagal Norvežan Paal Golberg. Za sabo je za 0,3 sekunde zaostanka zadržal rojaka Simena Hegstada Krügerja, še 2,5 sekunde več je na tretjem mestu zaostal vodilni v skupnem seštevku, prav tako Norvežan Johannes Hoesflot Klaebo. Do točk je z 42. mestom prišel Miha Ličef.

Na startni listi sta bila dva Slovenca, do točk in najboljše uvrstitve v karieri svetovnega pokala pa je uspelo priti Mihi Ličefu. Za zmagovalcem je zaostal 1:19,1 minute in za 42. mesto osvojil devet točk. Vili Črv (+2:04,4) je bil 63. Točke sicer v tej sezoni prejme najboljših 50 v svetovnem pokalu.

Vrh razpredelnice so krojili predvsem Norvežani. Ti so zasedli kar prvih sedem mest. Najboljši med preostalimi je bil Francoz Hugo Lapalus na osmem mestu z zaostankom 20,6 sekunde.

Za Golberga, ki je v zadnjih kilometrih stopnjeval ritem in prehitel oba na koncu najbližja tekmeca, je bila to deveta posamična zmaga v svetovnem pokalu, z norveško štafeto ima še dve zmagi.

V skupnem seštevku še naprej premočno vodi Klaebo, ki ima 1921 točk. Sledita mu Golberg s 1740 in Italijan Federico Pellegrino s 1321 točkami. Najboljšega Slovenca Mihe Šimenca danes ni bilo na startni listi, v sezoni pa je doslej zbral 131 točk.

V nedeljo bosta v Dobbiacu še obe štafetni preizkušnji na 4 x 7,5 km. Ženska se bo začela ob 11. uri, moška dve uri kasneje.