11.31

7 let, 12 mesecev

Ponedeljek, 10. 12. 2007, 11.31

Blardone osvojil Bad Kleinkirchheim

V Bad Kleinkirchheimu so se za točke svetovnega pokala pomerili veleslalomisti. Na najvišjo stopničko se je povzpel Italijan Massimiliano Blardone.

Tretji veleslalom svetovnega pokala je najhitreje presmučal Italijan Massimiliano Blardone, drugo mesto pa si je priboril njegov rojak, Manfred Mölgg. Za slednjima se je na tretjo stopničko povzpel Američan Ted Ligety. Od trojice slovenskih smučarjev je bil najboljši Aleš Gorza, ki je zasedel deveto mesto, Bernard Vajdič pa je bil na koncu 25. Mitja Valenčič je bil prepočasen za finalno vožnjo in se je uvrstil na 42. mesto.

Francoz Thomas Fanara, ki pred to tekmo na avstrijskem Koroškem še ni bil med prvo trojico v svetovnem pokalu, je vodil po prvi vožnji. Drugi je bil Mölgg, ki je zaostajal 39 stotink, tretji pa Blardone (+0,43). Švicar Daniel Albrecht, ki je zmagal na prejšnjem veleslalomu v ameriškem Beaver Creeku in je vodilni skupno v svetovnem pokalu, je bil četrti (+0,46), peti Avstrijec Benjamin Raich, ki je v prejšnji sezoni osvojil veliki kristalni globus, šesti pa Ligety, vodilni v veleslalomskem seštevku te zime.

Kot prvi je na drugi progi boj za stopničke napovedal Ligety, ki je prepričljivo prevzel vodstvo, za njim pa sta nato zaostala Raich (4.) in Albrecht (5.). Blardone je na koncu premagal vse in prišel do četrte zmage v pokalu (vse je dosegel v veleslalomih), saj je bil nekoliko mlajši Mölgg počasnejši za devet stotink, neizkušeni Fanara pa je padel in s 15 sekundami zaostanka prišel v cilj kot zadnji. Francoz navkljub 27. mestu ni dobil niti ene točke, ker je imel prevelik zaostanek.

Gorza: Brez napak žal ne gre

"Žal ne gre brez napak, čeprav sem obe vožnji odpeljal zelo dobro," je menil Gorza, ki je že 3. decembra v ameriškem Beaver Creeku v superveleslalomu osvojil deveto mesto. Po prvi vožnji je bil tokrat na sedmem mestu (+0,92), v finale pa se je s 30. mestom uvrstil tudi Bernard Vajdič (+2,66). Petindvajsetletni Gorza, smučar iz Črne na Koroškem, je imel na prvi progi na prvem merjenju najboljši vmesni čas, na drugem pa je za vodilnim Fanarajem zaostajal za 15 stotink. Po večji napaki v spodnjem delu, ko se mu je vendarle uspelo rešiti, je imel v cilju pred drugo vožnjo 92 stotink zaostanka. Na drugi progi je bil dobro na poti vse do prvega merjenja vmesnega časa, nato pa je takoj po njem napravil napako in izgubil precej hitrosti na nekoliko položnejšem delu, kar je odločilo o njegovi uvrstitvi. Čeprav je tudi v nadaljevanju smučal zelo hitro, pa je na koncu dosegel 23. čas te vožnje, vendar je izgubil le dve mesti. S tem se je še četrtič v karieri na tekmah za svetovni pokal uvrstil v prvo deseterico. To mu je uspelo še na veleslalomskih preizkušnjah v Adelbodnu in Lenzerheideju leta 2005. Prve veleslalomske točke v tej sezoni je osvojil Vajdič, ki si veliko obeta tudi od nedeljskega slaloma.

Drugo progo je postavil vodja slovenske ekipe Urban Planinšek, ki je slovenski nastop ocenil: "Odličen dan je za nami, saj smo imeli dva tekmovalca v finalu, ob tem pa je Gorza drugič zapored tem tednu osvojil deveto mesto. Je v izvrstni formi, tokrat pa je bilo v igri še kaj več, kot zgolj deveto mesto. Kljub padcu na bok pa se je rešil. Postavil sem veliko hitrejšo progo, kot je bila prva, ker močnejši tempo Gorzi bolj ustreza. Škoda, da se ni izšlo povsem po naših željah, čeprav je bila vožnja razen omenjene napake vrhunska. Težko je postaviti progo tako, kot to najbolj ustreza tekmovalcu, ter da ta nato prav na tekmi pelje brez napake. Za Vajdiča je uspeh že, da se je prebil v drugo vožnjo, ta pa je bila za njegov okus malce prehitra. Pričakujem, da bo v slalom popravil najboljši dosežek te zime."

Tekmovanje je potekalo na zelo ledeni progi Franza Klammerja, nastope pa je motila tudi megla. Na njej se niso znašli niti domačini, ki so ostali brez stopničk. Favorizirani Mario Matt je zgrešil vratca, odstopila pa sta tudi Mario Scheiber in Reiner Schönfelder, s tem pa so razočarali navijače, ki so tekme alpskih smučarjev v pokalu gledali prvič po superveleslalomu leta 1992.

Vrstni red po prvi vožnji:

1. T. Fanara (Fra) 1:07,44 2. M. Mölgg (Ita) 1:07,83 3. M. Blardone (Ita) 1:07,87 4. D. Albrecht (Švi) 1:07,90 5. B. Raich (Avt) 1:08,03 6. T. Ligety (ZDA) 1:08,30 7. A. Gorza (Slo) 1:08,36 8. J. Kucera (Kan) 1:08,75 9. B. Miller (ZDA) 1:08,77 10. D. Defago (Švi) 1:08,86 11. A. Schieppati (Ita) 1:08,99 12. S. Görgl (Avt) 1:09,09 13. K. Palander (Fin) 1:09,19 14. R. Baumann (Avt) 1:09,43 15. D. Simoncelli (Ita) 1:09,53 16. J. Byggmark (Šve) 1:09,54 17. F. Bourque (Fra) 1:09,57 18. M. Larsson (Šve) 1:09,59 19. H. Reichelt (Avt) 1:09,65 20. D. Cuche (Švi) 1:09,70 21. P. Schörghofer (Avt) 1:09,77 22. C. Richard (Fra) 1:09,79 23. T. O. Karlsen (Nor) 1:09,80 24. K. Jansrud (Nor) 1:09,94 25. S. Missillier (Fra) 1:09,94 26. M. Sandell (Fin) 1:10,00 27. F. Neureuther (Nem) 1:10,02 28. M. Lanzinger (Avt) 1:10,04 29. J. Roy (Kan) 1:10,05 30. B. Vajdič 1:10,10 (Slo) ... 42. M. Valenčič (Slo) 1:11,16

Odstopi:M. Matt (Avt), M. Scheiber (Avt), R. Schönfelder (Avt)