Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
22. 10. 2010,
9.40

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 22. 10. 2010, 9.40

9 let

Kje so Rusi?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Še nedolgo tega so Rusinje blestele na Grand Slamih, naslovov so bili vajeni tudi v moškem konkurenci, zato ima morda sedaj kdo občutek, da je ruski tenis v rahlem padcu.

Ta teden v Moskvi poteka teniški turnir za Pokal Kremlja, vendar na njem ne nastopa nobena od najboljših Rusinj. Trenutno sta v svetovni deseterici ''le'' dve, Vera Zvonareva in Elena Dementjeva, pet jih je med dvajseterico – poleg omenjenih še Nadja Petrova, Marija Šarapova in Svetlana Kuznjecova, sedemnajst pa med najboljših sto. Pri moških je v deseterici le eden (Mihail Južni na 9. mestu), dve mesti za njim zaseda Nikolaj Davidenko, med stoterico pa je le še Igor Andrejev (85. mesto).

Rusinje še vedno dominirajo v glavnem žrebu velikih turnirjev, a se zdi, da jim malce peša sapa. Zadnja, ki je osvojila Grand Slam, je bila Svetlana Kuznjecova na odprtem prvenstvu Francije 2009. Številčno so še vedno zelo navzoče, toda ali imajo dovolj moči in znanja za nove podvige v zaključnih bojih najbolj prestižnih turnirjev?

Moški na Grand Slamih niso tako zastopani, čeprav imajo lepo tradicijo. V bližnji preteklosti sta naslove osvajala nekdanji številki ena moškega tenisa, Jevgenij Kafelnikov in Marat Safin, vendar pa njuni uspehi niso imeli povsem dostojnih naslednikov. Najvišje uvščeni Rus v zadnjih nekaj letih je bil Davidenko, ki pa je letos nekaj mesecev počival zaradi poškodbe in bo še bolj zdrsnil po lestvici, saj ne bo mogel braniti osvojenih točk na zaključnem mastersu v Londonu, kjer je lani s prvim mestom dosegel uspeh kariere. Rusi vsekakor imajo izjemno bazo, tradicijo in uspehe, zato bo čas kmalu pokazal, ali se bo krivulja rezultatov obrnila navzgor po ''naravni'' poti, ali pa bodo morali v iskanju talentov ubrati nove poti.

Kitajci precej zaostajajo za Slovenci

Kitajci zaenkrat niso tako uspešni kot Rusi, vsekakor pa jih želijo posnemati. Pred štirimi leti je bilo med stoterico šest Kitajk, v dvojicah pa so celo osvojili zlato medaljo na olimpijskih igrah v Atenah in dva Grand Slama. Na Li je leta 2006 postala prva kitajska tenisačica, ki je prišla do četrtfinala katerega izmed štirih največjih turnirjev sezone (Wimbledon 2006), od takrat pa so njene rojakinje nanizale še nekaj podobnih dosežkov. Na Li je danes uvrščena na 11. mesto, bila pa je že višje, med izbranih sto so še tri njene kolegice (na 25., 91. in 95. mestu). Pri moških se še ne morejo pohvaliti s čim posebnim, saj je njihov prvi mušketir šele na 308. mestu.

Kitajci imajo kljub temu velike načrte, kar nedvomno dokazuje tudi pred kratkim končani Masters v Šanghaju, ki velja za neuradno svetovno teniško prvenstvo. Glede na denar in slavo, ki si jo lahko prisluži igralec tenisa v primerjavi z drugimi športi z loparji (na primer badminton, namizni tenis), pa bo najbrž tudi Kitajska prej ali slej postala teniška velesila, podobna Rusiji.

Ne spreglejte