Nedelja, 21. 8. 2016, 20.31

Gorsko kolesarstvo, kros, moški

Schurter v tretjem poskusu do olimpijskega zlata

Nino Schurter | Foto Reuters

Na olimpijskih igrah v Riu so nastope kolesarjev končali gorski kolesarji v krosu. Zmage se je veselil Švicar Nino Schurter, ki je tako v tretjem poskusu le dočakal zlato medaljo. Za njim sta na stopničkah končala še Čeh Jaroslav Kulhavy in Španec Carlos Coloma Nicolas.

Za Švicarja je današnji nastop pomenil olimpijsko olajšanje, saj je končno dočakal zlato, ki ga je lovil osem let. V Pekingu 2008 je bil namreč tretji, v Londonu 2012 pa drugi. Obenem je poskrbel še za tretje švicarsko zlato v Riu, po kolesarskem Fabiana Cancellare in veslaškem v četvercu.

Petkratni svetovni prvak je vse od začetka narekoval ritem, ob njem je zdržal le Kulhavy. V šestem od sedmih krogov je Švicar dokončno pobegnil, v zadnjem krogu pa si je privozil 50 sekund naskoka. Še pol minute več je zaostal Coloma Nicolas.

Zadnji dan OI si bo Schurter zanesljivo dobro zapomnil; ne le, da je dobil zlato medaljo, že čez nekaj ur bo svojo državo kot zastavonoša predstavljal tudi na zaključni slovesnosti na olimpijskem stadionu v Riu.

Po bronu in srebru je osvojil tudi zlato. | Foto: Reuters Po bronu in srebru je osvojil tudi zlato. Foto: Reuters

Ljubitelji kolesarstva so dirko z zanimanjem spremljali tudi zaradi Slovaka Petra Sagana. Ta je sicer znan kot specialist za cestne dirke oziroma odličen sprinter, a je bil kot mladenič zelo dober tudi v gorskem kolesarstvu. Vrnitev na gorsko kolo je bila na začetku uspešna, saj je bil povsem v ospredju, potem pa ga je predrta pnevmatika potisnila v ozadje, pozneje pa je moral odnehati, ker ga je vodilni prehitel za krog. Najboljši dosežek cestnega kolesarja na olimpijski gorski dirki tako ostaja sedmo mesto Avstralca Cadela Evansa v Sydneyju 2000.

ZLATO:  Nino Schurter (Švi)
SREBRO: Jaroslav Kulhavy (Češ)
BRON:   Carlos Coloma Nicolas (Špa)