Nedelja, 14. 8. 2016, 22.05

Olimpijske igre, atletika (3. dan)

Bolt ostaja kralj šprinta, Južnoafričan poskrbel, da Johnson ni več svetovni rekorder

2

Jamajčan Usain Bolt in Južnoafričan Wayde van Niekerk sta poskrbela za vrhunca tretjega atletskega dne na olimpijskih igrah v Riu. Olimpijska prvakinja v maratonu je postala Kenijka Jemima Sumgong, Slovenka Daneja Grandovec pa je zaradi poškodbe mečne mišice odstopila kmalu po štartu.

Jamajčanu Usainu Boltu je zelo težko ukrasti šov, a s tem se tokrat lahko pohvali Wayde van Niekerk. Južnoafričan je v finalu teka na 400 metrov s časom 43,03 postavil nov svetovni rekord in s prestola po 17 letih zrinil legendarnega Američana Michaela Johnsona, ki je na svetovnem prvenstvu v Sevilli leta 1999 tekel 43,18.

Van Niekerk je letos malo tekmoval na mednarodni sceni, tudi v predteku in polfinalu pa ni dal slutiti, kaj nas čaka v finalu. Na neugodni osmi stezi, ko pred seboj ne vidiš nikogar, je kar letel po stezi, konkurenca pa ga je ves čas lahko gledala le v hrbet. Južnoafričan je lanskemu naslovu svetovnega prvaka tako dodal olimpijski naslov.

Wayde van Niekerk ni mogel verjeti, kaj mu je uspelo. Popravil je svetovni rekord legendarnega Michaela Johnsona. | Foto: Reuters Wayde van Niekerk ni mogel verjeti, kaj mu je uspelo. Popravil je svetovni rekord legendarnega Michaela Johnsona. Foto: Reuters

Olimpijski prvak iz Lodona Kirani James z Grenade se je kljub odličnemu rezultatu 43,76 tokrat moral zadovoljiti s srebrno medaljo, v cilju pa je le objel novega svetovnega rekorderja. Bron je s časom 43,85 osvojil Američan LaShawn Merritt, olimpijski prvak iz Pekinga.

Zmaga Bolta tokrat ni bila ogrožena

Da je Bolt letos v Rio prispel precej bolj pripravljen kot lani na svetovno prvenstvo v Peking, se je videlo že v polfinalu, kjer je s časom 9,86 postavil najboljši čas, ob tem pa se iztekel v cilj. Vsakomur je bilo že tedaj jasno, da mu zmago lahko vzame le velika napaka na štartu finala. Te si ni dovolil, čeprav je štartal že pregovorno slabo, a je kmalu ujel tekmece in zlahka švignil tudi mimo Američana Justina Gatlina ter ciljno linijo prečkal v času 9,81. Američan, ki je bil zlat pred 12 leti v Atenah, je osvojil srebro (9,89), bron pa je osvojil mladi Kanadčan Andre de Grasse, ki je s časom 9,91 popravil tudi osebni rekord. De Grasse je bil bronast že lani v Pekingu. Brez medalje je na četrtem mestu ostal Jamajčan Yohan Blake (9,93).

Usain Bolt ostaja nepremagljiv v teku na 100 metrov. | Foto: Reuters Usain Bolt ostaja nepremagljiv v teku na 100 metrov. Foto: Reuters

Bolt je z zmago napovedal uspešen naskok na trojnega trojčka - na tretjih zaporednih olimpijskih igrah želi osvojiti tri zlate medalje. Čakata ga še nastopa na 200 metrov in 4 x 100 metrov.

Ponoči je bil na sporedu še ženski finale v troskoku. Pričakovano je naslov olimpijske prvakinje osvojila Caterine Ibargüen. Kolumbijka je dvakrat poletela prek 15 metrov, najdaljši pa je bil njen poskus v četrti seriji, ko so ji namerili 15,17 metra. Srebro je osvojila Venezuelka Yulimar Rojas (14,98 m), bron pa Kazahstanka Olga Ripakova (14,74 m).

Kenijki naslov, Grandovčevo ustavila poškodba

Dopoldanski del po brazilskem času je bil rezerviran za maratonke. Slovenske barve je zastopala Daneja Grandovec, ki pa je zaradi poškodbe mečne mišice odstopila že na tretjem kilometru. S časom 2;24:04 je zmagala Kenijka Jemima Sumgong, tudi letošnja zmagovalka londonskega maratona, kjer je padla, si razbila glavo, a vseeno pritekla prva v cilj. V Riu podobnih težav ni imela, tekmicam pa je ušla v zadnjih kilometrih.

Skupno veselje olimpijske prvakinje in podprvakinje: Jemime Sumgong in Eunice Kirwe | Foto: Reuters Skupno veselje olimpijske prvakinje in podprvakinje: Jemime Sumgong in Eunice Kirwe Foto: Reuters

Srebro je osvojila Kenijka, ki tekmuje za Bahrajn, Eunice Kirwa (2;24:13), bron pa izkušena Etiopijka Mare Dibaba (2;24:30).