Četrtek, 26. 1. 2012, 14.28
8 let, 9 mesecev
Kultura Slovencev na smučiščih je boljša kot na cesti
Kljub temu, da smo pravzaprav že sredi smučarske sezone, so slovenski žičničarji zaskrbljeni. "Največ težav, posledično tudi finančnih, slovenskim žičničarjem povzroča že tretja zaporedna slaba zima. Stanje dodatno poslabšujejo tudi vedno višje cene električne energije in pogonskih goriv v zadnjih letih. Večina centrov še obvladuje tekoče poslovanje, primanjkuje pa predvsem investicijskih sredstev za nove investicije. Moram poudarit, da je v sosednjih državah (predvsem Italija in Avstrija) podobna situacija in tam je država že priskočila na pomoč prizadetim. Tam se dobro zavedajo pomena žičničarstva v celotni verigi turistične ponudbe in pravočasno ter primerno ukrepajo, saj si v nacionalnem gospodarstvu ne morejo privoščiti izpada prihodka iz turizma. V Sloveniji smo na žalost tako žičničarji, kot turistični delavci še vedno večinoma prepuščeni sami sebi," pravi predsednik Združenja slovenskih žičničarjev ter direktor GTC Kope in Pohorske vzpenjače Srečko Jesenšek. Kot pravi Jesenšek natančnih analiz, kolikšen bo izpad prihodkov, še ni, prve ocene pa kažejo, da bo ta znašal okoli 30 odstotkov. Tudi zaradi poznega začetka zimske sezone in tudi bolj pomladanskih zimskih razmer.
Še vedno smo konkurenčni Tudi tam, kjer so razmere za smučanje dobre, pa primanjkuje gostov. Kaj je razlog? "Zaenkrat kaže, da so nastanitvene zmogljivosti še dobro zasedene, manj pa je dnevnih gostov, nekaj tudi zaradi posledic gospodarske krize, nekaj pa zaradi vremenskih in snežnih razmer," pravi Jesenšek, ki kljub temu, da se veliko Slovencev odpravi smučat v tujino, meni, da slo slovenski smučarski centri še vedno izjemno konkurenčni. "Naša smučišča so konkurenčna tujim. Res, nimamo tako velikih centrov, kot v Italiji, Avstriji, so pa pri nas poleg kvalitetne in pestre ponudbe, mamljive tudi nižje cene vozovnic in tudi ostale ponudbe kot so hrana, prenočišča in ostala obpenzionska ponudba"..
Smo boljši smučarji kot vozniki Kot pravi Jesenšek, je število nesreč na slovenskih smučiščih bistveno manjše kot denimo v sosednjih državah. Po njegovem prepričanju smo Slovenci zelo dobri smučarji: "Slovenski smučarji so v prvi meri zelo dobri smučarji, v primerjavi z gosti iz ostalih držav, je njihova kultura obnašanja na smučiščih na visokem nivoju. Gotovo se na smučiščih obnašajo bolj odgovorno, kot denimo na cesti" poudarja Jesenšek, ki vsem, ki se odpravijo na smučišče priporoča, za svojo kondicijsko pripravljenost skrbijo celo leto in da ob prvih znakih utrujenosti poskrbijo za previdnejše smučanje ali krajši počitek ter svoje smučanje in izbor smučišča prilagodijo svojemu znanju.