Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Martin Pavčnik

Četrtek,
11. 2. 2010,
16.30

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 11. 2. 2010, 16.30

9 let, 2 meseca

Vogrinec: Recesija tudi na ZOI

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Tone Vogrinec dober dan pred odprtjem olimpijskih iger v Vancouvru ugotavlja, da je organizacija v okviru standardov, a presežka, kot sam pravi, ni.

Z izjemo športnikov, ki bodo svoje olimpijske nastope opravili v drugi polovici iger, so v Vancouver oziroma Whistler prispeli domala vsi člani slovenske odprave. Pri tem večjih zapletov ni bilo, saj so se Kanadčani poskrbeli za učinkovit akreditacijski postopek na letališču, skorajda povsem tekoč pa je tudi promet. Vodja slovenske odprave zatorej nima večjih pripomb, čeprav v isti sapi priznava, da je val recesije zajel tudi mednarodno olimpijsko družino. ''Kanadčani se držijo olimpijskih standardov. Organizacija ni slabša kot na minulih igrah, hkrati pa tudi ni boljša. Recesija je na več področjih poskrbela za skromnejšo ponudbo. Izpostavil bi predvsem prehrambeni del, ki bo postal v manj kot tednu dni kritičen. Hrana se ponavlja. Osebno pa me moti tudi šotorsko prehranjevanje s plastičnim priborom na krožnikih iz stiropora,'' pravi Tone Vogrinec in dodaja, da je raven ponudbe v montažnih objektih v Whistlerju na precej nižji ravni kot pa v Vancouru. ''Tam je vas zelo lepo locirana in lično urejena. Verjamem, da so zadovoljni tudi domačini. Še pred leti so bile tam stare tovarne, po igrah pa bodo sodobna stanovanja.''

Po ZOI finančni minus?

Eden od dveh podpredsednikov Smučarske zveze Slovenije se je obregnil tudi ob letalske prevoze. ''Funkcionarji Mednarodnega olimpijskega komiteja ter pokrovitelji letijo v prvem razredu, športniki, torej tisti, ki ustvarjajo olimpijski šov, pa so stisnjeni v repu letala in so prisiljeni na poti do končnega cilja večkrat prestopati. Če bi imel vpliv v mednarodnem komiteju, bi to vsekakor spremenil. OKS je pri tem brez moči. Sredstva, ki smo jih namenili za ta projekt, so zelo skromna. Poleg tega pa se bojim tudi primanjkljaja,'' ugotavlja Vogrinec, ki pa bi z veseljem pristal na dodaten finančni minus – na račun nagrad za medalje.

''Prav gotovo. Tovrsten deficit bi si privoščil, tudi če bi moral sam seči v žep,'' z zametki všečne retorike pravi vodja slovenske odprave, ki prisostvuje že na svojih desetih zimskih igrah. Olimpijsko popotovanje je začel leta 1976 v Innsbrucku. Je z izjemo petih krogov možno poiskati kakšno vzporednico? ''Marsikaj se je spremenilo. Tehnologija je storila svoje. Največ sprememb vidim v alpskem smučanju. Predvsem pri pripravi prog,'' odgovarja nekdanja alfa in omega slovenskega alpskega smučanja.

Še zadnji treningi …

Olimpijsko ozračje je v Whistlerju zazdaj še dokaj mirno, a bo bržčas že ob koncu tedna, ko se bodo začela tekmovanja, povsem drugače. Športniki medtem marljivo preizkušajo prizorišča, pri čemer imajo nemalo težav predvsem z vremenom in snežno podlago.

Prednjačijo alpski smučarji, ki so v sredo ostali brez polovice treninga, nov poskus pa jih čaka v četrtek. Tedaj naj bi trening smuka opravila tudi dekleta. Živahno bo tudi v nordijskem centru. Skakalce čakajo novi skoki za trening, na katerih se jim bodo pridružili še nordijski kombinatorci, v smučino pa bodo znova stopili tekači in tekačice.

Ne spreglejte