Sreda, 6. 8. 2008, 15.46
9 let
Vehovar: Zadovoljen bom z eno medaljo

"Gre za povsem volontersko vlogo. Vseeno pa sem službo potisnil na stranski tir in se že pred časom povsem posvetil projektu 'Peking 2008'," o svoji vlogi vodje slovenske olimpijske delegacije pove dr. Andraž Vehovar, ki je na tem mestu nasledil dr. Marka Ilešiča. Srebrni kajakaš iz Atlante bo ob svojem prvencu v vlogi prvega moža delegacije v olimpijsko areno v Pekingu popeljal 62 športnikov in športnic iz 13 panog. "Vsaj na papirju je to ena izmed najboljših in najbolj kakovostnih reprezentanc," s pohvalami na račun reprezentance, v kateri je tudi pet nekdanjih dobitnikov olimpijskega odličja, ne skopari Vehovar.
Čeprav je bil ob prevzemu vloge kot nekdanji vrhunski športnik in olimpijec prepričan, da bo lahko s pridom izkoristil predvsem svoje športne izkušnje in na vse skupaj gledal skozi prizmo tekmovalčevih potreb, pa priznava, da ga sta ga narava dela in pa predvsem soočenja z razsežnostjo dela nemalo presenetila. "Ko na olimpijske igre potuješ kot športnik, marsičesa ne vidiš. Marsikaj se ti zdi samoumevno. Marsikaj se kar – zgodi. A priprave neke delegacije so vse prej kot majhen zalogaj. Če sem povsem iskren, sem bil tudi sam presenečen nad razsežnostjo. Javnost se verjetno ne zaveda, s kako zajetnim organizacijskim zalogajem se je soočila močna ekipa Olimpijskega komiteja Slovenije," je različna zorna kota športnika in funkcionarja primerjal uspešen poslovnež, ki je v kitajsko prestolnico pripotoval minuli teden, že v četrtek zvečer pa bo prisostvoval slovesnemu dvigu slovenske trobojnice v olimpijski vasi le streljaj od mogočnega "Ptičjega gnezda".
Po osmih letih znova v čolnu
Vehovar je v Pekingu prekinil tudi dolgoletni veslaški post. Po več kot osmih letih je namreč znova sedel v kajak in se spopadel s kitajskimi brzicami. "Še vedno je mojster," je ob tem pripomnil prvi mož kajakašev Andrej Jelenc, Andraž pa ga je dopolnil, da mu težave povzroča predvsem kondicija, hkrati pa si je na levi roki prislužil tudi velik žulj. Sicer pa ne skriva navdušenja nad olimpijskim mestom. "Presenečeni smo nad delom organizatorjev, ki navdušujejo z izjemno odzivnostjo. Prav vse naše prošnje so uslišali in rešili vse naše težave. Tudi nastanitev je na izjemno visoki ravni. Če vse skupaj primerjam z Atlanto, pravih besed ne najdem. Ni primerjave. Razsežnost je zares izjemna. Tudi vzdušje v naši ekipi je solidno, kar utegne biti pomembno tedaj, ko bo šlo zares," je prve vtise strnil vodja delegacije.
"Dobro poskrbeli za športnike"
So imeli slovenski športniki v pripravljalnem obdobju in pa tik pred začetkom olimpijskih iger ustrezno oporo in so se lahko posvetili izključno nastopu?
"Da. Temelji so bili dobro postavljeni. Športniki se lahko posvetijo le svoji tekmi," odgovarja dr. Vehovar in ob tem dodaja, da vse vendarle ni le v rokah slovenske delegacije: "To je Peking. Lahko se zgodi, da bo veliko improviziranja, čeprav ponavljam, da je zaenkrat resnično vse v najlepšem redu." Je vodstvu delegacije preglavice povzročala tudi jezikovna oziroma kulturna prepreka? "Pri dogovorih z organizatorjih večjih težav ni bilo. Res pa je, da ne gre le za jezik. Pogosto se namreč zgodi, da se sogovornika sicer povsem razumeta, a razmišljata povsem drugače. Nekaj razlagaš, sogovornik ti prikimava, a kaj, ko razmišlja o povsem drugih stvareh," razmišlja nekdanji krotilec brzic.
"Želimo medaljo, a …"
Ob pogovoru tik pred začetkom iger, ki bodo za mnoge slovenske športnike življenjska priložnost, seveda nismo mogli mimo pričakovanj, ciljev in napovedi. Primož Kozmus, Peter Kauzer, dvojec Luka Čop – Iztok Špik, Marija Šestak, Urška Žolnir in še bi lahko naštevali. Vse to so športniki, ki sodijo vaj na širši seznam kandidatov za najvišja mesta in celo medaljo. Slednja je v slovenskem športu pogosto nezaželena tema, saj napovedovanje le-te športnikom nalaga dodatno breme, predvsem pa v primeru neuspeha poglablja rano. A brez vsaj delne napovedi vendarle ne gre …
"Ne skrivamo, ne tajimo. Povemo povsem naglas: želimo kolajno. Jasno, tu se poraja tudi vprašanje različnih kriterijev. Kakšen rezultat bo koga zadovoljil. Morda na vse skupaj gledam malce drugače. Iz osebnih izkušenj vem, kako težka je pot do olimpijskega odličja. Včasih ima prste vmes tudi sreča. Lahko se zgodi, da bomo imeli pet ali šest medalj. Lahko pa se zgodi, da bomo Peking zapuščali praznih rok. Osebno bom zadovoljen, če bo Slovenija vsaj enkrat med dobitniki kolajn. Nabor kandidatov je zelo zajeten. Ne želim pa poimensko izpostavljati tekmovalcev, saj bi s tem povsem po nepotrebnem izvajal pritisk," je pogovor za Sportal sklenil Vehovar.