Četrtek, 19. 12. 2013, 11.12
9 let
Soči 2014 kot TEŠ 6

Vrtoglavi zneski, ki na ravni stroškov krepko presegajo tudi najdrznejše predhodne napovedi in obljube idejnih očetov projekta. Očitki kritikov o sumljivem puhtenju denarja in prikrivanju realnega stanja. Vprašanja o smiselnosti vseh naložb. Zveni znano? Ne, to ni zgodba o šoštanjski termoelektrarni in projektu TEŠ 6, ki je postal pravi sinonim za slovensko proračunsko malho brez dna. S podobnimi zagonetkami, resda na še krepko višji ravni in ob občutno bolj vrtoglavih zneskih, se spoprijemajo v Rusiji, natančneje v Sočiju, kjer bo čez 50 dni zagorel ogenj zimskih olimpijskih iger.
Vrtiljak milijard
Rusi v kraju ob Črnem morju in goratem predelu s središčem na Krasnaji Poljani obljubljajo najbolj dovršene zimske olimpijske igre v 90-letni zgodovini tega tekmovanja, sicer mlajšega brata poletnih olimpijskih iger. A kljub navidezni natančnosti, ki spremlja gradnjo objektov, ocene zaključnega računa še niso dokončne. Po zadnjih medijem dostopnih podatkih bo končna cena presegla 51 milijard ameriških dolarjev oziroma slabih 37 milijard evrov.
O potratnosti dovolj pove podatek, da so pred štirimi leti v Vancouvru za igre namenili "le" 6,5 milijarde evrov, cenejše pa so bile celo praviloma krepko dražje poletne olimpijske igre. V Londonu, kjer so se sicer naslonili na glavnino že obstoječih objektov in tudi s preostalo infrastrukturo ravnali nadvse racionalno, naj bi leta 2012 porabili dobrih deset milijard evrov. Z ruskim računom pa se ne more kosati niti Peking, ki je leta 2008 za megalomanske igre porabil slabih 32 milijard evrov.
Putinove igre
Prvotne ocene vrednostni projekta so bile tudi do štirikrat nižje od najbolj svežih številk, a zdi se, da ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu to ne gre kaj prida v nos. Podobno velja za vse večje število vodij držav, ki se bodo spretno izognili "športnemu" šovu v Sočiju. Bolj glasni so v opoziciji, predvsem Leonid Martinjuk in Boris Nemcov, ki sta že pred tedni glasno svarila pred sumljivimi denarnimi tokovi in puhtenjem milijonov.
V bran visokim zneskom in kot odgovor na očitke o korupciji so v organizacijskem odboru obljubili sodobne športne objekte, ki so večinoma povsem novi, ter povsem obnovljeno prometno infrastrukturo, ki povezuje Soči in gorati del, kjer še vedno "rastejo" hoteli. Putinova ideja o dediščini iger je namreč predvsem napredno zimsko središče za petične turiste.
Novo leto po paraolimpijskih igrah
A čeprav priprave na Soči 2014 vseskozi spremljajo visoki denarni zneski, v javnost vse pogosteje curljajo indici o izkoriščanju delavcev, ki vse bolj skrbijo borce za človekove pravice. Vse več zahodnih medijev objavlja pogovore z delavci iz preostalih nekdanjih sovjetskih republik, ki so v težkih razmerah gradili objekte in zaman čakali na obljubljena izplačila.
Ob nedavnem obisku Sočija se predsednik Putin ni ukvarjal s tovrstnimi težavami delavcev. Vseeno pa jim je na srce položil, da jih do odprtja iger čaka še veliko dela. Med drugim jim je sporočil tudi, da novoletnega praznovanja zanje tokrat ne bo. Pravo novo leto bo za delavce nastopilo šele 16. marca, ko se bodo v Sočiju končale paraolimpijske igre.