Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
25. 1. 2010,
10.02

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 25. 1. 2010, 10.02

9 let, 1 mesec

Čas za slovenska odličja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Leta 1988 so slovenski športniki še zadnjič branili barve Socialistične federativne republike Jugoslavije. Že na igrah 1992 pa so se predstavili pod slovensko trobojnico.

Albertville, 8. februar 1992 - Dobrih sedem mesecev po razglasitvi samostojnosti je smučarski skakalec Franci Petek na mimohodu držav udeleženk 16. ZOI z zastavo v rokah v areno popeljal prvo slovensko olimpijsko odpravo. Prav 'Frenk' je bil na zgodovinskih igrah tudi eden izmed glavnih adutov 25-članske reprezentance mlade države. Svetovni prvak, ki je tedaj skakal še v klasičnem slogu, je na veliki skakalnici zasedel osmo mesto. Najboljšo slovensko uvrstitev pa je s sedmim mestom v kombinaciji prispevala Nataša Bokal. Po desetem metu Urške Hrovat v slalomu je postalo jasno, da bodo morali slovenski na zgodovinsko kolajno čakati še vsaj dve leti.

In res … Na prizorišče 17. ZOI je leta 1994 slovenska reprezentanca prišla v odlični formi. Predvsem alpski smučarji so v Lillehammerju na krilih odlične sezone v svetovnem pokalu kar pokali od samozavesti. Slednja je bila povsem upravičena, saj so zabeležili kar enajst uvrstitev med najboljšo deseterico. V zgodovino pa so se vpisali predvsem prvi dobitniki kolajn. Led je prebila Alenka Dovžan, ki je v kombinaciji prismučala do bronaste kolajne. Uspeh je v slalomu s številko 33 ponovila tudi Mariborčanka Katja Koren. Piko na i pa je v pravi slalomski drami postavil Jure Košir. Mojstrančan je zaostal Thomasom Stangassingerjem in Albertom Tombo ter tako sklenil bronasto norveško trilogijo. Po prvo vožnji je bil sicer že v dokaj izgubljenem položaju, nato pa je po pravi drami in nizu odstopol navdušil svoje navijače.

Skromnejša je bila slovenska bera na OI 1998 v Naganu. Kljub osmim uvrstitvam med najboljšo deseterico so Slovenci v tretjem samostojnem nastopu ostali brez žlahtne kovine. Še najbližje so bili s petimi mesti bitalonka Andreja Grašič, skakalec Primož Peterka in Jure Košir. Slednji je odličje zapravil v spodnjem delu drugega veleslalomskega nastopa.

Več veselja je med slovenske navijače vnesel Salt Lake City. Čeprav sta glavna aduta za kolajno smučar Mitja Kunc in deskar na snegu Dejan Košir ostal praznih rok, pa so prijetno presenetili smučarji skakalci. Primož Peterka, Peter Žonta, Robert Kranjec in Damjan Fras so se na ekipni tekmi uvrstili na tretje mesto. Trener ekipe je bil Matjaž Zupan, sicer član srebrnega kvarteta iz Calgaryja leta 1988. Sicer pa je bilo v slovenski delegaciji za ZDA kar 41 športnikov in športnic, med njimi prvič tudi Petra Majdič in Tina Maze.

Četa 2006 se je olimpijska druščina znova zbrala v Evropi, natančneje v Torinu z okolico. Slovenska odprava, v kateri je bilo 39 potnikov, je imela v svojih vrstah kar nekaj adutov. A do tako želenega odličja ni uspelo nikomur. Ne Mazejevi, ki je pred igrami izgubila stik z vrhunsko formo, ne deskarjem, ki so bili dolgo v igri za vrh, ne skakalcem in ne Majdičevi. Prav slednja je s šestim mestom poskrbela za najboljšo uvrstitev.

Ne spreglejte