Nedelja, 10. 6. 2018, 0.08
6 let, 4 mesece
Maroko
Prva afriška država, ki je na svetovnem prvenstvu prišla iz skupine, to se je zgodilo leta 1986, se po 20 letih, ko so jo v Franciji od napredovanja v osmino finala ločile le minute, vrača na svetovno nogometno prvenstvo. Leta 1998 sta bila v reprezentanci le dva nogometaša, ki nista bila rojena v Maroku, danes je takšnih kar 17.
Osnovni podatki o državi:
Lega: Afrika
Število prebivalcev: 35 milijonov
Glavno mesto: Rabat
Jezik: arabščina
Uvrstitev na lestvici Fifa: 42.
Uvrstitve na SP: 4/14
Prvi nastop na SP: 1970
Zadnji nastop na SP: 1998
Najboljši dosežek: osmina finala 1986
Maročani so leta 1986 prišli do osmine finala svetovnega prvenstva.
Selektor: Herve Renard
Devetinštiridesetletni Francoz, ki je v Evropi kratek čas treniral Lille in Sochaux, sicer pa se je uveljavljal predvsem v afriškem nogometu, je prvi trener, ki je z dvema različnima reprezentancama postal afriški prvak. To mu je uspelo z Zambijo leta 2012 in s Slonokoščeno obalo tri leta pozneje. Leta 2016 se je usedel na klop Maroka in ga popeljal na prvo svetovno prvenstvo po dolgih 20 letih čakanja.
Herve Renard je prvi trener, ki je z dvema reprezentancama postal afriški prvak.
Kdaj so se uvrstili: 11. november 2017
Maroko je v zadnjem krogu skupinskega dela afriških kvalifikacij za svetovno prvenstvo v Rusiji z 2:0 premagal neposrednega konkurenta za prvo mesto v skupini Slonokoščeno obalo na njenem igrišču in si priboril vstopnico za Rusijo.
Zvezdnik: Mehdi Benatia
Tragični junak povratne tekme polfinala lige prvakov v tej sezoni proti Realu v majici Juventusa. Za tem 31-letnim afriškim branilcem, enim od najboljših, je sijajna nogometna pot, saj je poleg Juventusa igral še za Bayern München in Romo in z njimi osvajal lovorike. Trenutno je kapetan Maroka, s katerim do zdaj še ni prišel do vidnejših uspehov. Zdaj ima lepo priložnost, da to popravi.
Branilec Juventusa Mehdi Benatia je najbolj zveneče ime v zdajšnji reprezentanci Maroka.
Koga še poznate?
Pri Maroku poleg Medhija Benatie ni prav veliko znanih imen. Morda poznate izkušenega ofenzivnega vezista Younesa Belhando, ki igra za Galatasaray, včasih pa je navduševal pri kijevskem Dinamu in Montpellierju, če kolikor toliko spremljate evropski nogomet tudi zunaj petih najboljših lig, pa ste zagotovo slišali tudi za 25-letnega ofenzivnega vezista Hakima Ziyecha, za katerim je sijajna sezona v majici Ajaxa iz Amsterdama, zelo učinkovit pa je tudi v majici Maroka.
Za Hakimom Ziyechem je odlična sezona v majici Ajaxa iz Amsterdama.
Koga boste spoznali?
Za Maroko je prvič zaigral šele po tem, ko si je ta zagotovil nastop na svetovnem prvenstvu, a že takoj ob debiju zablestel in prispeval dve asistenci. Amin Harit, še en ofenzivni vezist, ima komaj 20 let, a je že tržno najbolj vreden maroški reprezentant.
Ta v Franciji rojeni nogometaš je prejšnji sezoni redno in zelo dobro igral v prvi nemški ligi za Schalke, ta ga je k sebi iz Nantesa že kot najstnika pripeljal za osem milijonov evrov. Svetovno prvenstvo bo lepa priložnost, da predstavi svoj nesporen nogometni talent.
Amin Harit je vzhajajoča zvezda afriškega nogometa.
Najdražji nogometaši:
25 milijonov evrov – Amine Harit (Schalke)
23 milijonov evrov – Medhi Benatia (Juventus)
20 milijonov evrov – Hakim Ziyech (Ajax)
7 milijonov evrov – Younes Belhanda (Galatasaray)
5 milijonov evrov – Youssef Ait Bennasser (Caen)
…
Tekme Maroka na SP 2018:
Skupina B:
15. junij (Sankt Peterburg): Maroko - Iran
20. junij (Moskva): Portugalska - Maroko
25. junij (Kaliningrad): Španija – Maroko
Tekme Slovenije z Marokom:
Slovenija se na 230 uradnih tekmah, ki jih je do zdaj odigrala od leta 1992 naprej, še nikoli ni pomerila z Marokom.