7 let, 11 mesecev

Bayern München Real Madrid Liverpool

Sobota, 25. 5. 2013, 23.04

Bayern ujel Liverpool in poskočil na tretje mesto

Nogometaši Bayerna so v dramatičnem finalu lige prvakov ugnali Borussio Dortmund in osvojili peti evropski naslov, prvi po letu 2001. Na večni lestvici zmagovalcev so se izenačili z Liverpoolom.

Na večni lestvici evropskih prvakov še naprej kraljuje Real Madrid, ki je osvojil devet naslovov, jubilejnega desetega pa še vedno ni dočakal. Pod vodstvom Joseja Mourinha se je trikrat zapored uvrstil v polfinale, a tam tudi izpadel, tako da na okroglo ''decimo'' čaka že enajst let. Na drugem mestu je Milan, ki si je v serie A za las priboril možnost ponovnega nastopa med najboljšimi tudi v prihodnji sezoni, na tretjem mestu pa se je Liverpoolu s petimi evropskimi kronami pridružil še Bayern. Bavarci so po dveh bolečih porazih (2010, 2012) v finalu končno stopili na evropski prestol, s tem pa dočakali že peti naslov. Vsaj toliko so jih v Evropi zbrali le še trije klubi, s tem pa je Bayern po velikem slavju na Wembleyju prehitel tako Ajax kot Barcelono, ki sta se najbolj prestižnega naslova veselila štirikrat.

Nasmiha se trojna krona, Nemčija prehitela Nizozemsko

Izbranci Juppa Heynckesa, ki se po tej izjemno uspešni sezoni poslavlja od trenerskega stolčka na Bavarskem, so po nemškem naslovu osvojili še evropskega, 1. junija pa bodo v Berlinu v finalnem srečanju nemškega pokala naskakovali vselej mikavno trojno krono. Zadnji klub, ki jo je osvojil, je bil pred tremi leti milanski Inter, takrat še pod vodstvom Mourinha. Borussia Dortmund ostaja pri enem naslovu, ki ga je osvojila leta 1997, je pa Nemčija na lestvici uspešnosti držav po evropskih naslovih prehitela Nizozemska. Poleg Bayerna (5) in Borussie (1) je postal leta 1980 najboljši tudi Hamburger SV, skupnih sedem evropskih naslovov pa zadošča za samostojno četrto mesto na lestvici držav. Več jih imajo le Španija (13) ter Anglija in Italija (12).