Matej Podgoršek COVER1

Petek,
2. 8. 2024,
19.34

Osveženo pred

4 ure, 36 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,10
Slovenska planinska pot Bohinj nasvet za izlet v hribe Orožnova koča na planini Za Liscem pod Črno prstjo pohodništvo gore hribi Naj planinska koča

Natisni članek

Petek, 2. 8. 2024, 19.34

4 ure, 36 minut

Nasvet za izlet v hribe (61.): Orožnova koča nad Bohinjem

Oskrbnik Orožnove koče ima za vas poseben popust #video

Matej Podgoršek COVER1

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,10

Če ste že prehodili slovensko planinsko pot oziroma osvojili vse vrhove na transverzali, boste zagotovo veseli, da je izšel prenovljen in dopolnjen planinski vodnik Razširjena slovenska planinska pot s 43 turami zunaj SPP, tako z zahtevnejšimi kot nezahtevnimi, primernimi tudi za družinske izlete. Eden teh je gotovo pohod na Orožnovo kočo na planini za Liscem, ki ima za slovensko planinstvo poseben pomen. S prijazno besedo, pijačo in jedačo vas pričaka Franci Beguš, oskrbnik, ki ima prav poseben popust za vse tiste, ki se v Bohinjsko Bistrico ali v Podbrdo pripeljete z avtobusom ali vlakom.

Kofce Košuta Velike Kladivo
Sportal Pohod na Kofce in po grebenu Košute do Velikega Kladiva #video

Orožnova koča na planini za Liscem | Foto: Matej Podgoršek Orožnova koča na planini za Liscem Foto: Matej Podgoršek Orožnova koča na planini za Liscem (ta je kot balkon nad Bohinjem) je odprta vse leto, tudi pozimi od četrtka do nedelje (ta čas vse dni). Oskrbnik Franci Beguš, ki je nekoč delal na koči na Ledinah nad Jezerskim, na Facebooku pozimi ažurno objavlja razmere na poti do koče, poleti pa se rad pohvali s svojim vrtičkom. Na nadmorski višini 1346 metrov mu res dobro uspeva solata.

Tako sem že dlje razmišljal o pohodu na Orožnovo kočo, pa je priložnost prišla ob nedavni predstavitvi akcije Z JPP v doline in peš v višine, ko je bil z nami na turi tudi Gorazd Gorišek, avtor planinskega vodnika Razširjena slovenska planinska pot, ki je nedavno izšel v tretji izdaji in vključuje tudi Orožnovo kočo. Oba sta tudi odlična sogovornika in sta delila nekaj nasvetov (poglejte v videu), kako z javnim prevozom v gore okrog Bohinja in kam turo na Orožnovo kočo še lahko podaljšate. Najbližja sta Lisec (1653 m) in Črna prst (1844 m). A kam višje kdaj drugič, v našem tokratnem petkovem povabilu v hribe, vam na kratko opišemo samo pot do koče. Če za izhodišče izberete dolino, torej Bohinjsko Bistrico, bo že to kar ta prava tura. Čeprav tehnično pohod ni zahteven, s strmino ne prizanaša.

PZS Orožnova koča z avtobusom vlakom
Sportal Brez avtomobila v gore? Da se, a ni tako preprosto. #video

Poglejte v videu, kako je videti pot na Orožnovo kočo in kam še naprej:

Strmo navzgor proti Orožnovi koči | Foto: Matej Podgoršek Strmo navzgor proti Orožnovi koči Foto: Matej Podgoršek Če za izhodišče izberemo Bohinjsko Bistrico, lahko parkiramo na enem od tamkajšnjih parkirišč P+R, na primer pri kampu Danica. Še bolj prijazni okolju bomo, če izberemo avtobus ali vlak, ki nas odložita sredi mesteca. Če pridemo z avtobusom ali parkiramo pri Danici, se sprehodimo po Vodnikovi cesti in Majhnovi, na koncu katere se začne markirana pot proti Orožnovi koči. Od železniške postaje krenemo po Triglavski cesti in v glavnem križišču nato na Jelovškovo ulico, od številke 10 pa po travniku navzgor proti vojaškemu pokopališču Rebro. Kmalu za njim se poti združita na večjem pašniku. Od tam sledimo markacijam v gozd v smeri juga in se vzpenjamo po od hudourniških voda precej zdelani gozdni vlaki. Po slabi uri smo na makadamski cesti. Ta pride iz zaselka Ravne. Če si želimo pohod skrajšati, se do Raven lahko pripeljemo. Na koncu zaselka (na koncu asfaltne ceste) je manjše parkirišče.

Pohodniške ideje Mateja Podgorška lahko na Siol.net spremljate vsak petek.
Upamo, da najdete tudi kaj zase. Mateja lahko spremljate tudi na Instagramu 
Instagram.com/matejtravels, naročite pa se še na njegov kanal na YouTubu.

Ura in pol je z Raven. | Foto: Matej Podgoršek Ura in pol je z Raven. Foto: Matej Podgoršek Od tu nas do Orožnove koče čaka še slaba ura in pol vzpona, ki je na začetku ter na koncu precej strm, vmes pa strmina (na zgornji gozdni cesti) malo popusti. Najlažje je, da sledimo markacijam in tablam na razpotjih, do vrha se namreč prepletata stara in nova pot, vmes je še omenjena zgornja gozdna cesta. Nad to se znova vzpnemo po dolini Snežne konte, na vznožju katere je tudi informacijska tabla o obviselih ledeniških dolinah nad Bohinjem. Višinske metre bomo znova hitro pridobivali in kar naenkrat bo pred nami Orožnova koča. Iz doline je približno 850 metrov vzpona, iz Raven pa 630. 

Pogled s terase pred kočo na Bohinj in proti Pokljuki, Triglav in Rjavina sta v oblakih. | Foto: Matej Podgoršek Pogled s terase pred kočo na Bohinj in proti Pokljuki, Triglav in Rjavina sta v oblakih. Foto: Matej Podgoršek

Orožnova koča pod Liscem | Foto: Matej Podgoršek Orožnova koča pod Liscem Foto: Matej Podgoršek Koča na planini za Liscem ima pomembno vlogo v zgodovini slovenskega planinstva. Tisti prva, ki so jo postavili v tej obviseli ledeniški dolini leta 1894, je bila sploh prva planinska koča Slovenskega planinskega društva (SPD). Odprl jo je njegov prvi predsednik Fran Orožen. V času druge svetovne vojne je koča pogorela, prenovljeno pa so odprli šele leta 2006 in jo poimenovalI po Orožnu. Zadnja leta zanjo izvrstno skrbi Franci Beguš, ki z željo, da Bohinj razbremeni osebnih vozil, planincem, ki se do doline pripeljejo z javnim prevozom, pijačo in jedačo ponuja z desetodstotnim popustom. In preverjeno, pri njem se zelo dobro je. Pa tudi razgledi s terase niso slabi, čeprav koča ni na vzpetini, temveč je s treh strani obkrožena z gorami. Navzgor je tako lep pogled na Lisec in Črno prst, v smeri proti jugu pa se v primeru dobre vidljivosti odpirajo pogledi na Bohinj ter Triglav, Rjavino in na Pokljuko. Prepoznate planino Zajamniki?

Orožnova koča na planini za Liscem (1346 m)

Izhodišče:
Bohinjska Bistrica (530 m) ali Ravne (735 m)
Višinska razlika po poti: 850 metrov (630 metrov)
Čas za vzpon: dve uri in pol iz Bistrice, ura in pol iz Raven
Zahtevnost: nezahtevna markirana pot

Če to ni najlepši vrtiček sredi slovenskih gora! | Foto: Matej Podgoršek Če to ni najlepši vrtiček sredi slovenskih gora! Foto: Matej Podgoršek

V dolino se lahko vrnemo po isti poti ali denimo kmalu pod kočo izberemo desno pot po Drči, ki nas bo na zgornjo gozdno cesto pripeljala nekoliko nižje. S ceste se nato pešpot spusti proti nekdanjemu Mencingerjevemu domu, od tam pa nazaj do Raven. Za celoten sestop do Bohinjske Bistrice potrebujemo približno dve uri. 

Poiščite še več nasvetov za izlet v hribe:

Begunjščica
Sportal Pohod na Roblek in Begunjščico čez Kalvarijo #video
Javorov vrh
Sportal Pohod do naj planinskih koč, na Jakobu in v Hudičevem borštu #video
Olševa
Sportal Odmaknjena Olševa s pogledom na Kamniško-Savinjske Alpe, ki vzame dah
Dleskoškova planota
Sportal Velika Zelenica, manj obljuden razglednik nad Robanovim kotom #video
Raduha
Sportal Raduha, najboljši razglednik v Zgornji Savinjski dolini #video
Snežnik
Sportal Snežnik – pohod po gozdnih prostranstvih, kjer je doma medved #video
Pohorje  Veliki Šumik
Sportal Pohod prek Pohorja do Črnega jezera in slapa Šumik #video
Porezen
Sportal Porezen, najlepši razglednik v Cerkljanskem hribovju s posebnim pogledom na Julijce
Mala Mojstrovka
Sportal Mala Mojstrovka, najkrajša tura v skalnati svet Julijcev #video
Mala Zelnarica
Sportal Kraljevska krožna tura v Julijcih z Zelnarico in Dolino Triglavskih jezer #video #foto
Kriški podi Križ Pogačnikov dom
Sportal Na Križ(ev pot)? V planinski raj okoli Kriških jezer. #video
Tosc Triglavski narodni park
Sportal Vprašali se boste, zakaj ni Tosc bolj obiskan #video
Viševnik Konjščica
Sportal Viševnik, najhitrejši dvatisočak, a tokrat po krožni poti #video