Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Martin Pavčnik

Četrtek,
24. 12. 2009,
13.24

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 24. 12. 2009, 13.24

9 let, 2 meseca

Lakovič: Ekipa pred minutami

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Jaka Lakovič v novi sezoni še ni ujel pravega ritma. Tudi njegova minutaža pri Barceloni je skromnejša. Poudarja pa, da bo pravi, ko bo to najbolj pomembno.

Košarkarski obračun Barcelone in madridskega Reala seveda ni primerljiv s klasičnim nogometnim obračunom obeh velikanov. Vseeno pa tudi dolgoletno košarkarsko rivalstvo kluba iz prestolnice in tekmeca iz Katalonije sodi med sila ugledne in vselej s čustvi prežete dvoboje. Letos je vznemirjenje pred košarkarskim obračunom ''Barce'' in kraljevega kluba še za nekaj stopenj večje, saj sta oba velikana na igralski tržnici marljivo kupovala in sestavila nadvse kakovostni moštvi. Predvsem pa se je marsikaj spremenilo, ko je v Madrid prišel Ettore Messina, ki je Real znova potisnil proti španskemu in evropskemu vrhu. Na Iberskem polotoku je tako Cajo Laboral (Tau) v dvoboju z Barcelono znova nadomestil Real, oba kluba pa visoko kotirata tudi v evroligi. Obračun velikanov se obeta v nedeljo, ko bo derbi gostila prestolnica, tudi s slovenskim prizvokom. Jaki Lakoviču se je namreč v taboru prvakov letos pridružil še Erazem Lorbek. ''Po moji oceni se je dobro znašel. Pokazal je tudi že nekaj kakovostnih predstav. Želja vseh pa je, da skupaj nadaljujemo v velikem slogu,'' aklimatizacijo rojaka ocenjuje Lakovič, ki v tej sezoni še ni ujel pravega ritma. Tudi njegova minutaža je nekoliko skromnejša, kar pa ob pogledu na konkurenco na branilskih položajih ne čudi.

20 zmag in 1 poraz

Poleg nespornega dejstva, da Ljubljančan po končanem evropskem prvenstvu, od koder se je vrnil čustveno ter fizično izžet, ne najde prave forme, se ustvarja tudi vtis, da je njegov ''greh'' tudi ''nešpansko poreklo''. Domača zvezdnika Juan Carlos Navarro in Ricky Rubio pač ne moreta biti kar tako prikrajšana za igralne minute. ''Hm … Ne vem. Morda. A v ekipi je konkurenca na vseh mestih, ne le na mojem. V Barceloni je ducat košarkarjev, ki bi lahko vsako tekmo na parketu prebili po 25 ali 30 minut. Igralni čas je zelo težko enakomerno porazdeliti. Odpovedovanje svojemu deležu je torej del vsakdana. Na prvem mestu je vendarle rezultat,'' se je v diplomatskem slogu komentarju izognil Lakovič, ki pa je pred osrednjim delom sezone vendarle optimist. ''Poškodbe so zaceljene, vračam se v dober tekmovalni ritem. Na treningih mi gre dobro, a na tekmi še nisem dobil večje priložnosti. Toda držim se načela 'korak za korakom'. Verjamem, da bom pravo formo ujel v pravem trenutku, torej tedaj, ko bo to najbolj pomembno,'' pravi 31-letni reprezentant, ki v evroligi v povprečju na parketu prebije dobrih 14 minut in pol (6,3 točke in 1 asistenca), v španski ligi ACB pa 16 minut (4,9 t. in 1,5 asist.). A za mir v hiši so vendarle najpomembnejši rezultati, le-ti pa so v uvodnem delu sezone 2009/10 resnično po katalonskem okusu - v domačem prvenstvu 12 zmag – 1 poraz, v evroligi pa je po osmih krogih ''Barca'' osamljena na seznamu neporaženih ekip.

''Ohraniti reprezentančno ozračje''

Del vzrokov za igralsko nestabilnost lahko Lakovič pripiše tudi stalnim reprezentančnim obremenitvam, zato je pred kratkim že izjavil, da bo odločitev o nastopu na svetovnem prvenstvu v Turčiji sprejel šele po sezoni. Kljub zadržanosti mu že sedaj po glavi švigajo tudi reprezentančne misli, saj se zaveda, da ima njegov rod le še nekaj priložnosti za odmeven rezultat. Morda z Memijem Bečirovičem? ''Doslej z Memijem še nisem sodeloval, upam pa, da se bo vse skupaj razpletlo na najboljši možni način. Jasno, najboljši za Slovenijo,'' na vprašanja o novem selektorju odgovarja izkušeni 31-letni organizator igre, ki pa se ob tem zaveda, da bo pomembnejša od selektorjevega imena prava 'kemija'. ''Naša prednost pred naslednjo akcijo je pozitivna miselnost. Ustvarili smo pravo reprezentančno ozračje, sprva pod vodstvom Aleša Pipana, nato vse skupaj nadgradili še pod Zdovčevim vodstvom. Če ne bomo nadaljevali v tej smeri, potem na velikih tekmovanjih, kakršni sta evropsko in svetovno prvenstvo, nimamo kaj iskati,'' je prepričan Lakovič, ki je doslej vselej poosebljal reprezentančno zvestobo in imel tudi zavoljo tega nekaj težav v Panathinaikosu in Barceloni.

Ne spreglejte