Petek, 6. 12. 2024, 19.54
1 mesec
Zlato kolo 2024
Tadej Pogačar drugič v karieri do velikega priznanja #video
Danes so v Parizu podelili tradicionalne nagrade zlato kolo (Velo d'Or), prestižno priznanje pa je še drugič v karieri prejel slovenski as Tadej Pogačar, za katerim je zgodovinska sezona, v kateri je v 58 tekmovalnih dneh zbral osupljivih 25 zmag in šele kot tretji kolesar v zgodovini osvojil trojno krono z zmagami na Giru, Touru in svetovnem prvenstvu. Med nominiranci je bil tudi Primož Roglič, oba slovenska zvezdnika pa sta to nagrado, ki jo od leta 1992 podeljuje francoska revija Velo, že prejela, Roglič leta 2020 in Pogačar leta 2021.
Video: Reuters/L'Equipe/Vélo Magazine
Tadej Pogačar je že četrto leto zapored končal kot najboljši kolesar na svetu na lestvici Mednarodne kolesarske zveze (UCI) in izjemno presenečenje, prava senzacija bi bila, če ne bi danes v Parizu še drugič v karieri prejel tudi prestižne nagrade Velo d'Or. To se seveda ni zgodilo, Pogačar je kolesar leta postal na slovesni prireditvi v Parizu in tako kronal nepozabno leto 2024. Za 26-letnim Gorenjcem je namreč zgodovinska sezona, v kateri je popolnoma zavladal kolesarskemu svetu in šele kot tretji kolesar v zgodovini osvojil tudi trojno krono.
🏆 Tadej Pogacar is the 2024 Men's Vélo d'Or!
— L'ÉQUIPE (@lequipe) December 6, 2024
🏆 Tadej Pogacar est le Vélo d'Or Hommes 2024 !#velodor pic.twitter.com/ZNOrBnQDq6
"Res sem vesel in ponosen na to nagrado. Za mano je izjemno leto in ta nagrada je še en pokazatelj, da se trdo delo poplača. Nisem pričakoval takega leta. To je bilo res nekaj edinstvenega. Tudi če bi vseh teh 25 zmag strnil v celotno kariero, bi bilo to zame dovolj. Obenem mi vse skupaj daje tudi motivacijo za prihodnje leto," je v prvem odzivu na odru Gabrielovega paviljona dejal Pogačar.
"Menim, da mi letošnja nagrada pomeni več. Prvo sem prejel leta 2021 in takrat sem bil zelo mlad, morda mi je bilo malce bolj vseeno. Od takrat mi je prirasla k srcu in zdaj čutim ponos, da lahko na tem odru prejmem to nagrado. Ni vedno lahko biti miren in se zabavati. Pridejo tudi težki trenutki, ampak okoli sebe imam izjemne ljudi, ki mi vse skupaj olajšajo. Poskušal se bom zabavati, dokler traja," je še odvrnil prvi kolesar svetovne lestvice.
Tadej Pogačar je v minuli sezoni naravnost blestel.
Takšne prevlade ni bilo vse od Merckxa
Neuradni dosežek, ki vključuje zmage na Dirkah po Italiji, Franciji in na svetovnem prvenstvu, je pred Pogačarjem uspel le legendarnima dirkačema Eddyju Merckxu leta 1974 in Stephenu Rochu leta 1987. Ob tem je bil Pogačar letos najboljši še na dirkah po Kataloniji, Strade Bianche, VN Montreala, po Emiliji in na spomenikih Liege–Bastogne–Liege ter Lombardiji. Skupno je v 58 tekmovalnih dneh zbral kar 25 zmag in osvojil glavnino točk za svojo ekipo UAE Emirates. Takšne prevlade nismo videli vse od časov belgijskega kanibala Merckxa.
Pogačar je slavil tudi v razvrstitvi za nagrado Eddyja Merckxa za najboljšega kolesarja na enodnevnih klasikah. "Tega res nisem pričakoval. Res sem zadovoljen in v čast mi je, da sem dobil to lepo trofejo," je ob prejemu svoje prve današnje nagrade dejal Pogačar. V razvrstitvi je prehitel lanskega zmagovalca van der Poela, ki je letos dobil obe najbolj prestižni enodnevni dirki, Pariz-Roubaix in preizkušnjo po Flandriji.
Nagrada nosi ime enega največjih kolesarjev na svetu Merckxa in tudi Pogačar bi rad nekoč stopil v njegove čevlje. "Mogoče bo nekoč ta nagrada nosila tudi moje ime," je dodal slovenski as, ki pa o statusu največjega vseh časov ne razmišlja: "Ne sanjam ravno o tem. Dirkam v trenutku, se zabavam. Če bi preveč razmišljal o tem, bi si s tem na ramena naložil še več pritiska."
Sezono Primoža Rogliča so na žalost spet zaznamovali tudi padci. Roglič izenačil rekord na Vuelti
Med desetimi nominiranci je bil letos tudi 34-letni Zasavec Primož Roglič, ki je v letu 2024 še četrtič v karieri slavil na Dirki po Španiji in bil najboljši še na Kriteriju po Dofineji. V dresu novega moštva Red Bull - BORA - hansgrohe je letos dosegel osem zmag, žal pa so njegovo sezono znova zaznamovali številni padci, zaradi enega od teh je poleti tudi še tretjič zapovrstjo predčasno sklenil Dirko po Franciji.
Z izjemnimi dosežki se lahko pohvalijo tudi preostali kandidati za zlato kolo.
Remco Evenepoel se je v Parizu vpisal v zgodovino. Evenepoel sploh prvi v zgodovini
Sploh Belgijec Remco Evenepoel (Soudal – Quick Step), ki je v sredo prestal operacijo po nesrečnem torkovem padcu na treningu v Belgiji, v katerem si je zlomil rebro, lopatico in roko, utrpel kontuzijo pljuč in si izpahnil desno ključnico, je poleti v Parizu poskrbel za zgodovinski dosežek. Postal je šele prvi kolesar v zgodovini, ki je dobil dve zlati olimpijski medalji, zmagal je tako na cestni dirki kot na posamičnem kronometru. V vožnji na čas je bil najboljši tudi septembra na svetovnem prvenstvu v Zürichu.
Nizozemski superšampion Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck) je mavrični majici osvojil na svetovnih prvenstvih v ciklokrosu in disciplini gravel, zmagal je na dveh najtežjih spomenikih Pariz–Roubaix in Po Flandriji ter osvojil klasiko E3 Saxo. Eritrejec Biniam Girmay (Intermarché - Wanty) piše zgodovino afriškega kolesarstva, letos je osvojil tudi prestižno zeleno majico najboljšega sprinterja na francoskem Touru, Američan Matteo Jorgenson (Visma | Lease a Bike) je bil najboljši na enotedenski dirki Pariz–Nica, Švicar Marc Hirschi (UAE Emirates) na klasiki San Sebastian, Avstralec Ben O'Connor (Decathlon AG2R La Mondiale) drugi na svetovnem prvenstvu in Vuelti ter četrti na Giru, Belgijec Tim Merlier (Soudal - Quick-Step) pa je med drugim postal evropski prvak na cestni dirki v Limburgu.
Svetovna prvakinja Lotte Kopecky je dobila priznanje v ženski konkurenci.
V ženski konkurenci zmaga v roke Lotte Kopecky
V ženski kategoriji, kjer so zlato kolo podelili šele tretjič v zgodovini, je bila konkurenca veliko bolj raznolika. Tako v absolutni kategoriji kot v razvrstitvi enodnevnih dirk je slavila Belgijka Lotte Kopecky. Glavne kandidatke so bile še svetovna prvakinja Lotte Kopecky, olimpijska Kristen Faulkner, zmagovalka ženskega Gira Elisa Longo Borghini, Vuelte Demi Vollering in seveda Toura Katarzyna Niewiadoma. Ob teh še najboljša sprinterka sezone Lorena Wiebes ter svetovna in olimpijska prvakinja v vožnji na čas Grace Brown.
V spomin na Gina
Na prireditvi so podelili tudi nagrado, ki nosi ime lani tragično umrlega švicarskega kolesarja Gina Mäderja. Ta je šla v roke španskemu kolesarju in članu ekipe Euskaltel–Euskadi Luisa Angela Mate, ki je pustil največji družben pečat. S tem so se primerno poklonili tudi Švicarju, ki je življenje izgubil po padcu na domači dirki leta 2023, saj je bil sam predan okoljevarstvenik.
Dosedanji zmagovalci nagrade zlato kolo:
2024 - Tadej Pogačar (Slovenija)
2023 - Jonas Vingegaard (Danska)
2022 - Remco Evenepoel (Belgija)
2021 - Tadej Pogačar (Slovenija)
2020 - Primož Roglič (Slovenija)
2019 - Julian Alaphilippe (Francija)
2018 - Alejandro Valverde (Španija)
2017 - Chris Froome (Velika Britanija)
2016 - Peter Sagan (Slovaška)
2015 - Chris Froome (Velika Britanija)
2014 - Alberto Contador (Španija)
2013 - Chris Froome (Velika Britanija)
2012 - Bradley Wiggins (Velika Britanija)
2011 - Philippe Gilbert (Belgija)
2010 - Fabian Cancellara (Švica)
2009 - Alberto Contador (Španija)
2008 - Alberto Contador (Španija)
2007 - Alberto Contador (Španija)
2006 - Paolo Bettini (Italija)
2005 - Tom Boonen (Belgija)
2004 - Lance Armstrong (ZDA)
2003 - Lance Armstrong (ZDA)
2002 - Mario Cipollini (Italija)
2001 - Lance Armstrong (ZDA)
2000 - Lance Armstrong (ZDA)
1999 - Lance Armstrong (ZDA)
1998 - Marco Pantani (Italija)
1997 - Jan Ullrich (Nemčija)
1996 - Johan Museeuw (Belgija)
1995 - Laurent Jalabert (Francija)
1994 - Tony Rominger (Švica)
1993 - Miguel Indurain (Španija)
1992 - Miguel Indurain (Španija)
Dosedanje zmagovalke:
2024 - Lotte Kopecky (Belgija)
2023 - Demi Vollering (Nizozemska)
2022 - Annemiek van Vleuten (Nizozemska)