Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
6. 3. 2021,
16.31

Osveženo pred

3 leta, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,45

3

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 6. 3. 2021, 16.31

3 leta, 8 mesecev

Strade Bianche 2021

Nizozemski as premočan za vse, odlična predstava Tadeja Pogačarja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,45

3

Strade Bianche Tadej Pogačar | Tadej Pogačar je Strade Bianche končal na sedmem mestu. | Foto Guliverimage/Getty Images

Tadej Pogačar je Strade Bianche končal na sedmem mestu.

Foto: Guliverimage/Getty Images

Nizozemec Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix) je zmagovalec italijanske enodnevne klasike Strade Bianche. Z zahtevno 184-kilometrsko traso, speljano po atraktivnih, a zelo strmih toskanskih gričih in makadamskih odsekih, se je letos spopadlo pet Slovencev, tudi Tadej Pogačar (UAE EMirates), drugi kolesar jakostne lestvice Mednarodne kolesarske zveze, ki je končal na sedmem mestu. Žensko dirko Strade Bianche je dobila Nizozemka Chantal van den Broek-Blaak, tekmovalka ekipe SD Worx.

26-letni nizozemski as van der Poel je tako prvič osvojil še Strade Bianche, dirko, ki je v koledarju svetovne serije šele od leta 2007, njegovim silovitim pospeškom v zaključku dirke nista bila kos niti svetovni prvak Julian Alaphilippe (Deceuninck-QuickStep) niti zmagovalec Toura leta 2019, Kolumbijec Egan Bernal (Ineos Grenadiers).

"Strade Bianche je ena tistih dirk, ki sem si jo res močno želel dobiti. Danes sem se počutil odlično, napadel sem na zadnjem makadamskem odseku, z menoj sta ostala Alaphilippe in Bernal, ostalo pa mi je še nekaj moči v nogah, zato sem lahko na polno napadel še na zadnjem vzponu. Krasno je končati na tak način," je bil zadovoljen van der Poel.

Pogačarju zmanjkalo moči

Dobro se je vse do zadnjih kilometrov držal tudi lanski zmagovalec Dirke po Franciji Tadej Pogačar, ki je imel na dirki z enajstimi makadamskimi odseki tudi nekaj težav – kakšnih 70 kilometrov pred ciljem je bil udeležen v padcu trojice kolesarjev, a se ni poškodoval, le zaradi predrte zračnice je nekaj časa izgubil in moral nato loviti glavnino – pa mu je v zadnjih desetih kilometrih zmanjkalo moči.

Pogačar je ob še enem velikem favoritu, Belgijcu Woutu van Aertu, moštvenem kolegu Primoža Rogliča pri Jumbo Vismi, zaostal za vodilno trojico in se moral na koncu zadovoljiti s sedmim mestom. S tem je tudi izboljšal lansko 13. mesto s te dirke po Toskani in izenačil najboljši slovenski izid, sedmi je bil namreč že Jure Golčer na prvi izvedbi te dirke.

Trenutek krize na zadnjem vzponu

"Bil je to dober dan za nas. Aktivni smo bili ves dan in se kot ekipa izkazali. Na koncu sem bil v ospredju med ubežniki. Na zadnjem odseku sem imel na strmem delu trenutek krize in komaj sem se privlekel do vrha. Nisem se predal in se boril za četrto mesto. Skušali smo ujeti vodilno skupino, ampak ni bilo možnosti. V zaključku sem dal vse od sebe, a nisem imel moči. Zadovoljen sem s sedmim mestom," je po dirki za svoje moštvo dejal Pogačar.

Drugi Slovenci niso bili v ospredju. Dobrega izida se je nadejal predvsem na koncu 59. Matej Mohorič (Bahrain Victorious), ki pa na eni najljubših dirk v koledarju ni zmogel slediti najboljšim in je zaostal 8:49 minute. Podobno je bilo tudi s Pogačarjevim pomočnikom Janom Polancem (UAE Team Emirates), pri repu uvrščenih sta bila tudi Mohoričeva moštvena kolega Jan Tratnik in Domen Novak.

V ženski konkurenci zmaga na Nizozemsko

Pred moško dirko so svoje na nekoliko krajši, 136-kilometrski, a prav tako zahtevni trasi opravile profesionalne kolesarke. Zmagala je Nizozemka Chantal van den Broek-Blaak, tekmovalka ekipe SD Worx, ki si je priborila sedem sekund prednosti pred Italijanko Eliso Longo-Borgini, še dve sekundi več pa je znašal zaostanek njene rojakinje Anne van der Breggen na tretjem mestu.

Slovenski predstavnici nista bili uspešni, Špela Kern (Massi-Tactic Women) je zasedla 54. (+7:12), Eugenija Bujak (Ale BTC Ljubljana) pa 64. mesto (+8:22). Od tekmovalk ljubljanske ekipe Ale BTC je bila sicer najboljša Španka Mavi Garcia na 13. mestu.

Strade Bianche, Siena - Siena (184 km):

 1. Mathieu van der Poel (Niz/Alpecin-Fenix)         4:40:29

 2. Julian Alaphilippe (Fra/Deceuninck-Quick-step)    + 0:05

 3. Egan Bernal (Kol/Ineos Grenadiers)                  0:20

 4. Wout Van Aert (Bel/Jumbo-Visma)                     0:51

 5. Tom Pidcock (VBr/Ineos Grenadiers)                  0:54

 6. Michael Gogl (Avt/Qhubeka-ASSOS)                isti čas

 7. Tadej Pogačar (Slo/UAE Team Emirates)

 8. Simon Clarke (Avs/Qhubeka-ASSOS)                    2:25

 9. Jakob Fuglsang (Dan/Astana)                     isti čas

10. Pello Bilbao (Špa/Bahrain Victorious)               2:39

...

59. Matej Mohorič (Slo/Bahrain Victorious)              8:49

61. Jan Polanc (Slo/UAE Team Emirates)                 10:21

86. Jan Tratnik (Slo/Bahrain Victorious)               13:47

...

- brez uvrstitve

Domen Novak (Slo/Bahrain Victorious)

Strade Bianche 2021, potek dirke:

Cilj: Nizozemski specialist za ciklokros Mathieu van der Poel je zmagovalec letošnje dirke Strade Bianche, v zadnjih 400 metrih je s silovitim napadom strl še odpor Francoza Juliana Alaphilippa in Kolumbijca Egana Bernala, ki sta se morala zadovoljiti z drugim in tretjim mestom, že prej pa se je otresel Belgijca Wouta van Aerta, danes četrtega, ter Tadeja Pogačarja, Toma Pidcocka in Michaela Gogla. Trojica se je v sprintu udarila za peto mesto, to je zasedel Pidcock, Gogl je bil šesti in Pogačar sedmi.

3 km do cilja: vodilna trojica bo obračunala za prestižno zmago, Pogačar, Van Aert, Pidcock in Gogl so predaleč. 

10 km do cilja: van der Poelu in Alaphilippu se je pridružil še Egan Bernal.

12 km do cilja: na zadnjem makadamskem odseku je izjemno pospešil van der Poel, sledil mu je lahko le Alaphilippe, preostali, tudi Tadej Pogačar, so zaostali nekaj deset metrov.

18 km do cilja: Van Aert in Pidcock sta na desetem makadamskem sektorju ujela vodilno skupino. Raztrgana Fuglsangova skupina povečuje zaostanek in se danes, kot kaže, ne bo vmešala v boj za zmago.

20 km do cilja: na kratkem devetem makadamskem sektorju je napadel Alaphilippe, njegovemu tempu so zlahka sledili Pogačar, van der Poel, Bernal in Gogl, Van Aerta in Pidcocka pa so se vsaj začasno otresli. Belgijec in Anglež zdaj lovita vodilne. Skupina s Fuglasngom je medtem popustila in zaostaja že 50 sekund.

30 km do cilja: zatišje pred viharjem, bi lahko ocenili trenutno stanje na dirki. V vodstvu vztraja sedmerica favoritov, med njimi tudi Pogačar, sledi jim skupina s Fuglasangom, Pellom Bilbaom in Timom Wellensom, ki pa se ji ne mudi ujeti vodilnih. Že nekaj kilometrov, vse od zadnjega makadamskega odseka, zasledovalci zaostajajo od deset do 20 sekund za vodilnimi.

43 km do cilja: vodilna osmerica, Wout van Aert (Jumbo-Visma), Julian Alaphilippe (Deceuninck-QuickStep), Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix), Egan Bernal (Ineos), Tom Pidcock (Ineos), Quinn Simmons (Trek-Segafredo), Michael Gogl (Qhubeka-Assos) in naš Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) na najzahtevnejšem makadamskem odseku dirke vozi 23 sekund pred zasledovalci.

"Všeč so mi enodnevne dirke, še posebej očarljiva Strade Bianche. Tukaj vsako leto uživam, to je ena mojih najljubših dirk, na katero se bom še vračal," je pred dirko povedal Pogačar.

47 km do cilja: Alaphilippe je z napadom kakšnih 50 kilometrov pred ciljem naredil še dodatno selekcijo, zdaj svetovni prvak vozi v vodilni skupini favoritov, ob Van Aertu, van der Poelu in še nekaterimi asi, v tej elitni skupini pa vztraja tudi lanski šampion francoske pentlje Pogačar. Greg Van Avermaet je popustil, prehitela ga je tudi skupinica z Jakobom Fuglasngom.

55 km do cilja: v ospredju se zdaj vozi večja skupina kolesarjev z Gregom Van Avermaetom, Kasperjem Asgreenom in tudi Pogačarjevim moštvenim kolegom Davidejem Formolom. Vodilni imajo le kakšnih 15 sekund prednosti pred skupino favoritov z Van Aertom, van der Poelom, Juliankm Alaphilippom, teh pa se drži tudi Pogačar.

64 km do cilja: v vodstvu se zdaj vozijo Gianni Vermeersch (Alpecin-Fenix), Gonzalo Serrano (Movistar) in Andreas Kron (Lotto Soudal), a le 19 sekund pred glavnino. V tej spet vozi tudi Pogačar in se počasi prebija v ospredje, kjer so se ustalili favoriti.

67 km do cilja: kolesarji so na makadamskem odseku San Martino di Grania in številni so imeli težave s predrtimi pnevmatikami, med osmoljenci, ki so morali ob cesti počakati na pomoč mehanikov, smo opazili tudi našega aduta Tadeja Pogačarja (UAE Emirates). Upamo, da ne bo izgubil preveč časa.

70 km do cilja: ubežnikom sta se uspela priključiti še Rudy Molard (Groupama-FDJ) in Loic Vliegen (Intermarché-Wanty-Gobert), sedmerica zdaj kolesari le še slabih 30 sekund pred glavnino, v tej pa glavni favoriti za končno zmago še varčujejo z močmi. Na čelu glavnine se sicer vozita zagrizena rivala še iz ciklokrosa, Rogličev moštveni kolega, Belgijec Wout Van Aert in Nizozemec Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix).

80 km do cilja: v ospredju so ostali le še Petilli, Walsleben, Ledanois, Van der Sande in Zoccarato, ohranjajo še dobro minuto prednosti pred glavnino.

100 km do cilja: ubežniki so imeli že slabe štiri minute prednosti pred glavnino, a je ta nato dvignila tempo ter zaostanek zmanjšala na manj kot minuto.

Takoj po startu so se začeli napadi, po dobrih 30 kilometrih poskusov se je uspelo odlepiti trojici Philipp Walsleben (Alpecin-Fenix), Kévin Ledanois (Arkéa-Samsic) in Simone Bevilacqua (Vini Zabù), kakšnih 20 kilometrov kasneje sta jo ujela še Simone Petilli (Intermarché-Wanty-Gobert) in Samuele Zoccarato (Bardiani-CSF). Kmalu zatem sta se jim pridružila še Tosh van der Sande (Lotto Soudal) in Filippo Tagliani (Androni-Sidermec).

Start: ob 11.40 se je začela letošnja enodnevna dirka Strade Bianchi, kolesarji so se iz Siene podali na 184-kilometrsko pot do cilja, ki bo prav tako v Sieni.

Pred dirko

Vrhunci lanske dirke Strade Bianche:

Dirka Strade Bianche, v prevodu "bele ceste", je ena najbolj priljubljenih dirk v spomladanskem terminu tekmovalnega kolesarstva.

Temu primerna je tudi zasedba na štartni listi, ki poka od zvezdniških imen. Lansko zmago – dirka je zaradi pandemije potekala 1. avgusta, poleg razgibanega terena in makadamskih odsekov so jo otežile še visoke temperature – bosta branila Belgijec Wout Van Aert (Jumbo-Visma), ki pravi, da po naporni sezoni ciklokrosa še ni povsem nared za cestne boje, in Nizozemka Annemiek Van Vleuten (Movistar Team) v ženski konkurenci.

Lanski zmagovalec dirke "bele ceste" Wout Van Aert bo na štartu tudi letos. Zmago je zakoličil s samostojnim napadom 12 kilometrov pred ciljem, na zadnjem makadamskem odseku Le Tolfe. | Foto: Guliverimage/Getty Images Lanski zmagovalec dirke "bele ceste" Wout Van Aert bo na štartu tudi letos. Zmago je zakoličil s samostojnim napadom 12 kilometrov pred ciljem, na zadnjem makadamskem odseku Le Tolfe. Foto: Guliverimage/Getty Images

15. izvedba dirke Strade Bianche Eolo (184 km, 63 km makadama na 11 odsekih oz. 34.2 odstotka celotne trase) se bo začela ob 11.40 in končala okrog 16.30. Cilj bo na turistično izjemno priljubljenem in pred covid-19 zelo obljudenem trgu Piazza del Campo.

7. izvedba ženske dirke Strade Bianche Women Elite (136 km, 31.4 km makadama v osmih sektorjih (23.1 odstotka celotne trase) se bo začela ob 9.10 in končala okrog 13.15.

Dirko, ki doživlja šele 15. izvedbo, mnogi pa jo že uvrščajo ob bok kolesarskim spomenikom s stoletno tradicijo, organizira agencija RCS Sport, ki je podpisana tudi pod Dirko po Italiji.

Piazza del Campo. | Foto: AP / Guliverimage Piazza del Campo. Foto: AP / Guliverimage

Na štartu pet Slovencev, tudi ženska dirka s slovenskim pridihom

Pester kolesarski dan v Sieni in njeni okolici se bo nekaj čez 9. uro začel z žensko preizkušnjo in nekaj pred poldnevom nadaljeval z moško. Na dirki bo nastopilo pet Slovencev (Tadej Pogačar kot sokapetan z Davidom Formolom, Jan Polanc (oba UAE), Matej Mohorič kot kapetan, Jan Tratnik in Domen Novak (vsi Bahrain-Victorious) ter naturalizirana Slovenka Eugenia Bujak (Alé BTC Ljubljana)).

184 kilometrov dolga dirka se bo začela in končala v mestu Siena, a do takrat se bodo kolesarji v pravljičnem italijanskem vinorodnem okolišu spopadali s številnimi ovirami.
Za Mateja Mohoriča, ki bo kapetan ekipe Bahrain-Victorious, je dirka Strade Bianche ena najljubših dirk. Lani je osvojil 19. mesto. | Foto: Guliverimage/Getty Images Za Mateja Mohoriča, ki bo kapetan ekipe Bahrain-Victorious, je dirka Strade Bianche ena najljubših dirk. Lani je osvojil 19. mesto. Foto: Guliverimage/Getty Images

Največja specifika trase je, da več kot 34 odstotkov predstavlja makadam, kar bo voda na mlin specialistom za ciklokros. Takšnih bo kar 11 odsekov, najkrajši, gre za 800-metrski del, imenovan Monteaperti, je brutalno zahteven z do kar 18-odstotnim naklonom in predstavlja odlično mesto za napad.

Kolesarje čaka izjemno tehničen zaključek, pred tem še vzpon na Via Santa Caterina z do 16-odstotnim naklonom, v katerega bodo zagrizli le 500 metrov pred ciljem.

Van Aert je leta 2018 povsem omagal na vzponu na Via Santa Caterina:

Kolesarji bodo v približno petih urah zbrali skoraj štiri tisoč višinskih metrov. V nasprotju z lansko izvedbo dirke, ko se je živo srebro dvignilo kar do 36 stopinj Celzija, bo letos bolj spomladansko. Vremenoslovci napovedujejo temperature okrog deset stopinj Celzija in suho vreme, kar pomeni, da bo raven zaprašenosti precej visoka.

Profil trase za moške:

st | Foto:

Brutalen zaključek dirke:

s | Foto:

Zvezdniška štartna lista

Strokovnjaki v širši krog favoritov za zmago poleg lanskega zmagovalca Van Aerta uvrščajo še Danca Jakoba Fuglsanga (Astana Premier-Tech), nekdanjega zmagovalca Toura Egana Bernala in dvakratnega zmagovalca "belih cest" Michała Kwiatkowskega, ki je pred dnevi na dirki Trofeo Laigueglia grdo padel in si poškodoval levo stran telesa (oba Ineos Grenadiers, na dirki bo debitiral tudi novinec v ekipi Ineos, mladi ciklokrosist Tom Pidcock).

Aktualni svetovni prvak Julian Alaphilippe je dirko "belih cest" dobil leta 2019. | Foto: AP / Guliverimage Aktualni svetovni prvak Julian Alaphilippe je dirko "belih cest" dobil leta 2019. Foto: AP / Guliverimage

V boj za vrh se lahko vmeša aktualni svetovni prvak Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick-Step) in njegova ekipna kolega, obetavni Portugalec Joajo Almeida in zmagovalec dirke leta 2015 Čeh Zdenek Štybar, številni stavijo na aktualnega svetovnega prvaka v ciklokrosu in zmagovalca prve etape Dirke po ZAE vročega Nizozemca Mathieua Van der Poela (Alpecin-Fenix).

Na stavnicah visoko kotira tudi slovenski zvezdnik Tadej Pogačar (lani 13.), ki ima v letošnji statistiki že zmago na prvi dirki svetovne serije, Dirki po Združenih arabskih emiratih. Svojemu novemu delodajalcu se bo skušal dokazati tudi Romain Bardet (DSM), leta 2018 odličen drugi, v odlični formi pa je tudi Bauke Mollema (Trek Segafredo), pred tremi dnevi zmagovalec dirke Trofeo Laigueglia.

Največ zmag na dirki Strade Bianche, tri, ima Švicar Fabian Cancellara. Organizatorji so del trase poimenovali po njem.  | Foto: Guliverimage/Getty Images Največ zmag na dirki Strade Bianche, tri, ima Švicar Fabian Cancellara. Organizatorji so del trase poimenovali po njem. Foto: Guliverimage/Getty Images

Trojček zmag na Strade Bianche

Annemiek Van Vleuten in Michal Kwiatkowski bosta lovila trojček na tej priljubljeni dirki in se skušala izenačiti s Švicarjem Fabianom Cancellaro (2008, 2012, 2016). Če jima to uspe, bodo del trase poimenovali po njima, tako kot so to leta 2017 storili v čast Cancellari.

Kampanja za izenačitev nagrad za kolesarke je več kot uspela

RCS Sport bo zmagovalki dirke predal ček za 2.256 evrov, zmagovalcu pa za kar 16 tisoč, kot to predvideva pravilnik UCI. Ker se ljubiteljem kolesarstva nagrada za zmagovalko zdi smešno nizka, so v zadnjih dneh množično prispevali h kampanji za množično financiranje, ki jo je sprožil Nizozemec Cem Tanyeri, ki svoji hčeri, kot je pojasnil, ni mogel razložiti, od kod in zakaj takšen razkorak med nagradami za ženske in moške.

Nizozemka Annemiek Van Vleuten, dvakratna zmagovalka dirke Strade Bianche, pravi, da se ji bolj kot višina nagrade zdi pomembno, da imajo ženske dirke zagotovljen TV prenos.  | Foto: Guliverimage/Getty Images Nizozemka Annemiek Van Vleuten, dvakratna zmagovalka dirke Strade Bianche, pravi, da se ji bolj kot višina nagrade zdi pomembno, da imajo ženske dirke zagotovljen TV prenos. Foto: Guliverimage/Getty Images

V samo štirih dneh so ljubitelji kolesarstva prispevali več kot 22 tisoč evrov, ki jih bo zveza The Cyclists' Alliance razdelila med prvih pet kolesark.

Van Vleutnova je v zvezi s tem dejala, da se ji bolj kot višina nagrade zdi pomembno, da imajo ženske dirke zagotovljen TV prenos, ki ga v primeru Strade Bianche tudi imajo.

Ne spreglejte