Torek, 4. 11. 2014, 17.39
8 let, 10 mesecev
Kolesarska elita bo prihodnje poletje štartala v Ljubljani
"Pogovori o gostovanju ženske različice Gira v Sloveniji so se začeli že na letošnjem rožnatem Giru, kjer so nastopile tudi kolesarke BTC City Ljubljana, prve in verjetno še dolgo časa edine profesionalne ženske kolesarske ekipe v Sloveniji," je potrdil Gorazd Penko, dolgoletni direktor Maratona Franja in direktor organizacijskega odbora letošnjega SP za amaterske kolesarje, ki organizacijo kolesarskih prireditev pozna že do obisti.
"Najprej sem se pozanimal, kakšen je interes pri BTC Cityju, in ker je bil odziv pozitiven, smo se z organizatorji Gira Rosa dogovorili za sestanek v Ljubljani," je povedal Penko. Pogodbo o sodelovanju so podpisali konec oktobra, odločitev o štartu 26. izdaje rožnatega Gira, ki bo prvič izven italijanskih meja, pa so povzeli tudi številni italijanski mediji, kar po mnenju Penka kaže na izredno zanimanje za sam dogodek.
Štart ženskega Gira bo 3. julija na Kongresnem trgu v Ljubljani
"Dogovorjeno je, da bo nočni prolog 3. julija 2015 s štartom na Kongresnem trgu v Ljubljani, glede druge etape stvari še nismo dorekli, je pa določeno, da bo cilj v BTC," je bil skrivnosten Penko. Za zdaj je v igri več tras, izključen ni niti štart v Postojnski jami, bo pa več znanega še v tem mesecu.
"Zaradi priprav in oblikovanja dokončnega programa dirk moramo trase določiti do konca novembra," je povedal Penko in postregel tudi s številkami. "Ženski Giro je vsekakor precej cenejši kot moški Giro. Tukaj bodo vse etape stale toliko, kot na primer na moškem Giru staneta dve. Štarti so seveda še bistveno dražji. Za organizacijo štarta moškega Gira bi porabili dva milijona evrov, tako pa bomo za vsak dan porabili 20 tisočakov," je razkril Penko.
Projekt Giro Rosa v Sloveniji bo pilotski projekt države, turizma in športa in Penko je prepričan, da bi vsi vpleteni z njim lahko veliko pridobili. "Tuji mediji so že precej poročali o tem, v bistvu se bo vse leto govorilo o tem, da bo štart Gira v slovenski prestolnici. Gostiteljstvo štarta dirke je velika dodana vrednost, o čemer v primeru organizacije ene od naslednjih etap ne bi mogli govoriti. Poleg tega se bo v 26 letih prvič zgodilo, da bo ženski Giro štartal zunaj Italije," dodaja Penko.
Križi in težave ženskega kolesarstva
Znano je, da je žensko kolesarstvo v primerjavi z moškim v izrazito podrejenem položaju. To je v pogovoru za Sportal potrdila tudi najuspešnejša slovenska kolesarka Polona Batagelj, ki je potarnala nad zaslužki deklet, ki v profesionalnih kolesarskih krogih zaslužijo le desetino tistega, kar dobijo moški.
Težava je tudi v pomanjkanju televizijskih prenosov ženskih tekem. "Vem, da bi nekateri sponzorji radi vlagali v žensko kolesarstvo, ker v nas vidijo prihodnost, a če ni televizijskih prenosov, potem njihovo sponzorstvo nikjer ni vidno. Če bi bil naš šport bolj medijsko pokrit, bi za sabo potegnil sponzorje, zaradi sponzorjev bi zraslo več ekip, pridružilo bi se nam več kolesark, konkurenca bi bila večja," je poudarila Batageljeva, ki si je kolesarske izkušnje nabirala že na štirih rožnatih dirkah.
Za izboljšanje položaja ženskega kolesarstva se zavzema tudi prvi mož Mednarodne kolesarske zveze Brian Cookson, ki je za začetek predlagal vsaj uvedbo minimalnih dohodkov za dekleta, v prihodnjih letih pa tudi začetek serije tekmovanj na najvišji ravni, nekakšno žensko različico serije WorldTour.
Napredek v pravo smer opaža tudi Penko, sicer idejni oče slovenske ženske kolesarske ekipe in športni direktor ekipe BTC City Ljubljana. "Stvari se spreminjajo na bolje in tudi naša ekipa je vedno bolj prepoznavna," pravi.