Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
21. 3. 2009,
16.48

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 21. 3. 2009, 16.48

9 let, 2 meseca

Cavendishu dirka od Milana do Sanrema

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Triindvajsetletni Anglež Mark Cavendish je slavil na jubilejni 100. izvedbi kolesarske dirke od Milana do Sanrema. Drugo mesto je osvojil Heinrich Haussler in tretje Thor Hushovd.

Z 298 kilometrov dolgo enodnevno klasično dirko od Milana do Sanrema se je nadaljevala letošnja sezona dirk svetovnega koledarja. Na štartu dirke v Milanu se od včeraj prijavljenih kolesarjev zaradi težav s prebavo ni pojavil le Mirco Lorenzetto. Že kmalu po štartu dirke je pobegnilo enajst kolesarjev katerim glavnina ni dovolila več kot pet minut prednosti. Zaradi padca v pričetku dirke je odstopil Stuart O'Grady. Poleg njega je padel tudi Tyler Farrar, ki je zlomil desno ključnico in končal v bolnišnici. Američan, ki je sodil med tihe favorite je v eni izmed etap dirke od Tirenskega do Jadranskega morja suvereno odšprintal Marka Cavendisha.

Dirka, ki sodi med pet najbolj pomembnih klasičnih enodnevnih dirk danes praznuje stoto izvedbo dirke. Slednja je bila prvič na sporedu leta 1907, ko se je 33 kolesarjev ob pol petih zjutraj podalo na traso dirke. V vsej zgodovini dirke se gledalci najraje spominjajo leta 2002, ko je po trinajstih neuspešnih poskusih slast zmage v Sanremu okusil sloviti Mario Cipollini. S tem je izpolnil obljubo, ki jo je pri svojih sedmih letih dal očetu. Slednji je bil razočaran z nastopom njegovega starejšega brata Cesara, ki je odstopil na tej dirki.

Da si ubežniki v ospredju niso prikolesarili prevelike prednosti so na čelu glavnine skrbeli kolesarji ekip Milram, QuickStep, LPR Brakes, Lampre in Liquigas. Ob pričetku 5.7 kilometra dolgega vzpona na Cipresso, ko je prvi napadel Michele Scarponi, so bili vsi ubežniki ujeti. Tempo, ki sta ga do vrha vzpona narekovala Scarponi in Garzelli je bil peklenski. Sicer je v ospredju ostalo 22 kolesarjev, a jih je preostali del glavnine ulovil na spustu.

Tempo sta nato v ospredju narekovala Ivan Basso in Vincenzo Nibali. Njuno delo so nato za Luisa Leona Sancheza (zmagovalec dirke Pariz – Nica) prevzeli kolesarji ekipe Caisse d'Epargne. Pred pričetkom vzpona na Poggio so bili v prvi skupini petdesetih kolesarjev še vsi najboljši šprinterji. Bennati, Cavendish, Boonen, Petacchi, Hushovd, Haussler, Dean in Pozzato. Tempo v ospredju je na vzponu narekoval Sylvain Chavanel. Že zelo dolgo se ni zgodilo, da bi na 3.6 kilometra dolg vzpon na Poggio kolesarji toliko časa čakali z napadom. Le osemsto metrov do vrha je prvi poskusil Davide Rebellin. Sledil je uspešen napad Filippa Pozzata, ki pa si ni uspel do pričetka spusta prikolesariti dovolj velike prednosti.

Sledil je nor spust v katerem letos za spremembo ni nihče padel. Tri kilometre do cilja je bila vsa skupina skupaj. V skupini je bil tudi Mark Cavendish, ki je imel v tem trenutku zmago že na dosegu roke. Že pred dirko je bilo namreč jasno, da je Cavendish prvi favorit za zmago, če uspe preko Poggia priti z najboljšimi.

V zadnjem kilometru sta bila na sporedu dva ovinka, ki jih je najbolje prevozil Heinrich Haussler. Slednji je hotel v ospredje potegniti Hushovda, a je Norvežan naredil odlično potezo in ni sledil Nemcu ter s tem dovolil Hausslerju, da si je hitro prikolesaril veliko prednosti. Vendar je Cavendish uspel nadoknaditi neverjetnih petnajst metrov zaostanka za Nemcem in slavil zmago ob že svojem prvem nastopu na dirki. Haussler je bil drugi in Thor Hushovd tretji. Veliko zaslug za zmago Cavendisha ima tudi George Hincapie, ki je bil v zadnjih dvajsetih kilometrih vseskozi ob 23 letnemu Angležu. Zadnji Anglež, ki je slavil na tej dirki je bil daljnega leta 1964 Tom Simpson!

Ne spreglejte