Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
9. 6. 2019,
17.01

Osveženo pred

5 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 7,23

2

Natisni članek

Natisni članek

maraton Franja Manuel Fedele

Nedelja, 9. 6. 2019, 17.01

5 let, 6 mesecev

38. maraton Franja

Italijan z rekordnim časom slavil na Franji, Robi Kranjec odkljukal svojo prvo dirko #foto

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 7,23

2

Maraton Franja 2019 | Italijan Manuel Fedele je veliki zmagovalec letošnjega maratona Franja. 156-kilometrsko preizkušnjo je odpeljal v rekordnem času  3:39:38. | Foto Matic Ritonja/Sportida

Italijan Manuel Fedele je veliki zmagovalec letošnjega maratona Franja. 156-kilometrsko preizkušnjo je odpeljal v rekordnem času 3:39:38.

Foto: Matic Ritonja/Sportida

Tako, kot je ljubljanski maraton za številne tekače vrhunec sezone, je maraton Franja vrhunec za številne kolesarske navdušence. Ta konec tedna jih je v Ljubljani več kot sedem tisoč poganjalo pedala, za današnji vpis v zgodovino pa sta poskrbela Miha Alič z rekordnim časom na mali Franji (97 kilometrov) in Italijan Manuel Fedele na veliki Franji (156 kilometrov).

Organizatorji so ta konec tedna pod streho več kot uspešno spravili že 38. maraton Franja, tridnevni kolesarski praznik, ki so ga pod taktirko zdaj že pokojnega Zvoneta Zanoškarja na pobudo Toneta Fornezzija - Tofa prvič izvedli 22. julija 1982. Franja svoj vrhunec že tradicionalno doživlja v nedeljo, ko sta na sporedu mala in velika Franja, razdalji na 97 in 156 kilometrov.

Ste kolesarili na mali ali veliki Franji? Preverite, morda vas je ujel objektiv Matica Ritonje iz Sportide:

Fotogalerija
1
 / 77

Rekorda sta padla na obeh razdaljah, na mali Franji ga je s časom 2:22:44 postavil lanski zmagovalec Miha Alič, ki je za kar štiri minute izboljšal lanski rezultat, na veliki Franji pa je prav tako z rekordnim časom 3:39:38 slavil Manuel Fedele. Italijan, ki je zadnje kilometre vozil skupaj slovenskima kolesarjema Deanom Bratušem in Matejem Lovšetom, je v ciljni ravnini na Ameriški aveniji dobil šprint, Slovenca pa sta se morala zadovoljiti z drugim in tretjim mestom. V prvi deseterici so končali še trije Slovenci: Matej Kravos je bil šesti, Gregor Tekavec osmi, deseterico pa je zaključil Aleš Hren.

Miha Alič je ponovil lanski uspeh in zmagal na mali Franji, s tem, da je za kar štiri minute izboljšal lanski čas. 97 kilometrov je prevozil v času 2:22:44. | Foto: Alenka Teran Košir Miha Alič je ponovil lanski uspeh in zmagal na mali Franji, s tem, da je za kar štiri minute izboljšal lanski čas. 97 kilometrov je prevozil v času 2:22:44. Foto: Alenka Teran Košir

Tesno je bilo tudi v rezultatski tabeli male Franje, kjer je Jani Prešeren za zmagovalcem Aličem zaostal zgolj za 14 sekund.

"Z Janijem sva zelo dobro napredovala v klanec, kjer sva se odcepila od vseh ostalih in  zložno prišla do cilja, nakar sem približno štiri kilometre pred ciljem nekoliko dodal in se sam pripeljal v cilj," je potek dirke opisal Alič, ki se mu je na široko smejalo ob ponovitvi lanskega dosežka.

Maraton Franja 2019 | Foto: Matic Ritonja/Sportida Foto: Matic Ritonja/Sportida

Poudaril je tudi pomen navijaške podpore, ki mu je dala zagona. "Mala Franja poteka prav skozi moj kraj Lučine in zato mi še toliko več pomeni, da se je udeležim. Vzdušje je fenomenalno, še posebej na gorskem cilju v Suhem Dolu," je priznal Alič in namignil, da je po dveh zmagah na mali Franji zdaj morda res napočil čas, da zagrize še v daljšo razdaljo.

Zmaga na veliki Franji je ostala doma. Dosegla jo je Tina Brelih iz Kolesarskega društva Alpe.  | Foto: Matic Ritonja/Sportida Zmaga na veliki Franji je ostala doma. Dosegla jo je Tina Brelih iz Kolesarskega društva Alpe. Foto: Matic Ritonja/Sportida

Na veliki Franji slavila Slovenka

V ženski konkurenci je zmaga na mali Franji z naskokom več kot petih minut pripadla Italijanki Antonelli Incristi, na veliki pa je s tremi sekundami prednosti pred Katarino Novak slavila Tina Brelih iz kamniške kolesarske ekipe Alpe, ki jo je rezultat zelo presenetil. "Mislila sem, da bom samo nekako prežvečila Franjo, na koncu pa se je izkazalo, da sem kar prva od žensk," je bila zadovoljna aktualna amaterska državna prvakinja v cestnem kolesarstvu, ki je tako uresničila še enega od svojih športnih ciljev.

Nekdanji smučarski skakalec Robi Kranjec  se je danes udeležil svoje prve kolesarske dirke. Odločil se je za daljšo razdaljo in bil nad izkušnjo navdušen.  | Foto: Matic Ritonja/Sportida Nekdanji smučarski skakalec Robi Kranjec se je danes udeležil svoje prve kolesarske dirke. Odločil se je za daljšo razdaljo in bil nad izkušnjo navdušen. Foto: Matic Ritonja/Sportida

Robi Kranjec odkljukal prvo kolesarsko dirko

Vsi na Franji niso lovili rekordov, ampak so v ospredje postavljali predvsem premagovanje samega sebe. Med njimi je bil prvič tudi nekdanji smučarski skakalec Robi Kranjec, ki si je pred koncem skakalne kariere (smuči je v kot postavil marca letos na zaključku sezone v Planici) kupil kolo in se precej resno in podjetno lotil svojega novega hobija.

Danes se je udeležil svoje prve kolesarske dirke in že kar takoj izbral veliko Franjo. "Super izkušnja, res je malo nevarno, saj voziš v skupini in sem bil dvakrat precej blizu tistim, ki so bili udeleženi v padec, a se je k sreči vse super izteklo. Tudi tekmovalna žilica je prišla do izraza, to je res, še posebej moja trma in glede na to, da sem v kolesarstvu šele začetnik, sem lahko res zadovoljen," se je smejalo Kranjcu, ki ima v letošnji sezoni na števcu že skoraj dva tisoč kilometrov.

Gorazd Penko: Če imaš srce iz kamna, se ti ob pogledu na navijače in dogajanje ob progi omehča

Gorazd Penko, direktor Maratona Franja BTC City, ki vedno pravi, da si oddahne šele takrat, ko je v cilju zadnji kolesar, je bil zelo zadovoljen z 38. izvedbo maratona. "Pravkar sem dobil podatek zdravstvene službe, da so letos imeli zgolj sedem odvozov poškodovanih kolesarjev, lani pa na primer 27, kar je zelo spodbudna informacija," se je veselil.

Direktor maratona Franja Gorazd Penko si je oddahnil. 38. izvedba Franje je pod streho.  | Foto: Matic Ritonja/Sportida Direktor maratona Franja Gorazd Penko si je oddahnil. 38. izvedba Franje je pod streho. Foto: Matic Ritonja/Sportida

Ljubljanski kolesarski praznik vsako leto privabi vedno več tujih kolesarjev. Med 2500 udeleženci nedeljskega programa jih je bilo med 12 do 15 odstotkov iz tujine.

"Kar dve tretjini medalj, ki smo jih podelili na kronometru, je romalo v tujino, ter med 30 in 35 odstotkov medalj, ki smo jih razdelili danes," je bil nad odzivom iz tujine navdušen Penko, ki opaža, da so udeleženci Franje vsako leto bolje pripravljeni. "Letos je na primer metla (vozilo, ki v cilj pripelje za zadnjim udeležencem) v cilj pripeljala že ob 16.40," je navrgel in postregel še z enim zanimivim podatkom, ki je popestril zadnje kilometre kolesarjem na repu uvrščenih. "Nemški kolesar (Alexander Stevens, op. a.), ki je lani zmagal na Franji, in Jože Mermal (predsednik uprave BTC City Ljubljana) sta kolesarje, ki so v cilj pripeljali med zadnjimi, spremljala zadnje štiri kilometre. Mislim, da gre za res lepo potezo."

maraton Franja | Foto: Matic Ritonja/Sportida Foto: Matic Ritonja/Sportida

Penko, ki je na mestu direktorja maratona Franje vse od leta 2002, je zadovoljen tudi z udeležbo na sobotni rekreativni dirki Barjanka, ki je speljana po makadamskih poteh Ljubljanskega barja. Lani se je dirke udeležilo okrog 300 kolesarjev, letos jih je bilo na štartu že 450. Omenil je tudi bogato kulinarično ponudbo, za katero so na okrepčevalnicah včeraj poskrbele lokalne skupnosti, ki so poudarile glavne kulinarične posebnosti svojega kraja. "Tako dobrih štrukljev, kot sem jih jedel v Bistri (pripeljali so jih z Vrhnike), v življenju še nisem jedel," je namignil direktor, ki je vedno znova navdušen nad navijaškim vzdušjem ob progi. "Če imaš srce iz kamna, se ti ob pogledu na navijače in dogajanje ob progi omehča," je dejal. "Že zato je vredno vztrajati."

Vsak kolesar ima svojo zgodbo in svoje razloge za kolesarjenje in udeležbo na kolesarskih tekmovanjih. Anton Alič ter zakonca Dragica in Andrej Habjan so se odločili za malo Franjo.  | Foto: Alenka Teran Košir Vsak kolesar ima svojo zgodbo in svoje razloge za kolesarjenje in udeležbo na kolesarskih tekmovanjih. Anton Alič ter zakonca Dragica in Andrej Habjan so se odločili za malo Franjo. Foto: Alenka Teran Košir

Vztrajali so in še bodo tudi trije Gorenjci, ki so odpeljali malo Franjo, in si vzeli čas za naša vprašanja.

"Za mano je devet Franj, pet velikih in štiri male in na dirki imam vedno zelo lep občutek. Kar nekaj mojih vrstnikov ni več med nami, zato sem pri 64 letih še toliko bolj zadovoljen, da sem še vedno lahko na kolesu, pa tudi čas, tri ure in 14 minut je za "penzionista", kot sem, zelo v redu," je pripovedoval Andrej Habjan. "Kolesarim veliko, tudi v službo. Sicer pa Franja zame ni vrhunec sezone, živim za pokal Schneekoppe, ki poleg Franje vključuje še Maraton Alpe in Juriš na Vršič."

Z malo Franjo je opravila tudi njegova žena Dragica Habjan, ki se je s kolesarstvom začela ukvarjati šele pred petimi leti, pri 55 letih, ko se je želela ukvarjati z nečim, kar bo le njeno. "Začela sem s tekom, pozneje sem preklopila na kolo. Začelo se je zelo počasi, postopoma. Najprej sem si želela teči samo do prvega prometnega znaka tako, kot sem postopoma kolesarila. Najprej samo do Kranja, potem samo do Ljubljane in tako naprej. Priznava, da je v prvih letih v cilj prihajala med zadnjimi, zdaj pa je slika precej drugačna. "Vse je v glavi," pravi gospa, ki se tudi v službo vsak dan zapelje s kolesom. Tako kot njen mož se tudi ona udeležuje pokala Schneekoppe, na katerem je lani v svoji kategoriji celo zmagala.  

Tudi kolega Anton Alič iz Hotavelj je bil izjemno zadovoljen s svojo predstavo. "Danes sem prvič prekolesaril malo Franjo, predvsem na Andrejevo pobudo, prej sem se najmanj desetkrat udeležil velike Franje," je bil ponosen Alič.

Kolesarsko dogajanje se je začelo že v petek, ko je bil na sporedu kronometer, ki se ga je udeležilo okrog 450 kolesarjev (naslov državnega prvaka sta slavila Tadej Pogačar in Eugenija Bujak), včeraj pa so na svoj račun prišle družine (okrog 2500 udeležencev) in rekreativni kolesarji, ki so se zapeljali po lani premierno uvedeni 85 kilometrov dolgi Barjanki (okrog 450 udeležencev).

 

Rezultati 38. maratona Franja:

Velika Franja (156 km), moški:

  1. Manuel Fedele ITA (ASD Team Go Fast) 3:39:38.2
  2. Dean Bratuš SLO (Tuš team) 3:39:38.6
  3. Matej Lovše SLO 3:38:38.8

...

Velika Franja, ženske:

1. Tina Brelih SLO (KD Alpe SiS) 4:02:57

2. Katarina Novak SLO (BTC City Ljubljana) 4:03:00

3. Odette Bertolin ITA (Team Zerotest) 4:05:59

 

Mala Franja (97 km), moški:

1. Miha Alič SLO (KD LPP) 2:22:44

2. Jani Prešeren SLO Smart Com 2:22:58

3. Mutlu Ercevik (TUR) ISS Cycling Team 2:25:58

 

Mala Franja, ženske:

1. Antonella Incristi ITA (ASD Team Friuli Sanvitese) 2:28:43

2. Mateja Marn SLO (JB Team Novo mesto) 2:35:12

3. Dunja Kerpan SLO (Kolesarsko društvo Brda) 2:42:44

Preberite še:

Tadej Pogačar
Sportal Mladi Pogačar z rekordom navdušil na kronometru
Medex, kolesarstvo
Sportal Slovenske kolesarke, ki spadajo v sam svetovni vrh

 

Ne spreglejte