Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
13. 9. 2012,
20.38

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 13. 9. 2012, 20.38

8 let, 7 mesecev

Londonski zagon je potrebno izkoristiti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V prihodnosti ne bo mogoče delovati samo s srcem in trdim delom, je bila ena glavnih misli slovenskih udeležencev paraolimpijskih iger okrogli mizi po Londonu.

Igre so dale velik zagon paraolimijskemu gibanju po svetu in tudi v Sloveniji, kar bo potrebno v prihodnosti vsekakor izkoristiti. Gostje na okrogli mizi so bili najuspešnejša športnika plavalec Darko Đurić in strelec Franček Gorazd Tiršek, dobitnik edine medalje na tekmovanju, njuna trenerja Boro Štrumbelj in Polona Sladič, predsednik zveze za šport invalidov - paraolimpijskega komiteja (ZŠIS-POK) Emil Muri, podpredsednik zveze Jože Okoren ter vodja odprave v Londonu Roman Jakič.

Đurić in Tiršek sta še enkrat podoživela svoje nastope na igrah in poudarila, da sta z doseženim zadovoljna. Đurić bi po starem točkovanju zaradi svetovnega rekorda brez težav dobil medaljo, ki pa njegov cilj ostaja za Rio 2016. Podobno je menil Tiršek, ki mu medalja v Londonu pomeni še večji motiv za delo do Brazilije čez štiri leta.

Rdeča nit pogovora pa je bilo izjemno zanimanje za igre v Londonu, ki so pomenile nekakšen preboj v dojemanju športa invalidov po svetu in tudi v Sloveniji. Sogovorniki so se strinjali, da je takšen pozitiven zagon potrebno izkoristiti za delo z mladimi športniki invalidi ter poudariti njegov pomen - da to ni, kakor je bilo mnenje nekoč, le rekreacija, temveč enakovreden vrhunski šport, ki pa za svoje delovanje tudi potrebuje ustrezna sredstva in prostore, kjer ga bodo lahko izvajali.

"Napredek je velik, že na zimskih igrah v Vancouvru je bil narejen korak naprej. Občutek, ko prideš na povsem poln stadion, je izjemen. Za nas pa je pomembno tudi to, da smo imeli enako športno opremo kot olimpijci, da prihaja do sodelovanja med OKS in ZŠIS. Vse to je pomembno za ozaveščanje javnosti, predvsem pa za mlade generacije športnikov. Moramo delati na podmladku, moramo pa imeti še podporo znanosti in stroke," je dejal Jakič.

Podpredsednik zveze Okoren je dejal, da v Sloveniji nujno potrebujemo športni center za invalide, kjer se bodo lahko pripravljali na tekmovanja. "Moramo razmišljati tudi o reorganizaciji znotraj ZŠIS. Moramo najti prioritete, poglobiti sodelovanje z OKS. Smo na pravi poti, ne smemo pa na stvari gledati izključno skozi denar," meni Okoren.

Ena od težav je tudi pomanjkanje profesionalnih delavcev. Trenerka Sladičeva je poudarila, da so vsi zaposleni drugje in za igre in priprave žrtvujejo svoj dopust. Tekmeci imajo na tem področju veliko prednost, zato trenerka Tirška Sladičeva opozarja: "Mi imamo moštvo, ki ima veliko srce, vendar včasih to ni dovolj. Upam, da je London naredil premike tudi v glavah odgovorih, da se bo premaknilo na tem področju." Seveda pa je ovira tudi denar, za katerega se zdi, da ga je vedno premalo. Predsednik zveze Muri je dejal, da je sredstva za paraolimpijsko reprezentanco težko zbrati, zahvalil se je vsem fundacijam in ministrstvom,ki so prispevali k uresničitvi Londona 2012. "Seveda pa je treba pohvaliti tudi sodelovanje z OKS, ki napreduje, prav tako gre zahvala medijem. Zanimanje in energija, ki se širita na celotno družbo, naj se nadaljujeta še po končanih paraolimpijskih igrah," si je zaželel predsednik krovne slovenske organizacije za šport invalidov.

Ne spreglejte