Torek, 25. 5. 2010, 13.14
9 let
Domači floti manjkajo predvsem kilometri

Slogan ''Čas je za Bled'', ki opozarja na svetovni pokal in hkrati tudi svetovno prvenstvo v slikovitem gorenjskem turističnem središču, žal ne velja za domačo veslaško vrsto. Z izjemo mladega dvojnega dvojca med lahkimi veslači, v katerem se že lep čas skupaj znojita člana VK Ljubljanica Matevž Malešič in Jure Cvet, ima slovenska reprezentanca dodobra prevetrene posadke. Ob omenjenem čolnu bo namreč selektor Miloš Janša ob koncu tedna na gladino Blejskega jezera postavil še dva četverca, ki pa še kopičita prepotrebno kilometrino za usklajevanje, uigranost in predvsem kakovostno plovnost. Tudi zato so uradni cilji nekoliko skromnejši, saj bodo posadke selektorja zadovoljile že z uvrstitvijo v nedeljski A finale. ''Bodimo realni, zato priznajmo, da trenutno nimamo čolna, ki bi lahko napadel odličje,'' pravi dolgoletni selektor slovenske reprezentance, ki je tri dni pred kvalifikacijskimi nastopi skupaj s svojimi varovanci prisluhnil tudi hrabrilnim besedam predsednika države dr. Danila Türka. Slednji si je v družbi organizacijskega odbora ogledal prenovljeno Zako z novim sodniškim stolpom in se prepričal o kakovostni pripravi na prvo veliko tekmo na Bledu po debelih dveh desetletjih.
Kljub navdušenju nad domačo tekmo pa Janša opozarja, da se sam koncept priprav ni pretirano spreminjal oziroma prilagajal dejstvu, da bo uvodno dejanje nove sezone svetovnega pokala gostil prav Bled. ''To je šele prva tekma, svetovno prvenstvo pa je kot osrednji cilj še krepko oddaljeno. Zato specialnih priprav nismo imeli. Tudi posadke še niso povsem dokončno formirane. To pa še zdaleč ne pomeni, da v ogenj ne pošiljamo trenutno najboljše zasedbe. Posadke so v tem trenutku optimalno pripravljene. Res je, da na mednarodnih regatah nismo dosegali omembe vrednih izstopajočih rezultatov, a veseli me napredovanje,'' pravi selektor in dodaja: ''Fantje so dobro delali, zato sem zaradi njihove zavzetosti kar optimist. O mestih ne bi govoril, cilj pa je finale A. Gre za zahteven cilj. Morda bi lahko imeli še kakšno posadko več, pri čemer ne mislim le na kombinacijo z Iztokom Čopom. Mogoča bi bila obogatitev zasedbe s kakšnim mlajšim in oblikovanje kakšnega dvojca. A ocenil sem, da to ne bi bilo koristno. Prav gotovo pa bom posadki, ki bi izstopala, priložnost namenil na kakšni tekmi svetovnega pokala, sicer pa se mi zdi bolj modro, da se v normalnem ritmu pripravljajo na svoje tekme.''
Kolander vse bolj ''ogrožen''
Tako kot že v minulih sezonah bo pred posebno odgovornostjo četverec brez krmarja, ki je doživel le eno spremembo. Po odhodu Roka Rozmana je postal status njegovega soimenjaka Kolandra še bolj ''ogrožen''. Policist iz VK Dravske elektrarne ni le osamljeni Mariborčan med Gorenjci, temveč tudi edini, ki ne izhaja iz družine Pirih.
''Na vidiku so novi Pirihi, a so še tako mladi, da se za sedež v čolnu ne bojim,'' v šali odgovarja Kolander, ki priznava, da posadka, v kateri veslajo še Miha, Tomaž ter po novem Žiga Pirih, potrebuje še kar nekaj jezerskih kilometrov za pravo usklajenost. Hkrati dodaja, da pa bi največjo napako storili z neučakano zaletavostjo.
Podobno velja za popolnoma prenovljeni dvojni četverec, v katerem je pravzaprav ''ostal'' le Gašper Fistravec, pridružili pa so se mu mladi Andraž Krek ter dosedanja člana dvojnega dvojca Jan in Luka Špik. ''Pravzaprav bo to le ena tekma v moji veslaški karieri, čeprav priznam, da je zaradi nastopa doma nekaj posebnega. Več je predvsem obveznosti,'' pravi Luka, ki se z rezultatom ne obremenjuje, hkrati pa ne želi razpravljati o smiselnosti posadke, saj vztraja da gre za selektorjevo odločitev. ''Držim se načela, da skušam v vsaki posadki storiti največ, kar se da. Priznam, da nam manjkajo predvsem kilometri, kar se utegne poznati ob neposrednih dvobojih. Tedaj nova posadka hitreje 'razpade' kot pa izkušena četverica,'' pravi Špik, ji je največje uspehe dosegal v družbi Iztoka Čopa. Najboljši slovenski veslač naj bi se tokrat predstavil v norveški posadki z Olafom Tuftejem, pri čemer pa je izkušenemu tandemu zadnje priprave na zgodovinski mednarodni nastop omejila Norvežanova bolezen.