vn japonske suzuka Alpine Fernando Alonso Sergio Perez Ferrari Carlos Sainz ml. Charles Leclerc Red Bull Racing Max Verstappen Formula 1

Sobota, 8. 10. 2022, 9.05

VN Japonske, kvalifikacije

Verstappen "pole" dobil za stotinko, dobil pa tudi opomin komisarjev

Suzuka Verstappen Red Bull | Max Verstappen je dosegel svoj 18. najboljši štartni položaj v formuli 1. | Foto Reuters

Max Verstappen je dosegel svoj 18. najboljši štartni položaj v formuli 1.

Max Verstappen bo na morda že odločilni dirki sezone formule 1 štartal s prvega mesta. Na kvalifikacijah je bil stotinko hitrejši od Charlesa Leclerca. Zmaga z najhitrejšim krogom na dirki mu na VN Japonske prinaša drugi naslov prvaka.

Monako Gasly Alpha Tauri
Sportal Gasly gre v Alpine, De Vries bo vozil za Alpha Tauri

Na 18. dirki sezone formule 1 VN Japonske bosta v prvi štarti vrstni tekmeca za prvaka Max Verstappen (Red Bull) in Charles Leclerc (Ferrari). Na kvalifikacijah je bila razlika med njima vsega stotinko sekunde. Tudi Carlos Sainz (Ferrari) je na tretjem mestu zaostal manj kot desetinko. Dobro formo je potrdil Alpine, saj sta se Esteban Ocon in Fernando Alonso na petem in sedmem mestu pomešala v boj z dirkačema Mercedesa.

Je pa Verstappen po kvalifikacijah dobil tudi opomin komisarjev. Ko je vijugal po progi in ogreval gume, je namreč spregledal Landa Norrisa (McLaren), ki je bil v hitrem krogu. Slednji je moral tako zapeljati na travo, da se je izognil trčenju.

Sebastian Vettel (Aston Martin), ki je pred 11 leti prav v Suzuki potrdil svoj drugi naslov svetovnega prvaka, se je šele četrtič v sezoni prebil v zadnji del kvalifikacij. Na svoji zadnji VN Japonske bo štartal z devetega mesta. Nemec se je na zadnjih dirkal zdel že naveličan, a Suzuko ima tako rad, da je znova pokazal ves svoj talent. Lance Stroll je bil v drugem Aston Martinu na predzadnjem, 19. mestu.

Tretji trening dobil Verstappen, ki lahko v nedeljo postane prvak

Tretji prosti trening, prvi na suhi stezi, je v soboto dopoldne dobil Verstappen. Bil je dobre četrt sekunde hitrejši od obeh voznikov Ferrarija, na četrtem mestu je bil Alonso, ki je bil hiter že v petek na mokri stezi. V nedeljo naj bi bilo v času dirke (ob 7. uri po srednjeevropskem času) nad Suzuko oblačno, a najverjetneje brez padavin.

Verstappen lahko svoj drugi naslov svetovnega prvaka potrdi že na VN Japonske, če osvoji osem točk več od Leclerca in šest več od Pereza. Pred 18. od 22 dirk sezone ima namreč pred Monačanom 104 točke naskoka, še dve točki več zaostaja Mehičan. Po dirki za že potrjen naslov potrebuje 112 točk prednosti.

Max Verstappen
Sportal Škandal v F1: Bodo Verstappnu odvzeli naslov ali kršitev pometli pod preprogo?
Suzuka Verstappen Red Bull
Sportal Suzuka lahko dvanajstič krona prvaka, a na mokrem Verstappen ni bil najhitrejši