Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Sreda,
15. 6. 2011,
8.23

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 15. 6. 2011, 8.23

9 let

V Grčiji nas čaka nova neizprosna reli klasika

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Reli Akropolis že od leta 1952 velja za skrajni makadamski reli, ki danes velja za najtežjega v svetovnem prvenstvu. Na preizkusu je fizična priprava dirkačev in vzdržljivost tehnike.

Skrajni pogoji za dirkača in njegov stroj

Pogoji za dirkanje so v Grčiji dejansko skrajni. Temperatura v senci preseže 30 stopinj Celzija, v dirkalniku pa je giblje okrog 50 stopinj Celzija. Dolge hitrostne preizkušnje, kjer se dirkalniki prebijajo prek velikih kamnov, zahtevajo ne le hiter, temveč tudi zelo vzdržljiv dirkalnik. Potem ko je mesto v svetovnem prvenstvu izgubil kenijski reli Safari, ki pa je že mejil bolj na vztrajnostne relija tipa Dakar, Akropolis drži status najtežjega relija svetovnega prvenstva.

39 kilometrov po skalah in žgočem soncu

V Grčiji bo od petka do nedelje izpeljanih 18 hitrostnih preizkušenj v skupni dolžini 348,8 kilometra. Dolžina celotnega relija, ki bo imel letos središče v Loutrakiju ob Korintskem kanalu, bo 1217 kilometrov. Najdalja hitrostna preizkušnja Elatia, ki jo bodo dvakrat vozili v petek, je dolga kar 39 kilometrov! To je skrajni preizkus vzdržljivosti dirkača in stroja. No, ta dolžina nikakor ni rekordna, kajti leta 2008 je bila hitrostna preizkušnja Agii Theodori še za devet kilometrov daljša.

V petek skoraj brez vmesnega servisa

Dodatno težavo bo dirkačem predstavljal program petkovega dneva, ki čez dan ne predvideva klasičnega servisnega postanka. Po prvih dveh hitrostnih preizkušnjah, ki bosta dolgi 62,7 kilometra, se bodo le za krajši čas ustavili v Kamena Vourli. Tam bodo lahko dirkalnik popravljali le izbrani mehaniki, zamenjali pa bodo lahko le dele, ki jih bo imel dirkač s seboj v avtomobilu. Če torej voznik na 39-kilometrski preizkušnji poškoduje dirkalnik, bo moral z okvaro prevoziti še ves preostali petkov del. Povedano drugače – še preostale štiri hitrostne preizkušnje v skupni dolžini 80 kilometrov.

Ne spreglejte