Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Engelbert Osojnik

Sobota,
19. 9. 2015,
21.00

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Kimi Raikkonen Max Verstappen Lewis Hamilton

Sobota, 19. 9. 2015, 21.00

8 let, 8 mesecev

"Tej generaciji PlayStationa je bistveno lažje, kot je bilo nam pred 15 leti "

Engelbert Osojnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Svetovni prvak formule 1 iz leta 2007 Kimi Raikkonen je poudaril, da se nov rod mladih dirkačev hitreje znajde v športu, ker izkušnje niso več odločilen dejavnik za vrhunski rezultat.

Kimi Raikkonen je v formuli 1 debitiral leta 2001 v moštvu Sauberja. Takrat je v šport prišel iz britanske Formule Renault. Svoj razkošen talent je pokazal takoj, čeprav ni imel nikakršnih izkušenj. Že na prvi dirki v Avstraliji je s šestim mestom osvojil prve točke. V debitantski sezoni je ob Avstraliji še trikrat stopil na stopničke: v Avstriji, Kanadi (obakrat četrti) in Veliki Britaniji (peti).

Ron Dennis, vodja enega izmed vodilnih moštev formule 1, McLarna, je v mladem Fincu prepoznal velik potencial in po upokojitvi dvakratnega svetovnega prvaka Mika Hakkinena z Raikkonenom podpisal večletno pogodbo. Kimi je upravičil velika pričakovanja svojega novega šefa in se že leta 2003 znašel v boju za naslov svetovnega prvaka. Veliko bitko je izgubil s Ferrarijevim Michaelom Schumacherjem, ki je bil takrat na vrhuncu svoje kariere.

Dve leti pozneje je bil Kimi spet podprvak, lovoriko pa mu je speljal Fernando Alonso z Renaultom. Raikkonenov trenutek slave je prišel leta 2007, ko je osvojil svoj prvi in edini naslov svetovnega prvaka, a ne z McLarnom, temveč s Ferrarijem. In to v svoji prvi sezoni pri Ferrariju.

Raikkonen, ki bo 17. oktobra dopolnil 36 let, se zaradi tega ne počuti prikrajšanega v primerjavi z mlajšimi tekmeci. Čeprav bi lahko bil najmlajšemu dirkaču formule 1 Maxu Verstappnu (30. septembra bo postal polnoleten), ki je letos debitiral v športu, celo oče.

V reliju so izkušnje odločilen faktor, v f1 skoraj brez pomena

"So me leta veliko spremenila? Ne verjamem, da je to kakorkoli vplivalo na moje dirkanje. Z leti si pridobiš izkušnje, vendar ali to sploh še veliko šteje v formuli 1? Ne vem. Ne čutim, da bi se spremenil kot dirkač in glede tega, kako se lotevam stvari. Življenje gre naprej in stvari se spreminjajo. A ne vidim razlike med svojim zdajšnjim dirkanjem in tistim izpred petih let. Stvari so se bolj spremenile v športu kot pa v meni samem," je za crash.net povedal Kimi Raikkonen.

Finec je še poudaril, da je današnji generaciji PlayStationa veliko lažje narediti nepozaben vtis v formuli 1, kot je bilo njemu in njegovim kolegom pred 15 leti: "Ko sem prišel v formulo 1, so izkušnje naredile večjo razliko kot v teh dneh. Veliko se je spremenilo, ker ni več tako veliko testiranj. A je veliko več drugih stvari, ki jih lahko uporabiš, da se pripraviš na dirkanje v formuli 1 (Raikkonen je mislil na simulatorje in na PlayStation, op. p.). Najlažje razložim, če to primerjam z relijem (Kimi je v reliju za SP dirkal v letih 2009, 2010 in 2011, op. p.). V formuli 1 izkušnje ne naredijo več velike razlike, v reliju pa je to najpomembnejši dejavnik, ki ti pomaga biti hitrejši in končati reli."

Novinec v formuli 1 Max Verstappen je potrdil Raikkonenov namig z razkritjem, da je prehitevalni manever po zunanji strani ovinka Blanchimont, ki ga je letos izvedel v boju s Felipejem Nasrom na belgijski dirki, naprej streniral na simulatorju in PlayStationu. Na isti dirki je Nizozemec v istem ovinku Fernanda Alonsa ugnal še po notranji strani.

Aktualni svetovni prvak formule 1 in vodilni dirkač prvenstva Lewis Hamilton pa je zatrdil, da ne potrebuje niti simulatorja niti PlayStationa, da bi treniral prehitevalne manevre: "Mislim, da nova generacija dirkačev te stvari počne na svoj način. Jaz sem raje na robu svojega dirkaškega sedeža. Obožujem 'freestyling' na stezi. Nobeno od mojih prehitevanj ni enako, pri prehitevanju imam rad spontanost. Nikoli ne veš, kdaj se bo zgodilo. Lahko poskušaš in načrtuješ vnaprej, a če pogledate mojo kariero in nekatera od mojih prehitevanj, vidite, da sem se zanje odločil, ko ljudje niso pričakovali … Rad pridem, ne da bi vedel, kje bom prehiteval. To je zame bolj razburljivo."

Ne spreglejte