Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Jure Gregorčič

Četrtek,
17. 3. 2011,
10.04

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 17. 3. 2011, 10.04

8 let, 8 mesecev

Premično zadnje krilo, vrnitev KERS-a in nov gumar

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Vsakoletna sprememba pravil v svetovnem prvenstvu formule 1 so nekakšna stalnica tega športa, ki (ne)posredno vplivajo na dogajanje na stezi. Sezona 2011 seveda ne bo izjema.

V sezoni 2011 so nova pravila seveda prilagojena nekaterim ključnim tehničnim parametrom: vrača se KERS, nov je dobavitelj gum Pirelli, aerodinamiko pa zaznamuje premično zadnje krilo … Komisarji FIA pa so posegli tudi v sobotne kvalifikacije in za njih pripravili 107-odstotno časovno pravilo.

Nastavljivo zadnje krilo

Prav različne aerodinamične rešitve so v karavani F1 največkrat jedro spora med moštvi ob začetku sezone. Tok zraka ob dirkalniku ima seveda neposredni vpliv na hitrost in oprijem, kar se inženirji seveda dobro zavedajo in jasno tudi vsako leto poskušajo s svojo razlago tehničnega pravilnika ukrasti kakšno tisočinko konkurenci. Nova pravila o gibljivih in med dirko nastavljivih aerodinamičnih sistemih tako predvidevajo premično zadnje krilo, medtem ko je lanski hit – premično prvo krilo – po novem na listi prepovedanih sistemov. Dirkač, ki vozi bolid, opremljen z gibljivim zadnjim krilom, lahko med vožnjo spreminja oziroma prilagaja vpadni kot zračnega toka po prednastavljenih vrednostih.

Elektronski nadzor sistema

Razpoložljivost sistema je elektronsko nadzorovana. Na možnost uporabe sistema bo dirkača opozarjal vizualni svetlobni signal v kokpitu. Med treningi in kvalifikacijami se sistem lahko uporablja v vsakem trenutku, med dirko pa dirkač lahko gibljivo krilo aktivira le, ko je manj kot sekundo za drugim dirkalnikom na vnaprej določenih točkah posamezne steze. Ob zaviranju se sistem samodejno izklopi, krilo pa se vrne v izhodiščni, prednastavljeni položaj. Pravilo gibljivega zadnjega krilca in sistem njegovega delovanja sta, tako kot KERS, namenjena lažjemu prehitevanju. Gibljivo krilo in KERS seveda ni obvezna tehnična komponenta.

Vrnitev KERS-a

V sezoni 2011 se znova vrača sistem KERS (Kinetic Energy Recovery Systems), ki shranjuje kinetično energijo ob zavornih pojemkih in jo prek elektromotorja znova sprošča v pogonski sklop. Dodatno energijo, katere količina na krog je natančno določena, ob prehitevanjih dirkač sprosti prek stikala na volanu. Sama zasnova in moč KERS-a se bistveno ne razlikujeta od sistemov iz sezone 2009, a inženirski izziv je bil predvsem v teži in embalaži letošnjih KERS-ov, saj mora biti sistem zaradi večjih posod za gorivo veliko manjši in lažji. Posledično so inženirji lahko najnižjo dovoljeno maso dirkalnika dvignili za 20 kilogramov, na končnih 640 kilogramov, kar pomeni, da težji dirkači ne bodo kaznovani pri distribuciji teže, kot so bili v sezoni 2009 pri dirkalnikih, opremljenih s tovrstnim sistemom.

Nov dobavitelj gum

Italijanski dobavitelj gum Pirelli se po dveh desetletjih vrača v karavano formule 1. Dobava pogodbeno obsega naslednje tri sezone. V sezoni 2011 bo imel vsak dirkač na voljo 11 – tri manj kot lani - kompletov gum za suho stezo za celotni dirkaški konec tedna. Dirkači bodo za prvi in drugi prosti trening prejeli tri komplet gum, dva primarna in enega izbirnega. Po vsakem treningu pa bodo en komplet morali vrniti. Preostalih osem kompletov gum je dirkačem na razpolago do konca dirkaškega vikenda, čeprav morajo en komplet izbrane različice vrniti še pred kvalifikacijami.

Če dirkač ne uporabi obeh različic gum za suho stezo med dirko brez dežja, bo diskvalificiran. Če je ''suha'' dirka prekinjena in je ni več mogoče nadaljevati, dirkač pa do prekinitve ni uporabil obeh različic, se doseženemu rezultatu doda 30-sekundni časovni pribitek.

107-odstotno kvalifikacijsko pravilo

Vsak dirkač, ki mu v prvi fazi sobotnih kvalifikacij ne bo uspelo prepeljati kroga v manj kot 107 odstotkih časa najhitrejšega kroga, doseženega v prvem delu kvalifikacijskega ciklusa, ne bo smel začeti nedeljske dirke. V posebnih, izjemnih primerih, ki bi lahko vplivali na posamezen dirkačev čas, lahko sicer nadzorni komisarji dovolijo start tudi, če je dosežek zunaj 107 odstotkov vrednosti.

Kadrovska policijska ura

Nova pravila sezone 2011 po novem posegajo tudi v delovni čas moštvenega osebja, povezanega z delovanjem in pripravo dirkalnika. Inženirji in mehaniki tako ne bodo smeli na dirkališče med polnočjo in 6. uro zjutraj, če je začetek treninga v naslednjem dnevu predviden ob desetih. Če se dopoldanski trening začne ob 11. uri, pa se tehnično osebje na dirkališču ne sme nahajati med 1 uro ponoči in 7. uro zjutraj. Vsako moštvo ima med sezono možnost štirikratne spremembe delovnega zunaj predpisanega urnika.

Kazni

Komisarji dirke bodo v sezoni 2011 imeli možnost uveljavljanja večjega števila kazni. Nova pooblastila jim dovoljujejo daljše časovne pribitke, pravico do neposredne diskvalifikacije med dirko in prepovedi sodelovanja na naslednjih dirkah.

Moštveni ukazi

''Moštvena kuhinja'' in ''kupčkanje točk'' je po novem zopet aktualna strategija v boju za naslov prvaka in konstruktorja, saj je FIA iz predpisov umaknila klavzulo, ki je prepovedovala moštvene ukaze v internih dvobojih dirkačev.

Ne spreglejte