Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Jure Gregorčič

Sreda,
10. 3. 2010,
9.24

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 10. 3. 2010, 9.24

8 let, 8 mesecev

Lewis Hamilton - temnopolti vitez hitrosti

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Le kdo se ne spomni sezone 2007, ko je v formulo 1 vstopil britanski dirkač Lewis Hamilton. Mladenič je s svojo neustrašno hitrostjo šokiral vse, tudi takrat aktualnega prvaka Fernanda Alonsa.

Mnogi so se po koncu sezone 2006 spraševali, kakšna bo formula 1 brez njegovega največjega zvezdnika Michaela Schumacherja. Vendar se je le nekaj mesecev po slovesu nemškega dirkaškega velikana v velikem slogu pojavil nov junak – temnopolti Britanec Lewis Hamilton. Tudi šef moštva McLaren Ron Dennis je kaj kmalu spoznal, da je mladenič iz pravega testa, in status prvega zvezdnika ekipe Fernanda Alonsa, ki je v srebrni kokpit prišel branit naslov svetovnega prvaka, je bil ogrožen, kar se je hitro pokazalo tudi na stezi.

Ljubitelji motošporta so v sezoni 2007 navdušeno spremljali mladega talenta slovite britanske dirkaške šole in dolgo časa je kazalo, da bo mladeniču že v krstni sezoni v kraljici motošporta uspelo vse, kar si je zadal. Hamilton je namreč nizal rekord za rekordom: najprej je trikrat zapored, na uvodnih treh dirkah sezone, stopil na stopničke, ta niz je potem podaljšal na že kar neverjetnih devet dirk in se ob tem veselil še svoje prve zmage. Vse je zares kazalo na to, da bo Hamilton že v svojem sezonskem debiju postal novi kralj karavane. Toda prav uspehi mladega Britanca so v garaži srebrnih povzročali pravi razkol in zgodba iz preteklosti, ko je v McLarnu postalo podobno ''vroče'' med Alainom Prostom in Ayrtonom Senno, se je ponovila. Tiha nesoglasja med Hamiltonom in Alonsom so postala vse glasnejša in Asturijec je večkrat ponovil, da ima Hamilton v moštvu prednost, ker je Britanec in mu je zaradi tega tudi šef Ron Dennis veliko bolj naklonjen. Rivalstvo med prvakom in ''zelencem'' je pravo dimenzijo dobilo tudi na stezi, ko je na VN Madžarske Alonso namenoma čakal v boksih in Hamiltonu s tem onemogočil še en hiter krog na kvalifikacijah. Za piko na i je prav v zadnjih dirkah svoje uvodne sezone Britanec očitno izgubil naklonjenost dirkaških bogov in njegovim tekmecem je dokončno odleglo, ko so uvideli, da je tudi on le človek, ki zna narediti napako in ne nezmotljivi dirkaški robot, nekakšen ''srebrni transformer'' z drugega planeta. Na Japonskem je prvič zares spoznal okrutnost vročega asfalta formule 1, saj so ga obtožili, da je z nevarno vožnjo povzročil trčenje tekmecev za sabo (kazni se je sicer izognil), na Kitajskem je obtičal v pesku in zapravil vodstvo, morebitno zmago in s tem naslov prvaka. V Braziliji ga je spremljala mešanica smole s tehniko in lastnega pretiravanja v boju z Alonsom, vsega skupaj pa je bilo ravno dovolj, da je v slogu pregovora o dveh prepirljivcih dobiček pobral tretji, Kimi Raikkönen.

Ob vsem skupaj pa je bil tudi tarča rasističnih opazk – slednje so bile bojda tako boleče, da je njegov oče Anthony velikokrat razmišljal celo o tem, da bi sina umaknil iz formule 1 – in medijskega pritiska, zato se je iz Anglije – no, in verjetno tudi zaradi bančnega računa – preselil v davčno ugodno Švico in tako sledil nekdanjim prvakom Michaelu Schumacherju, Alainu Prostu in Jacquesu Villeneuvu. Ironično pri tem pa je tudi dejstvo, da se je s selitvijo še bolj približal svojemu največjemu rivalu Alonsu, ki se je že pred njim naselil le na pol ure oddaljeni drugi strani obale Ženevskega jezera.

Dirkaški triler zadnje dirke sezone 2008 mu je prinesel naslov

V sezoni 2008 se je zgodilo to, kar je mladi Hamilton s svojimi predstavami napovedoval že leto poprej. Lewis Hamilton je s 23 leti, 9 meseci in 26 dnevi postal najmlajši svetovni prvak v zgodovini formule 1. Njegov naslov pa je imel še toliko večjo težo, saj si ga je privozil v zadnjih zavojih zadnje dirke, ne dirke, kar dirkaškega trilerja, sezone 2008. Hamilton pa je kljub temu skorajda že drugič v dveh letih zapravil zaključno žogo za naslov prvaka. A Britanec je imel 2. novembra v soparnem kotlu Sao Paula zvrhano mero sreče, da se je matematična enačba točk izšla v njegov in ne Massin naslov. Ob tem pa so mnogi menili, da je bil tudi Timo Glock ključni dejavnik Hamiltonovega naslova. Glock se je namreč pet krogov pred koncem kaotične dirke s sedmega mesta prebil na četrto, potem ko edini od vodilnih ni zavil v bokse po gume za dež, ko je začelo deževati. Toda na koncu je na mokri stezi vse težje obvladoval svojo toyoto in Hamilton ga je le dva zavoja pred ciljem prehitel in se povzpel na peto mesto, ki je bilo dovolj, da je v matematični izračun na lestvici pokazal točko prednosti pred Brazilcem Felipejem Masso, ki je na dirki zmagal. "Sploh nisem vedel, da mi je uspelo. Ko sem prevozil ciljno črto, sem se spraševal: Sem prvak ali nisem? Nato so mi po radiu povedali, da sem prvi. Počutim se izredno. Uspelo mi je in lahko pozabite na vse, kar se je dogajalo do zdaj. To je bila najtežja in najpomembnejša dirka v mojem življenju,'' je takrat povedal Hamilton, ki je postal tudi prvi temnopolti dirkač z naslovom najboljšega v formuli 1.

Sezona 2009: spletke in laži zakulisja F1 so potegnile tudi Hamiltona

Pred sezono 2009 je hitrega Britanca na svoj dvor povabila tudi britanska kraljica Elizabeta II. in ga odlikovala z visokim priznanjem, redom britanskega imperija (MBE). A hitri vitez je pokazal, da kljub kraljevski spodbudi ni odporen proti skušnjavam, ki jih ponuja zakulisje formule 1, in se je precej nečastno, že na prvi dirki sezone 2009, v Avstraliji zapletel v laži in posledično diskvalifikacijo. Vodstvo dirke v Avstraliji je namreč ugotovilo, da so pri McLarnu namenoma zavajali komisarje, ki so preiskovali dogodek (kako je prišlo do zamenjave na tretjem in četrtem mestu med Trullijem in Hamiltonom v obdobju, ko je bil na stezi varnostni avto), z lažnimi izjavami. Pri tem je osebno sodeloval tudi Hamilton, ki je svoje izjave prilagodil zgodbi športnega direktorja moštva srebrnih Dava Ryana, glavnega režiserja spletke. "To je nekaj najslabšega, kar sem do zdaj doživel. Še nikoli se nisem počutil tako bedno. Nisem lažnivec in nepošten človek, le igram po pravilih moštva. Do zdaj sem vsa navodila izpolnil, zdaj pa vem, da sem naredil veliko napako. Vse skupaj je name zelo močno vplivalo. Rad bi se opravičil svojim navijačem, ki so me vsa ta leta podpirali," se je s pepelom posul Hamilton. V sezoni prevlade moštva Brawn GP, ki je na vrhu formule 1 ustoličila drugega Britanca, ''playboya'' Jensona Buttona, je Hamilton z 49 točkami končal na zanj precej neslavnem 5. mestu.

Britanski izziv sezone 2010

Sezona 2010 je pred vrati. Lewis Hamilton je v garažo spet dobil aktualnega prvaka, ki je tokrat za povrhu še Britanec in tako kot on odlikovan s strani kraljice. Ljubljenec otoških deklet Jenson Button se je k McLarnu preselil iz Brawna in kot enega od razlogov za selitev navedel tudi ''britanski izziv'' z novim sotekmovalcem Lewisom Hamiltonom. In čeprav oba dirkača trdita, da bo njun odnos prijateljski, tak kot se za rojake spodobi, pa je šef srebrnih Martin Whitmarsh že povedal, da so nesoglasja med Buttonom in Hamiltonom zagotovo neizbežna.

''V nekem trenutku se bo eden izmed njiju zagotovo počutil negotovo, ker ga bo drugi premagoval,'' je modro ugotovil Whitmarsh. Ne glede na šefovo razmišljanje pa Hamilton zatrjuje, da tekmovalno iskrenje med dirkačema še ne more zanetiti vojne, ki jo je sam občutil, ko sta se na različne bregove v domači garaži postavila s Fernandom Alonsom. Ali se je iz svoje izkušnje zares kaj naučil, pa bomo videli kaj kmalu, ne glede na dejstvo, da je pred sezono kot glavnega konkurenta v boju za naslov izpostavil ekipo Ferrarija.

Ne spreglejte