Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
29. 12. 2014,
15.56

Osveženo pred

5 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Miran Stanovnik Dakar

Ponedeljek, 29. 12. 2014, 15.56

5 let, 10 mesecev

Kaj imata skupnega vojaški poligon na Počku in legendarni reli Dakar?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Tako kot je v vseh pogledih ekstremen reli Dakar, je tudi vojaški poligon na Počku, zato sploh ne čudi, da so si ga števili gladiatorji, ki bodo nastopili na Dakarju, izbrali kot kamp za trening.

"Ni skrivnost, da treniramo na Počku. Z vojsko smo v dobrih odnosih in tako lahko tistih nekaj sto metrov tankovskega poligona uporabimo v testne namene. In ker imamo v Sloveniji enega najboljših poligonov za testiranje vzmetenja, KTM-ova tovarniška ekipa hodi tja trenirat in preizkušat vozila. Niti v Španiji ne najdejo tako dobrega terena s poševnimi kanali in raznovrstnimi grbinami, kjer bi lahko testirali vzmetenje. Tukaj je bil na primer Chaleco Lopez iz Čila. To je dosežek, o kakršnem bi se moralo v Sloveniji govoriti pogosteje," je "vojaško skrivnost" razkril Miran Stanovnik, ki bo po srečanju z abrahamom na Dakarju nastopil že osemnajstič in bo med reli elito edini Slovenec.

Dakar 2015, ki bo potekal med 4. in 17. januarjem, bo speljan po brezpotjih Argentine, Bolivije in Čila. Motoriste, kot je Miran Stanovnik, čaka 9.295 kilometrov dolga avantura. Najdaljša hitrostna preizkušnja bo v dolžino merila 781 kilometrov, najdaljša etapa pa težko predstavljivih 1.024 kilometrov.

Miran Stanovnik bo asistiral KTM-ovemu zvezdniku Marcu Comi

Miran Stanovnik bo pomagal glavnemu zvezdniku KTM Marcu Comi, KTM pa mu bo v zameno omogočil tehnično podporo: "Na maratonskih etapah si bova z Marcom Como zamenjala gume, saj on za vsako etapo potrebuje čim boljše, jaz pa pridem do cilja tudi z nekoliko obrabljenimi. Poznajo me kot preudarnega in ne tako agresivnega voznika, zato so po enem dnevu gume na mojem motorju v veliko boljšem stanju kot njegove. Na maratonskih etapah namreč pomoč ekipe in mehanikov ni dovoljena.''

''Seveda bi rajši vozil z novim dirkalnikom (Stanovnik bo Dakar 2015 odpeljal z enakim motorjem kot lani, torej s prejšnjim modelom KTM 450 rally replica, op. a.), ki ga je KTM od lanske premierne dirke še dodatno izboljšal, a stroška novega motocikla si preprosto nisem mogel privoščiti. Res pa je, da imam zaradi sodelovanja s tovarniško ekipo povsem enako vzmetenje, kolesa in gume."

Trasa letošnjega Dakarja bo naredila zanko, kar pomeni, da bo cilj dirke v istem mestu kot štart – v Buenos Airesu v Argentini.

"To nam precej zmanjša stroške prevoza, zato tako traso pozdravljam," je dejal Miran Stanovnik, ki je na Dakarju debitiral davnega leta 1996, dirko pa izpustil le leta 2005 zaradi poškodbe hrbtenice in leta 2008, ko so dirko zadnji hip odpovedali zaradi terorističnih groženj v Afriki.

''Za Dakar 2015 bom porabil 65 tisoč evrov''

Dakar je velik športni megadogodek, a že nekaj časa tudi velik posel. Letos je bil finančni učinek v Argentini ocenjen na nič manj kot 150 milijonov dolarjev, v Boliviji na 62,3 milijona, v Čilu pa na 40 milijonov. "Če ne bi bilo zmagovalnega 'win-win' učinka tako za organizatorja kot za države gostiteljice, dirkanje ne bi preživelo. Tudi če bi se izkazalo, da je dirkanje po Afriki varno, ne verjamem, da bi se dirka iz Južne Amerike vrnila na črno celino. Prevelika razlika v poslu. Za Evropo pa ne verjamem, da je sposobna zadostiti vsem pogojem za izvedbo take dirke."

Medtem ko organizatorji Dakarja po koncu dirke preštevajo dobiček, pa se večina njenih glavnih igralcev – dirkačev – vsako leto ukvarja s tem, kako zbrati denar za nastop. "Srečo imam, da sem na tem področju tako rekoč dvajset let stara blagovna znamka. Kar ne pomeni, da mi je lažje, saj se od mene še več pričakuje, ampak je vseeno drugače, ker imam določene reference in izkušnje, ki jih lahko tržim. Z veliko racionalizacijo nam bo Dakar 2015 verjetno uspelo izpeljati s 65 tisoč evri. Na Dakarju motorja ne nameravam zamenjati z avtomobilom, kot so to storile dakarske legende Peterhansel, Roma in Despres, saj bi se moja finančna konstrukcija začela pri najmanj 300 tisoč evrih. Dirkanje z avtomobilom na neprofesionalni ravni pa me ne zanima. Seveda pa želim, da bi nam v Sloveniji uspelo sestaviti profesionalno avtomobilsko ekipo," je svojo finančno zgodbo razložil Miran Stanovnik.

Honda bo naskakovala skupno zmago med motoristi

Se morda prihodnost Dakarja skriva v "elektriki", ki bi pocenila stroške? Albert Bosch je prijavljen z električnim avtomobilom, pa tudi Stanovnikov štiriletni sin Martin je svojo kariero dirkača začel z električnim trialom …

"Veliko je odvisno od trase. Če bo teren težak kot lani in če bo temperatura nihala v ekstremne odklone, bo imel ta električni avtomobil zelo težko nalogo. Vprašanje, kako bodo baterije vzdržale. Pa še težke so. Prav je, da poskusijo in da gre razvoj v različne smeri. Imam pa za zdaj pomisleke glede tega, ali so baterije res tako ekološke. O sinu lahko rečem samo to, da ima električni trial, da ne motimo sosedov. Za zdaj še ne more na progo za motokros, ampak ker je pokazal veliko željo in sposobnost, smo mu to omogočili. Zelo je zagnan."

Puščavski lisjak je spregovoril tudi o mogočih kandidatih za skupno zmago med motoristi: "Nov član tovarniške ekipe KTM, v Dubaju živeči Britanec Sam Sunderland, je lani že dosegel etapno zmago s hondo. Ker živi na pragu puščave, je odličen v sipinah, zato je povsem mogoče, da bo Sunderland vozil povsem v vrhu. Celo Marc Coma, štirikratni zmagovalec Dakarja, ga vidi kot potencialnega kandidata za naslednjega zmagovalca. Yamaha je ostala brez Despreja, ki je šel k Peugeotu. Honda je zagotovo zrela za zmago, tako po tehnologiji kot z dirkači. Zadnja leta so v razvoj dirkalnika vlagali po trikrat več denarja kot KTM. A KTM je družina, Honda pa je 'samo' tovarniška ekipa. Prijateljskih vezi, kot jih ima KTM, v drugih ekipah ni čutiti. V Hondi se glavna voznika, Goncalves in Barreda, gledata postrani. Oba si želita zmage, a v ekipi se navadno enega favorizira. Če stvari niso popolnoma jasne, lahko nastane notranji boj, kar za cilj ekipe ni dobro."

Stanovnik prvič na Dakarju kot župan

In kakšni so osebni cilji Mirana Stanovnika? "Predvsem je treba to dirko pripeljati do konca. Dirka bo ekstremno težka, osip dirkačev bo velik. Naša ekipa zna in zmore zadeve izpeljati na način, da bomo vsi trije pripeljali v cilj. Rezultate pa težko napovem. Če bo osip velik tudi v vrhu, imamo tisti malo bolj preudarni vozniki priložnost za dobro končno uvrstitev. Bom edini Slovenec na dirki. Veliko ljudi ima željo, a samo želja ni dovolj, da bi prišel vsaj na štart, kaj šele na cilj Dakarja."

Čeprav ima Miran Stanovnik bogate izkušnje na Dakarju, pa bo prvič nastopil kot župan: "Kot župan se srečujem z izzivi sklepanja kompromisov. Dostikrat tudi zelo dobro argumentirani projekti niso sprejeti z obema rokama, ampak je treba razpravljati na dolgo in široko. Ampak jaz sem eden tistih, ki želi dati naši politiki pozitiven predznak. Želim doseči, vsaj na lokalni ravni, da bi se odločitve sprejemale s soglasjem vseh strani, ne le s preglasovanjem. Konec koncev ne govorimo o državi z različnimi programi, ampak gre za zelo podobne programe različnih strank in list na lokalni ravni. Stopiti moramo skupaj in te programe, ki smo jih ponudili volivcem, realizirati."

Ne spreglejte