Torek, 20. 1. 2015, 11.11
7 let, 1 mesec
Prešernova nagrada Mikiju Mustru in Andreju Brvarju (multimedija)
Podeljena so letošnja najvišja priznanja Republike Slovenije za dosežke na področju umetnosti. Prešernovo nagrado za življenjsko delo sta dobila pesnik Andrej Brvar in stripar Miki Muster.
V Cankarjevem domu so bile tudi letos na predvečer kulturnega praznika podeljene Prešernovi nagradi in nagrade Prešernovega sklada. Prešernovo nagrado za življenjsko delo prejmeta pesnik Andrej Brvar in pionir slovenskega stripa Miki Muster, nagrade Prešernovega sklada pa saksofonist Jure Pukl, igralka Pia Zemljič, slikar Marko Jakše, prevajalec Marjan Strojan, plesalca Rosana Hribar in Gregor Luštek ter skladatelj Vito Žuraj.
Kliknite za ogled multimedijske predstavitve
Prešernovo nagrado prejmejo ustvarjalci, ki so z vrhunskimi umetniškimi dosežki ali življenjskim opusom trajno obogatili slovensko kulturno zakladnico.
Andrej Brvar
Andrej Brvar se je v slovenskem umetniškem prostoru uveljavil kot pesnik, ki piše pesmi v prozi in ki svoj pesniški svet ustvarja s pomočjo slik. Je tudi priznani urednik. Za svoj celoten vrhunski pesniški opus, za esejistično in uredniško delo je dobil Prešernovo nagrado.
Kliknite za ogled multimedijske predstavitve
Miki Muster
Brez pionirja slovenskega stripa ter mojstra animiranega filma, ilustratorja in karikaturista Mikija Mustra bi bilo odraščanje številnih otrok, tudi današnjih, drugačno. Prispeval ni le k uveljavitvi stripa pri nas, sledi je pustil tudi na področju animiranega filma. V njegovem obsežnem opusu imajo pomembno mesto tudi slikanice, v kolektivni spomin pa se je zapisal tudi s svojimi oglasnimi spoti. Za svoje življenjsko delo je Miki Muster prejel Prešernovo nagrado.
Kliknite za ogled multimedijske predstavitve
Nagrado Prešernovega sklada prejmejo ustvarjalci za pomembne umetniške dosežke, ki so bili javnosti predstavljeni v zadnjih dveh letih pred podelitvijo in pomenijo obogatitev slovenske kulturne zakladnice.
Jure Pukl
Saksofonist Jure Pukl je v zadnjih dveh letih prodrl na sam vrh mednarodne glasbene scene. Do danes je posnel že sedem avtorskih zgoščenk, kot gost pa se je pojavil na več kot štiridesetih albumih. Njegovi predzadnji zgoščenki z naslovom Abstract Society je vodilna revija za džezovsko glasbo DownBeat podelila kar štiri od petih mogočih zvezdic, kar je za slovenski džezovski album precedens. Enako so jo ocenili tudi pri angleški reviji Jazztimes.
Kliknite za ogled multimedijske predstavitve
Pia Zemljič
Pia Zemljič že skoraj dve desetletji slovenski umetniški prostor navdušuje s svojo energijo kot igralka in ženska ter prepričljivo osvaja kritike in občinstvo. Nagrado Prešernovega sklada 2015 je dobila za vlogo Pie v predstavi Zapiranje ljubezni (Mini teater in MG Ptuj), Vodje v predstavi Krči in Nathalie Oppenheim v predstavi Kako poveš, kar si odigral (SLG Celje) ter Jasne v filmu Panika (RTV Slovenija).
Kliknite za ogled multimedijske predstavitve
Marko Jakše
"Vse, kar slikar počne, počasi postaja slikanje. Ko hodi in ko premišljuje, ko se praska po riti, ko pometa ali pomiva, kadar opazuje čudovite obale in kadar spi in sanja, kadar s prijatelji popiva in pleše, vse je slikanje," je pred leti zapisal Marko Jakše, letošnji nagrajenec Prešernovega sklada. Jakšetova dela so izzivalna in nezgrešljiva. Njegov svet odpira številne človeške in kulturne usedline.
Kliknite za ogled multimedijske predstavitve
Marjan Strojan
Pesnik, novinar in dolgoletni urednik radijske oddaje Gremo v kino, je tudi izjemen prevajalec, ki se lahko pohvali z dvema Sovretovima nagradama. Komisijo je prepričal s prevodom Canterburyjskih povesti Geoffreyja Chaucerja, ki jih je začel prevajati pri 18 letih po nasvetu Janeza Menarta. Že leta 1974 je izdal manjši izbor Canterburyjskih povesti, pred šestimi leti pa se je prevodov nabralo toliko, da se je ponovno oglasil pri založbi, ki je obširnejšo zbirko izdala decembra 2012.
Kliknite za ogled multimedijske predstavitve
Rosana Hribar in Gregor Luštek
Rosana Hribar in Gregor Luštek sta plesalca in koreografa, ki ples živita. Ne gre za to, da to le rada počneta, to preprosto morata delati. Obsesivno, v najboljšem pomenu besede. Iskreno. Brezkompromisno. Predano. Izvrstno. Disciplinirano. Natančno. Nagrado Prešernovega sklada 2015 sta prejela za duet Štirinajst in Korak v dvoje po Pii in Pinu.
Kliknite za ogled multimedijske predstavitve
Vito Žuraj
Vito Žuraj spada v mlajšo slovensko skladateljsko generacijo, ki si je z znanjem, poglobljenim študijem in talentom utrla pot na zahtevnem mednarodnem prizorišču. V zadnjih letih si je prislužil kar tri tehtne, v svetu sodobne glasbe prestižne nagrade: enoletno umetniško rezidenco v nemški akademiji Villa Massimo v Rimu, prvo nagrado na skladateljskem natečaju mesta Stuttgart in uvrstitev med priporočene skladbe 59. mednarodne skladateljske tribune Rostrum v Stockholmu.
Kliknite za ogled multimedijske predstavitve