Petek, 28. 10. 2011, 15.21
8 let, 7 mesecev
Stečaje bi lahko preprečili
Tudi Banka Slovenije priznava, bi bilo marsikatero posojilo, ki so ga dale banke pred leti, z današnje perspektive ocenjeno kot neprimerno.
"Predvsem z vidika visokega finančnega vzvoda (prezadolženosti) in kakovosti premoženja," pojasnjujejo. "Vrednost premoženja, s katerim so bila posojila zavarovana, je namreč v krizi močno padla."
Razmere so bile pač takšne, da so banke dajale taka posojila. "Za to obdobje je bila med drugim značilna izredno visoka likvidnost in precejšnja konkurenca med bankami v boju za stranke in za doseganje dobičkov ter lahka dostopnost do finančnih trgov oziroma skoraj neomejena dostopnost finančnih sredstev po zgodovinsko nizkih cenah," so pojasnili na BS.
Baričič dodaja, da bi banke lahko obvarovale sebe in druge pred nevarnostmi poceni denarja le, če bi vse igrale enako.
"Vendar banke niso glavni krivec," poudarja, "glavni krivec je vedno tisti, ki po denar pride, ne tisti, ki ga daje."
Kljub temu so banke precej spremenile svoje poslovanje in postale previdnejše. Čeprav bi ravno zdaj podjetja potrebovala več denarja, je to po mnenju Banke Slovenije normalna reakcija, saj so tveganja večja, za banke pa so viri mnogo težje dostopni in dražji.
Stečajna upraviteljica Vegrada Alenka Gril pravi, da se je Matej Golob Matzele, predstavnik države v Vegradu, trudil, da bi dobil prave podatke o stanju podjetja, a mu to ni uspelo. Morda bi mu, če bi mu pomagal delavski direktor Samo Mastnak.
Durs je lani predlagal 38 stečajnih postopkov zoper podjetja, ki so mu skupaj dolgovala okoli 5,5 milijona evrov. Letos so predlagali že 59 stečajev, v katerih terjajo okoli 25,5 milijona evrov. Vendar Durs priznava, da gre praviloma za dolžnike, pri katerih je stečajna masa neznatna, če sploh je. Morda bi bili aktivnejši, če jim ne bi bilo treba založiti predujma za začetek stečaja.
Vendar so Vegradovi upniki vlagali izvršbe. Dolžniki so jim pač ugovarjali in spor se je preselil na sodišče. Sistem izvršbe je treba nujno spremeniti. Korak v pravo smer je že, da se upnik lahko zaščiti v primeru neutemeljenih ugovorov tako, da zahteva zavarovanje na premoženju lastnika, čeprav postopek še ni končan. Vodstvo Vegrada je izvršbe zavračalo s trditvami, da jim terjatve niso znane. A to je povezano z dvema večjima težavama.
Še večja težava je domnevno uničevanje dokumentacije. Delavci naj bi videli, kako je šofer direktorice Hilde Tovšak nosil škatle z dokumentacijo in kako naj bi papirje rezali v sosednji stavbi. Za nekaj dni so izginili tudi žigi.
Grilova tega ne more potrditi, ve pa, da so se v Vegradu že v letu 2009 izgubili številni računi, ki so jih izstavljali podizvajalci.
Morda so upniki čakali predolgo, a na koncu je bil eden od njih, podjetnik Anton Živkov, tisti, ki je vložil predlog za stečaj. Vodstvo se je takrat predramilo, a žal tako, da so predlagali prisilno poravnavo.
V prisilni poravnavi namreč ostanejo na čelu podjetja iste osebe, ki so pripeljale podjetje do insolventnosti. Upniki sicer imajo možnost, da terjatve preoblikujejo v lastniške deleže, a to se ne zgodi avtomatično, kot bi se po mnenju mnogih moralo. Poleg tega prisilni upravitelj zgolj spremlja tekoče poslovanje, več pristojnosti nima. Prisilna poravnava kot institut seveda ne more biti krivec za karkoli. Odgovorni so tisti, ki ga lahko spremenijo. In treba ga je spremeniti.
Predsednik vseslovenskega združenja Malih delničarjev Kristijan Verbič zato predlaga, da bi z nastopom prisilne poravnave upniki avtomatično vstopili v lastništvo družbe. Hkrati bi moralo sodišče imenovati neodvisno izvedensko skupino, ki bi ocenila, ali ima prisilna poravnava smisel ali ne.
Verbič je prepričan, da bi to povrnilo zaupanje in bi to morda moral biti cilj vseh pristojnih.