Petek, 28. 10. 2011, 14.55
8 let, 7 mesecev
Bi morali biti krvniki podjetij avtomatično krivi?
"Če bi bila zakonodaja takšna, da bi hitro, učinkovito in strogo sankcionirala vodstva in lastnike, ki se v trenutku, ko so vedela, da bo podjetje insolventno, niso pravočasno in ustrezno odzvala, se te stvari ne bi tako pogosto dogajale," je razložil Baričič. "Hitrost vožnje z avtomobilom tudi prilagodimo zaradi verjetnosti, da nas bo ustavil policist in da bomo zaradi prekrška plačali visoko kazen. Brez obojega bi bilo še precej več kršitev." Pravzaprav zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZPFPIPP) predvideva odškodninsko odgovornost vodstva za prav tako neodzivanje.
Razloge za tako malo odškodninskih tožb zoper vodstva je treba iskati tudi drugje. Predsednik vseslovenskega združenja malih delničarjev Kristjan Verbič meni, da je nujno olajšati dokazni postopek.
In zagotovo imajo vodstva velikih podjetij dostop bo najboljših odvetnikov, za večino njihovih upnikov pa velja ravno nasprotno.
In pogosto je družba izčrpana, odgovorni pa so svoje premoženje skrili.
"Včasih smo se pravniki branili takih avtomatičnih sankcij," pojasnjuje Ude, "vendar se odnosi spreminjajo. Svoj čas je bila država tista, na katere strani je moč, zdaj pa je to vedno bolj kapital. Ne potrebujemo več tako visokega standarda za omejevanje moči države."
Sogovorniki sicer priznavajo, da to ni čarobna palica. "Domišljija je brezmejna," opozarja Verbič, "saj ni nujno, da podjetje ustanovi sam ali tukaj."
Problem je tudi, da sankcionira vse, tudi tiste, ki niso krivi. "Vemo, da so sodni postopki dolgi. Sodni postopek se ne bo končal v enem mesecu, niti v enem letu in v vmesnem času bodo lahko šli le na borzo dela," je izpostavila Petra Fink Ružič. Se pa tudi ona strinja, da gre rešitev v pravo smer.
Državni svet je sicer spremembo zavrnil in državni zbor bo moral o njej odločati še enkrat.