Uradni postopek za notranjo ali mednarodno posvojitev se začne pri centrih za socialno delo, ki imajo po zakonu edini pooblastila za vsa dejanja v zvezi s tem.
Ker je notranjih posvojitev zelo malo, smo pozornost usmerili na mednarodne posvojitve, in sicer konkretno iz Rusije, ki je med slovenskimi pari vse bolj priljubljena država, saj naj bi imela dokaj dodelan sistem posvajanja.
Pogoje je treba izpolnjevati najprej doma
Toda povedati je treba, da postopki določajo, da morajo potencialni posvojitelji pogoje za posvojitev izpolnjevati najprej v Sloveniji, šele nato lahko začnejo z zbiranjem zajetne in specifične dokumentacije, ki jo zahteva ruska zakonodaja.
Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih pravi, da je pri nas lahko posvojitelj le polnoletna oseba, ki mora biti vsaj osemnajst let starejša od posvojenca. V omenjenem zakonu je tudi določeno, da lahko zakonca le skupaj posvojita otroka, razen če eden od njiju posvoji otroka svojega zakonca.
Kdo je lahko posvojitelj?
Posvojitelj ne more biti oseba, ki ji je odvzeta roditeljska pravica, ali oseba, za katero se domneva, da bi posvojitev izrabila v škodo posvojenca, prav tako ne oseba, ki ne daje jamstva, da bo izvrševala roditeljsko pravico v otrokovo korist, kakor tudi ne oseba, ki ji je odvzeta poslovna sposobnost ali je tako duševno prizadeta oziroma bolna, da utegne spraviti posvojenčevo zdravje in življenje v nevarnost.
V kolikor potencialni kandidati ustrezajo zgornjim pogojem, se, kot že rečeno, uradna pot začne z vložitvijo vloge na lokalni center za socialno delo. Vloga mora vključevati prošnjo z življenjepisom, zdravniško potrdilo, potrdilo o državljanstvu, izpisek iz poročne matične knjige, izpisek iz matične knjige rojenih, potrdilo o zaposlitvi, potrdilo, da jima ni odvzeta roditeljska pravica, potrdilo, da nista bila kaznovana in da nista pod skrbništvom. Primernost kandidatov nato ocenita socialni delavec in psihologinja ter na podlagi tega podata svoje mnenje.
Za posvojitev v Rusiji je potrebno zbrati okoli 30 različnih dokumentov
V kolikor so kandidati pridobili soglasje centra za socialno delo, sledi izpolnjevanje ruskih pogojev, ki med drugim vključujejo okoli 30 dokumentov. Vse je treba sodno overiti in prevesti v ruski jezik. Ustrezni kandidati nato v Rusijo potujejo štirikrat. Najprej v omenjeno državo nesejo dokumente, na osnovi katerih ocenijo kandidate in v kolikor jim ti ustrezajo, jim določijo otroka. Na drugi poti v Rusijo potencialni posvojitelji spoznajo otroka in se odločijo, ali jim ustreza. Tretja pot pomeni obisk sodišča in takrat se ruske oblasti odločijo o primernosti kandidata. Zadnjič gredo v Rusijo pari po otroka.
Omenjena potovanja, nastanitve, prevodi, sodne overitve in še kaj seveda pomenijo dokaj velik strošek, ki naj bi znašal od 20 do 30 tisoč evrov, odvisno od iznajdljivosti para.
Kakšni so pogoji za socialne starše oziroma posvojitelje v Rusiji?
Po poročanju ameriške spletne strani o meddržavnih posvojitvah (Intercountry Adoption), tudi ruska zakonodaja dopušča posvojitev samski osebi, vendar mora biti ta vsaj 16 let starejša od otroka, ki ga želi posvojiti. Za pare, ki želijo posvojiti otroka, ruska zakonodaja starostnih pogojev ne določa. Od potencialnih socialnih staršev oziroma posvojiteljev pa Rusi zahtevajo tudi izpolnjevanje kar konkretnih zdravstvenih pogojev, saj je treba pridobiti kar osem zdravniških potrdil, kar vsekakor vzame precej časa.
Ves postopek naj bi trajal približno leto dni, odvisno od izkušenosti lokalnega centra za socialno pomoč in iznajdljivosti para, ki se odloči za posvojitev.