Ponedeljek, 11. 5. 2015, 14.41
7 let, 2 meseca
Dobra novica za jugonostalgike
Vsi so sposobni jesti isto hrano, nihče ne stoka o glutenu, ni veganov in ne vegetarijancev, skratka ni obsesij zdajšnjega srednjega sloja, marveč le njegove radosti izpred 40 let, muzealni tableau vivant.
Vsi so cepljeni, nihče nervozno ne pogleduje proti nebu, s čim ga zaprašuje Nato; skratka ljudje nekega drugega časa.
Preživeli so ga, torej je moral biti varen.
Ni čudno, da ga hočejo nazaj, s svojo mladostjo vred.
In ni čudno, da so o njem pripovedovali svojim otrokom, ki se raju tudi ne morejo upirati.
Skratka, "levi" in "desni" so se enako navdušeno zagrizli v preteklost. Ni čudno, da nam zmanjkuje prihodnosti. Njega dni, v Jugoslaviji, smo razpravljali, kakšna bi lahko bila; zdaj debatiramo o tem, kakšna je bila.
Ostanimo danes pri nostalgikih. Precej jih je poudarjeno titonostalgičnih. Pogrešajo njega in njegovo čvrsto roko. Slovenstvo je kultura odsotnih očetov, zato ni čudno, da hrepenimo po njem. Če si zaželite hvalnic očeta Putina, odprite kdaj komentarje na RTV-portalu, na primer, ali berite nekaj novinarjev, ki so se že specializirali za njegove propagatorje.
Veliko jih je sistemonostalgičnih. Nedavno je celo izšla knjiga, v kateri avtorica zagovarja Kardeljevo samoupravljanje, ta totalni nateg, kot da ga sama ne bi doživela. Odgovora, čemu je država propadla, če so jo delavci tako dobro upravljali, ne boste dobili. Ni čudno, da je knjiga uspešnica.
Nekateri pa pogrešajo moč in pomen nekdanje države. Z njimi se strinjam: država z 20 milijoni prebivalcev je nekaj povsem drugega kot državice, ki so ostale za njo.
Pred nekaj tedni sem tako spotoma odkril čudovito novico za tiste, ki pogrešajo nekdanjo moč. Čutim moralno dolžnost, da jim jo sporočim. Prej moram razložiti tri glavne težave katerekoli jugoslovanske države, predprejšnje, prejšnje ali prihodnje. Vse oblike povezovanja narodov na tem območju so se srečale z vsemi in jih nikoli niso znale rešiti.
Tito je spretno manevriral med vzhodom in zahodom ter vlekel posojila z obeh strani. Bili so taki časi in pametno je izkoristil priložnost. Danes Grki zaman hodijo v Berlin, Moskvo in Peking, torej Titova strategija ni več mogoča.
In prosim, ne v komentarjih tistega večnega: "Ja, če so pa oni najprej začeli, pa smo morali tudi mi in tako dalje. Če so pa mojega dedka, pa sem moral njihovega vnuka in tako dalje. Saj drugače ne bi, kje pa, in tako dalje."
Sem novičarski navdušenec in vedno sem rad spremljal časopise in pozneje tudi internetne medije. Povem vam, tokrat prvič, odkar pomnim, ni več mogoče ločiti med novicami iz nekdanjih jugoslovanskih držav.
Vse te kraje, mafije, skorumpirani politiki, ponarejene diplome; ogromna naročila, ki so le luknja iz davkoplačevalskega žepa v zasebnega; vso blebetanje o drugi Švici in zgodbah o uspehih; eksplozija praznoverja kot znak nezaupanja v države; serije tranzicijskih nategov, propad industrije, visoka brezposelnost; odsotnost vizije in perspektive; ves ta narcisizem, ki še kar divja, le da vedno bolj sovraži realnost – to je ta dobra novica za jugonostalgike. Narodi na tem območju imajo končno nekaj skupnega in s tem je tretja težava rešena.
Vendar, čakajte!
Mar si niso ravno vsi ti bedni in ponižani v začetku XX. stoletja rekli: dovolj bo, postali bomo nekdo, če se združimo? In smo zdaj, po dveh poskusih in vsem dvajsetem stoletju, po dveh grozotnih klanjih, torej spet na začetku, bedni in ponižani? In nekateri v začetku XXI. stoletja že razmišljajo, da nam bo bolje, če se združimo?
Prosim, tokrat najprej rešite prvo in drugo težavo, preden poskusite v tretje. Hvala.