Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
18. 3. 2014,
12.13

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 18. 3. 2014, 12.13

8 let, 8 mesecev

Zgodovinski impulz za kakovostno bivanje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V želji po zagotovitvi kakovostnega bivanja v najstarejšem delu Škofje Loke se je v Stari Loki rodilo kulturno-zgodovinsko društvo, ki želi urediti kraj in vanj privabiti tudi turiste.

Škofjo Loko poznamo predvsem kot srednjeveško mesto, ki se je do danes ohranilo v bolj ali manj prvotni obliki – spodnji in zgornji trg ter nad njima Loški grad, ki krasi silhueto mesta. Le malokdo pa ve, da ta del mesta še zdaleč ni najstarejši.

Več kot tisočletna tradicija Po starosti ga prekaša severozahodno obrobje mesta, tako imenovana Stara Loka, v dokumentih kot Lonca prvič omenjena leta 973 in kasneje leta 1074 kot Lonka. Prav tu in ne v današnji Škofji Loki so freisinški škofje imeli svoj prvi dvorec, tu je bilo tudi središče prafare.

O tem priča predvsem Starološki grad, kulturni spomenik državnega pomena v žal propadajočem stanju. V želji po ohranitvi ne le gradu, temveč tudi zgodovinskega pomena tako starega kraja, so domačini januarja letos ustanovili Kulturno-zgodovinsko društvo Lonka Stara Loka.

Želja po celoviti ureditvi Idejni vodja in zdaj tudi predsednik društva Klemen Karlin pripoveduje, da želijo kraju, ki je zaradi tranzitne ceste žal precej degradiran, vrniti zgodovinski pridih in njegovo središče.

Ideje so se rodile lani, ko so naselje prekopali zaradi urejanja kanalizacije. "To je odlična priložnost, da se kraju ob ureditvi cestišča vrne stari pridih s tlakovano cesto. Radi bi, da bi na območju nekdanjega vaškega jedra ob kapelici ponovno zaživel trg s pečatom krajevnega središča, kjer bi pod drevesom in ob vodnjaku stala klopca," pravi Karlin.

Med krajani želja po povezovanju Društvo so ustanovili z namenom, da bi krajani svoje ideje in predloge uskladili ter da bi bili močnejši sogovornik občine, ki odloča o takih projektih in jih tudi financira.

Na začetku je pobudnikom marsikdo očital, kaj se grejo. Ko pa se je na ustanovnem zboru zbralo več kot sto ljudi, se je izkazala tudi širša podpora. "Vedno znova, ko se pogovarjam z ljudmi, čutim njihovo željo po povezovanju in po ohranjanju kulturne dediščine," pravi predsednik društva.

Kraj je prostor med hišami Čeprav društvo obstaja komaj slaba dva meseca, konkretni predlogi ureditve že obstajajo, nastali pa so ob pomoči profesorja na Fakulteti za arhitekturo Janeza Koželja in evropskega projekta za zagotavljanje varnosti v cestnem prometu, v katerega je bila Stara Loka vključena kot pilotna lokacija. Rešitev, ki je skladna tudi s predlogi in željami krajanov, gre v smeri fizične umiritve prometa in s tem ureditve, ki bi bila prijaznejša za pešce in kolesarje.

"Ne gre samo zato, da bi radi prirejali prireditve, temveč za dober občutek bivanja v nekem okolju. Ne gre le za lepe hiše, ampak tudi za prostor med njimi," poudarja Karlin in dodaja, da je zdaj vse odvisno, kako se bodo uspeli dogovoriti z občino.

Prednost za Škofjo Loko Če bo občina njihove predloge slišala in jih upoštevala, Staroločani obljubljajo, da bo to tudi v skupno korist, saj bi s tem obogatili turistično ponudbo mesta. Karlin omenja, da se na Turizmu Škofja Loka pogosto soočajo s težavo, kako obiskovalce poslati v Staro Loko. "Težava so že dostopi, kaj šele točke, kjer bi se lahko ustavili."

V Kulturno-zgodovinskem društvu Lonka Stara Loka tako že razmišljajo tudi o turistični ponudbi, predlagali so tematsko pot, ki bi povezala oba kraja ter obiskovalce popeljala po z bogato dediščino prepojeni Stari Loki.

Ne spreglejte