Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
27. 8. 2013,
17.07

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 27. 8. 2013, 17.07

8 let, 7 mesecev

Ženska, ki navdihuje Evropo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Naj prostovoljka, obraz evropskega leta enakih možnosti, ambasadorka leta boja proti revščini in izključenosti, Bošnjakinja leta, ženska, ki navdihuje Evropo ter ambasadorka medkulturnega dialoga.

Na humanitarnem področju skorajda ni priznanja, ki ga humanitarna aktivistka, ustanoviteljica društva UP in ena redkih prostovoljno pokritih muslimank pri nas Faila Pašić Bišić z Jesenic ne bi že vpisala v svojo biografijo.

A nazivi in priznanja so eno, osebni stik s Failo Pašić Bišić, toplina, energija in moč, ki jih izžareva, pa so nekaj povsem drugega.

Da bi bila bližje Bogu, poskušam biti bližje ljudem "V vsej zgodovini je današnji čas najboljši, saj ni prostora na zemlji, kjer bi lahko človek bil sam.

Moja zgodba je hoja po neshojenih poteh, ki jih sama izberem. Da bi bila bližje Bogu, poskušam biti bližje ljudem.

Učili in naučili so me, da darežljivost ni v tem, da ljudem dajemo tisto, česar sami ne potrebujemo več. Darežljivost je v tem, da drujemo tisto, kar sami potrebujemo bolj kot tisti, ki jim dajemo," pravi Faila.

Dodaja, da ima za humanitarno dejavnost, ki ji je povsem predana, še kako tehtne razloge.

Med vojno je kot deklica obredno umivala umrle "Humanitarna pot je moja vodilna volja, ki ne pozna obotavljivosti, ne dvoma. Šibki so breme šibkim in prijetno breme velikim ljudem. Islam pa je tista dejavna sila, kjer morata vsak korak in gib iti po isti poti. To harmonijo duše in telesa na enem bregu sem občutila v času vojne v Bosni in Hercegovini, ko sem se kot 13-letna deklica ukvarjala z obrednim umivanjem umrlih. Moja pot se je pozneje nadaljevala na kriznih območjih in v najrevneših predelih sveta. Tam sem se učila smisla življenja," pravi Faila, ki se s svojimi številnimi potovanji, posvečenimi predvsem skrbi za revne otroke ter otroke migrante, noče hvaliti.

Največji dosežek "Moj največji osebni dosežek je ta, da si kot muslimanka, ki prakticira islamski način oblačenja, nikoli nisem zaželela biti kdorkoli drug kljub številnim mentalnim oviram okolja, v katerem živim. Želim izkoristiti svoje rojstvo in ne biti sraka, če sem lahko labod. Živim po načelu, da moram vse, kar počnem, v življenju uskladiti z razumom, s svojim mestom v družbi, svetu in s svojo naravo. Ter pri tem misliti na svoje dobro in dobro drugih."

Ženske spoštovane tudi brez denarja Failin portret je letos natisnjen na evropskem koledarju Ženske, ki navdihujejo Evropo.

"Veseli me, da so te 'položaje' podelili ženskam, ki imajo svojo vrednost. To so plemenite ženske, ki so pobudnice številnih družbenih sprememb, ki so spoštovane tudi brez denarja. Nekako tako, kot je lev spoštovan tudi v sedečem položaju. Koledar je dokaz, da je bil vzpon težak, a da mi je uspelo požeti sad svojih dejanj," pravi Faila.

Častna ambasadorka medkulturnega dialoga Pred kratkim je Faila Pašić Bišić postala še častna ambasadorka medkulturnega dialoga. "Po šolah bom vse leto učila, da svet nima smisla samo v vidnem, temveč tudi v čutnem. Otrokom, zlasti tistim z migrantskim ozadjem, je treba omogočiti, da v sebi ohranijo svoj ponosni jaz. Da njihovo ime in kraj rojstva ne smeta vplivati na njihovo življenje, kot tudi način integritete ne sme postavljati vprašanj o identiteti, mejah in osebnih potrebah."

Če res razumemo pomen integracije, potem vemo, kako pomembno je, da se priseljeni otroci čim hitreje naučijo slovenščine in prevzamejo navade novega okolja, po drugi strani pa je že majhna pripravljenost "domačih" otrok dovolj, da sprejmejo kulturo priseljenega otroka in se seznanijo z njo, pravi Faila.

"Po vsem, kar učijo teorije, bi morali imeti priseljeni otroci namreč pravico do veliko več motenj kot jih dejansko izkazujejo. Jezikovne prepreke, prilagoditvene težave, občasno neprijazen sprejem s strani učitelja ali sošolcev otežujejo uspešno učenje. Priseljeni otroci potem s svojim (pozneje) dobro prilagojenim vedenjem sami sebi ustvarjajo udobno okolje, čeprav so zelo pogosto še naprej obravnavani kot tujci," pravi Faila.

Pa tudi to še ni vse.

"Promovoviram tisto, kar ljubijo vse religije. Obenem podiram stereotipe o muslimanski ženski in sporočam, da tudi me lahko čutimo in živimo po svoje."

Ne spreglejte