Torek, 27. 8. 2013, 17.07
8 let, 7 mesecev
Ženska, ki navdihuje Evropo
Na humanitarnem področju skorajda ni priznanja, ki ga humanitarna aktivistka, ustanoviteljica društva UP in ena redkih prostovoljno pokritih muslimank pri nas Faila Pašić Bišić z Jesenic ne bi že vpisala v svojo biografijo.
A nazivi in priznanja so eno, osebni stik s Failo Pašić Bišić, toplina, energija in moč, ki jih izžareva, pa so nekaj povsem drugega.
Moja zgodba je hoja po neshojenih poteh, ki jih sama izberem. Da bi bila bližje Bogu, poskušam biti bližje ljudem.
Učili in naučili so me, da darežljivost ni v tem, da ljudem dajemo tisto, česar sami ne potrebujemo več. Darežljivost je v tem, da drujemo tisto, kar sami potrebujemo bolj kot tisti, ki jim dajemo," pravi Faila.
Dodaja, da ima za humanitarno dejavnost, ki ji je povsem predana, še kako tehtne razloge.
"Veseli me, da so te 'položaje' podelili ženskam, ki imajo svojo vrednost. To so plemenite ženske, ki so pobudnice številnih družbenih sprememb, ki so spoštovane tudi brez denarja. Nekako tako, kot je lev spoštovan tudi v sedečem položaju. Koledar je dokaz, da je bil vzpon težak, a da mi je uspelo požeti sad svojih dejanj," pravi Faila.
Če res razumemo pomen integracije, potem vemo, kako pomembno je, da se priseljeni otroci čim hitreje naučijo slovenščine in prevzamejo navade novega okolja, po drugi strani pa je že majhna pripravljenost "domačih" otrok dovolj, da sprejmejo kulturo priseljenega otroka in se seznanijo z njo, pravi Faila.
"Po vsem, kar učijo teorije, bi morali imeti priseljeni otroci namreč pravico do veliko več motenj kot jih dejansko izkazujejo. Jezikovne prepreke, prilagoditvene težave, občasno neprijazen sprejem s strani učitelja ali sošolcev otežujejo uspešno učenje. Priseljeni otroci potem s svojim (pozneje) dobro prilagojenim vedenjem sami sebi ustvarjajo udobno okolje, čeprav so zelo pogosto še naprej obravnavani kot tujci," pravi Faila.
Pa tudi to še ni vse.
"Promovoviram tisto, kar ljubijo vse religije. Obenem podiram stereotipe o muslimanski ženski in sporočam, da tudi me lahko čutimo in živimo po svoje."