Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
28. 1. 2014,
13.24

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

crowdfunding

Torek, 28. 1. 2014, 13.24

7 let, 2 meseca

Slovenec, ki želi na Kanarskih otokih postaviti Park obilja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V želji, da bi svojemu sinu zagotovil zdravo, doma pridelano hrano, je Gregor Kocijančič na Kanarskih otokih postavil svoj akvaponični zelenjavni vrt. Zdaj si želi postaviti park obilja.

Tokratni junak je ljubiteljski vrtnar Gregor Kocijančič, ki že 15 let živi na Fuerteventuri, enem izmed otokov Kanarskega otočja. Tja ga je gnala želja po življenju na otoku večnega poletja. Po rojstvu sina je ugotovil veliko pomanjkljivost otoka v primerjavi z zeleno in z gozdom bogato Slovenijo.

"Spoznal sem, da okolje ne zagotavlja zdrave hrane za mojega otroka, zato sem začel iskati načine, kako mu to omogočiti," pripoveduje. Deževnih dni je na otoku malo, zemlja je nerodovitna, izvirov pitne vode skoraj ni. Ker paradižnika in solate ni želel zalivati s klorirano vodo, je našel drug način – akvaponiko.

Akvaponika je … … naravni krožni sistem pridelave rastlin s pomočjo rib in bakterij, ki jih povezuje kroženje vode. Ribje izločke v akvariju naravne bakterije predelujejo v hranljive snovi, s katerimi se hranijo rastline. Te pa s svojimi koreninami čistijo vodo, ki preteče nazaj v akvarij. Posebnega dela s pridelavo ni, pravi Gregor. "Vse, kar moram storiti, je, da na nekaj dni nahranim ribe ter poberem sadje in zelenjavo."

Sistem je povsem samozadosten, potrebuje le nekaj malega električne energije za prečrpavanje vode iz akvarija do rastlin. A še to Gregor pridela sam, tudi z akvaponiko. Za to izkorišča drugi del potovanja vode – padec od zabojnika z zemljo nazaj proti akvariju. Kot pravi, "s padanjem vode lahko proizvajamo devetkrat več energije, kot jo porabimo, da jo dvignemo."

Doma pridelana pitna voda in gorivo V Gregorjevem domu pravzaprav nič ne gre v nič. Odpadno vodo prekuhava in jo prefiltrira z mineralnim filtrom ter iz nje ustvari pitno vodo. Iz ostankov sadja in zelenjave naredi hrano za ribe, preostalo pa predela v bio gorivo. Količin, kot pravi, ni veliko, je pa vse izkoriščeno.

Park of Abundance* Akvaponični vrt bi s svojega dvorišča zdaj preselil na odprto lokacijo, kjer si želi postaviti neprofiten, samooskrben ekološki Park obilja, kjer bi bila na voljo organsko pridelana hrana. S tem želi ljudem približati tak način pridelovanja hrane.

"Akvaponika je projekt, za katerega mislim, da bi ga vsak moral razumeti, in s katerim bi si lahko pridelal osnovno zdravje, pitno vodo in nekaj elektrike. Predvsem pa bi rad spremenil pogled na naravo. To danes ugaša. Bolj vemo, kateri je najnovejši telefon na trgu, kot to, koliko je vrst paradižnika," pravi.

O zdravju, ki ga ponuja akvaponika, želi ozaveščati čim širši krog javnosti, zato je projekt prijavil na Indiegogo, kjer prek množičnega financiranja (crowdfunding) zbira sredstva, donatorjem z vsega sveta pa bo v zameno ponudil svoje znanje in izkušnje ne le o akvaponiki, temveč tudi o pridobivanju električne energije. "Ne gre za to, da bi rad dobil denar, temveč za to, da so ljudje del tega," pojasnjuje.

Postavati tak park je njegova velika želja, ki pa jo namerava uresničiti tudi, če mu sredstev ne uspe zbrati. V tem primeru bo projekt bolj lokalne narave.

*Park obilja

Ne spreglejte