Ponedeljek, 25. 8. 2014, 10.15
7 let, 2 meseca
Prostovoljec, ki zna v kozji rog ugnati tudi poklicne gasilce
Domen Pavlič je prav gotovo prvo ime slovenske različice Firefighter Combat Challenge, najtežje gasilske preizkušnje na svetu, no, če odštejemo realne intervencije, ki so poleg fizične zahtevnosti lahko tudi smrtno nevarne, ki so ga pred petimi leti prvič izvedli tudi na naših tleh.
Tekmovanje ima korenine v ZDA, kjer so pred 23 leti sestavili ekstremno zahteven test za sprejem poklicnih gasilcev, s katerim so želeli preveriti pripravljenost gasilcev, pred sprejemom v svoje vrste. V sklop izziva so vključili samo tiste naloge, ki jih gasilci izvajajo tudi v primeru intervencij. Od teka v visoke zgradbe, prenašanja težkih cevi in poškodovanih oseb, natančno usmerjanje vodnega curka in podobno. Skratka, vse to, kar so gledalci lahko ta konec tedna občudovali na Bledu.
Zmaguje v paru in v konkurenci posameznikov
Domen je zdaj že dober znanec tega tekmovanja. Zmaguje tako v posamični konkurenci, kjer ima trenutno rekord minuto in 30 sekund, a se želi spustiti še nižje (najboljši rezultat na svetu je 1:22), in zadnja tri leta tekmuje tudi v paru z Maticem Zupanom, prostovoljnim gasilcem iz PGD Moste. Na zadnjem svetovnem prvenstvu v Las Vegasu je zasedel odlično 12. mesto, pred njim so bili uvrščeni le gasilci, ki si z gasilstvom profesionalno služijo kruh. Pavlič je letos že izboljšal svoj čas, na zadnjem tekmovanju v Szczecinu na Poljskem, je s časom 1:27,31, dobesedno pometel s konkurenco.
Sin olimpijske gasilske prvakinje
Tako kot večina gasilcev tudi Pavlič izvira iz gasilske družine. "Gasilstvo je v naši družini že tradicija. Moji starši so gasilci, prav tako moj brat, no, moja mami je celo gasilska olimpijska prvakinja. Leta 2009 so z ekipo PGD Begunje na olimpijskih igrah gasilcev v Ostravi na Češkem, na tekmovanju z motorno brizgalko, osvojile naslov olimpijskih prvakinj. Lahko rečem, da so gasilski uspehi v Begunjah kar domači," se je po prvem delu nedeljskega sporeda, ko je oddelal nastop v dvojicah in se pripravljal na nastop v ekipni konkurenci tekmovanja, pripovedoval kleni gasilec, ki je v vrste najbolj številčne prostovoljne organizacije v Sloveniji, ki šteje več kot 150 tisoč gasilcev v 1300 društvih, zakorakal že pri sedmih letih.
Strah je vedno prisoten
"Pri 18 letih sem opravil nadaljevalni tečaj za gasilce, kar je predpogoj za sodelovanje na intervenciji. Spomnim se precejšnjega adrenalina s prve intervencije, – v Lescah je zagorelo večje skladišče – precej podobno kot na tekmovanju, pa čeprav gre za drugačno stvar. Takrat sem prvič v živo spoznal, kako stvari potekajo in k sreči se je vse dobro končalo," je pobrskal po spominu in priznal, da je strah stalnica vseh gasilskih posredovanj.
"Strah mora biti prisoten, brez tega ne moreš delati tako razsodno, kot je to treba. Lastna varnost je na prvem mestu, brez tega pač ne moreš pomagati drugim," poudarja gasilec, ki ne pozna dneva, ko se ne bi vsaj za trenutek zadrževal v matičnem gasilskem domu. "Vedno je kaj za postoriti, za pomagati."
Poklicni gasilec ali poklicni trener
Čeprav se je v preteklosti že poigraval z idejo o poklicni gasilski vlogi, pa zdaj resneje razmišlja o trenerski. Končuje namreč Fakulteto za šport. "Treniram za učenje drugih, razmišljam predvsem o delu osebnega trenerja ali kondicijskega trenerja, ki bi z nasveti pomagal športnikom," se je razgovoril mladenič, ki se je v preteklosti ukvarjal s številnimi športnimi zvrstmi, od odbojke na mivki, teka in podobno, obredel je že veliko gora, iz tega športnega ozadja pa črpa tudi splošno fizično pripravljenost, ki mu pri najtežjih dveh minutah v športu, kakor oglašujejo Firefighter Combat Challenge, pride še kako prav.
"Najpomembnejša je moč, ki jo pridobivam z vajami z utežmi ali telesno težo, vzdržljivost in pravilna tehnika uporabe gasilske opreme," povzema Pavlič.
Ne preseneča ga, da je kar vsak 12. Slovenec gasilec. "Kakor poznam stanje v tujini, je tam precej več poklicnih gasilcev, pri nas pa ravno obratno. Verjetno tudi zato, ker imamo stvari dokaj dobro organizirane," pravi prostovoljni gasilec, ki ga konec septembra v Avstriji čaka evropsko prvenstvo, v začetku novembra pa še vrhunec gasilsko-športne sezone, svetovno prvenstvo Firefighter Combat Challenge v Phoenixu v Arizoni, kamor odhaja kot del slovenske reprezentance, v kateri so še Matic Zupan (PGD Moste), Anže Habjan (PGD Podnart), Gregor Stanonik (PGD Gorenja vas), Amer Čosić (GE Nova Gorica) in Jure Bajc (PGD Tacen).
"Trenutni evropski rekord je 1:27, upam, da bi mi uspelo priti pod čas 90 sekund," se nadeja Pavlič, ki se bo v prihodnjem mesecu ukvarjal predvsem z zbiranjem sredstev za kritje poti v ZDA, saj so za finančno konstrukcijo zadolženi sami.
Slovenski gasilci bodo nastopili v dvojicah (z Zupanom lani le za stotinko sekunde zgrešila tretje mesto med dvojicami), mešanih dvojicah in konkurenci posameznikov.