Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
16. 2. 2015,
20.52

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 16. 2. 2015, 20.52

8 let, 7 mesecev

Odločila sta se, da je dovolj, in šla na svoje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Prepričana sva, da je najina zgodba lahko za marsikomu spodbuda, da iz svojega hobija ustvari nekaj konkretnega, pravita Tjaša in Toni.

Tjaša Gračner je ena od začetnic projekta Vintage Vikend, s katerim so s prijateljicami pred več kot petimi leti sprožile val nostalgično obarvanih dogodkov v Ljubljani in tudi širše.

Priprava dogodkov, ki so obsegali vse od vintidž sejmov, ki so povezali vse ponudnike tovrstnih oblačil in predmetov, od modnih stajlingov, fotografiranj do organizacije tematsko obarvanih zabav, je Tjaši vzela večino popoldnevov in koncev tedna.

Delavnike pa je preživljala kot strokovna sodelavka za odnose z javnostmi v Narodnem muzeju Slovenije, delo pa jo je vedno manj veselilo. Pomemben razlog so bile tudi vedno nove pogodbe za določen čas in konec leta 2013 sta se z možem Tonijem Matuslovićem odločila, da je dovolj.

Nastal je butik Vintage Getaway.

Spakirala sta in šla Toni prihaja iz Hrvaške, z Reke, in s Tjašo sta se zaradi številnih ugodnosti, med njimi so nižja najemnina, nižji stroški, tja tudi preselila. "Sklenila sva, da spakirava vse svoje imetje in se preseliva čez mejo ter vse svoje prihranke vloživa v svoje sanje," pove Tjaša.

Konec lanskega leta sta odprla butik Vintage Getaway, ki je spoj antikvariata in trgovine z oblekami in modnimi dodatki, starejšimi od dvajsetih in mlajšimi od stotih let. Kot pravita Tjaša in Toni, so ljudje navdušeni in so odzivi zelo dobri. In še toliko bolj zato poudarjata, da želita s svojo zgodbo pokazati, da ni treba iti daleč, če želiš uresničiti nekaj, kar si želiš.

Kdo je Tjaša Gračner? Univerzitetna diplomirana etnologinja in kulturna antropologinja je po končanem študiju šla v komunikološke vode, saj je delovala kot predstavnica za odnose z javnostmi pri številnih projektih, nazadnje kot strokovna sodelavka za odnose z javnostmi v Narodnem muzeju Slovenije. Pet let je organizirala nostalgično obarvane dogodke pri projektu Vintage Vikend.

Tjaša zase pravi, da je trmasta oseba. Ko se nečesa loti, to izpelje do konca in v vsak projekt vloži ves svoj čas in energijo. V prostem času uživa na izletih in potovanjih, najbolj pa se sprosti na plesiščih s trash glasbo osemdesetih in devetdesetih let ali z nastopi na večerih karaok.

Kdo je Toni Matuslović? Toni je predvsem navdušen zbiralec predmetov, ki v ljudeh budijo spomine. Po izobrazbi je pomorski navtik, vendar ga življenje pomorca ni pritegnilo in se je po končanem šolanju iskal v različnih poklicih, nazadnje tudi v geodeziji, želel pa si je ustanoviti svoje lastno podjetje.

Toni pravi, da je optimist, njegov moto je, da počasi daleč pride. Kot zanimivost: v avtomobilu mu med vožnjo še vedno delajo družbo kasete. Sicer pa uživa v potovanjih in odkrivanju krajev, ne tako znanih turistom.

Zakaj ravno vintidž, v čem je čar? Tjaša priznava, da so jo od nekdaj zanimale starine, vendar se je pravo navdušenje nad nošenjem in zbiranjem tovrstnih oblačil začelo, ko so s prijateljicami organizirale modno revijo v ljubljanskem baru in jo pospremile s tržnico rabljenih oblačil. Tržnica je požela ogromen uspeh in iz dogodka se je razvil projekt Vintage Vikend, v okviru katerega so se odvijali nostalgično obarvani sejmi, zabave, modno fotografiranje …

Skozi projekt, pri katerem je bila Tjaša zadolžena za odnose z javnostmi, je vzljubila vintidž modo in si danes ne zna predstavljati, da bi zapustila dom brez vsaj enega takšnega kosa na sebi.

Tonija po drugi strani privlačijo stari predmeti, ki v ljudeh vzbujajo nostalgijo. Nanj je ljubezen do zbirateljstva prenesel njegov pokojni oče, ki mu je podaril prvo zbirko starih kovancev. Od takrat Toni navdušeno zbira vse, kar v njem prebudi zanimanje. Predvsem ga zanima tehnika iz sredine prejšnjega stoletja, kot so telefoni, radiji, gospodinjski aparati in okrasni predmeti zanimivega dizajna.

Meja je le še nebo … Ker sta se Tjaša in Toni v zadnjem obdobju intenzivno ukvarjala predvsem s trgovinico, se jima pogosto v Sloveniji ni uspelo udejstvovati, bilo je zgolj nekaj dogodkov, na primer sodelovanje na Nostalgični soboti v Ljubljanskem parku Tabor.

Zdaj pa načrtujeta organizacijo nostalgično obarvanih dogodkov na Reki, kamor bosta k sodelovanju povabila tudi slovenske ljubitelje vintidža in nostalgije. Sicer redno sodelujeta z oblikovalko Hano Domijan, ki je zaslužna za podobo trgovine in tiskovin.

"Midva vedno praviva, da je le nebo meja. V prihodnosti bi želela, da postane Vintage Getaway platforma za srečevanje kreativcev in zbirateljev. Že zdaj trgovina ponuja prostor za razstave, s fotografi se dogovarjamo za ustvarjanje tematskih fotozgodb, v prihodnje pa bi želela, da bi bilo tovrstnega sodelovanja še več. Seveda imava še veliko projektov in načrtov za svoj vintidž kotiček, vendar ne smeva razkriti vseh skrivnosti," še povesta Tjaša in Toni.

Ne spreglejte