Ponedeljek, 18. 8. 2014, 10.09
8 let, 7 mesecev
"Ne smemo samo soliti pameti, ampak moramo tudi ukrepati"
Alenka Žumbar Klopčič je oseba z neizmerno energijo in posluhom za ljudi, zato lahko počne več stvari naenkrat. Je odgovorna urednica in direktorica podjetja Energetika.NET, pisateljica, lastnica podjetja Eko knjiga, predvsem pa oseba, ki ima moč povezovanja ljudi za dobrodelne projekte.
"To je bil moj padalski skok v energetiko, a čeprav področje zveni kot zelo suhoparno, kmalu spoznaš, da je to še kako živahna panoga," pravi Alenka. Pozneje je prevzela uredniško funkcijo in leta 2010 tudi direktorsko.
Nastala je prva otroška slikanica s sporočilom, da moramo biti ljudje malce bolj odgovorni do živali, da bo teh manj po zavetiščih. Del denarja iz prodaje knjig pa je bil namenjen prav za živali v zavetiščih. Prvi knjigi sta sledili druga, tretja in danes ima tako več kot trideset ekoslikanic, ki skušajo s svojimi zgodbami vplivati na naš odnos do okolja in do ljudi.
Z zadnjo knjigo Metka v Gvineji Bissau Alenka sodeluje tudi pri dobrodelnem projektu Toka Toka Žani, ki v Sloveniji zbira materialna in finančna sredstva za šolo v vasi Jugudul v tej državi, s čimer želijo snovalci projekta predvsem spodbujati izobraževanje. "S pomočjo prodaje knjige smo zbrali tudi nekaj denarja, da bodo jeseni materialne stvari lažje pripeljali v Jugudul," razloži svoj del Alenka.
"Glavni moto Srečne hiše je: lokalno veselje za globalno srečo. Menim namreč, da je treba delovati na mikroravni in prispevati k temu, da smo ljudje zadovoljni že v svojem mikrookolju. Na območju, kamor sem se preselila, pa je tudi precej otrok v rejništvu, zato smo si zamislili, da bi jim dali na voljo prostor in možnosti za igro in učenje."
V Srečni hiši bodo izvajali tudi različne dogodke in aktivnosti. Eno, ki bo povezala Srečno hišo z otroki iz Gvineje Bissau, tako že izvajajo. Otroci iz OŠ v Krašnji, kjer sama tudi živi, so namreč po prebrani knjigi Metka v Givenji Bissau napisali pisma za otroke in narisali risbice, ki jih bodo poslali v šolo v Jugudul, ki jo bodo pomagali posodobiti v okviru projekta Toka Toka Žani.
Ko bodo tamkajšnji otroci dobili pisma, pa jih bodo prosili, da storijo enako za otroke iz Krašnje.
Je tudi izdelek z razvojnim poslanstvom, saj je deset evrov od prodane torbice namenjenih v sklad podjetja Eko knjiga, s sredstvi iz tega sklada pa Eko knjiga pod okriljem programa Modri svet za mlade nagrajuje dela in izkušenj željne mlade, ki jih na drugi strani Energetika.NET opremlja tudi s praktičnimi znanji, poslovnimi izkušnjami in seveda s priporočili za nadaljnjo kariero. Letos so tako za novinarsko delo v energetiki usposobili dva mlada, enega pa so osrečili s 500 evrov bruto nagrade za kratki film Energetika jutri.
Alenka je dejavna ves čas. Marca se je malce pred veliko nočjo angažirala in s prijatelji v kratkem času zbrala denar za hrano, ki so jo nato nesli v Center za socialno delo Domžale.
"V pol ure se mi je oglasilo toliko prijateljev, da smo zbrali 350 evrov in nakupili hrane za dvajset družin. Nato smo junija zbirali hrano za živali v zavetiščih, to pa spet ponovili avgusta, ko sem praznovala rojstni dan in so mi prijatelji prinesli kar mačjo hrano. Takšne aktivnosti bom seveda izvajala še naprej, a zdaj pod okriljem Srečne hiše," je povedala Alenka.
Do lani so samo prek Eko knjige v štirih letih namenili okoli štiri tisoč evrov za različne namene.