Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
26. 9. 2013,
21.43

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 26. 9. 2013, 21.43

7 let, 1 mesec

Ko slovensko dekle poučuje otroke iz Gane

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Tjaša Rener in Matevž Cvetković živita v Gani, kjer si prizadevata, da bi njun hotel zaživel. Tjaša pa tamkajšnje otroke še poučuje.

Učitelj telovadbe Matevž Cvetković in umetnica Tjaša Rener se z Gano spoznavata že pet let. Dežela ju je prevzela, ideja o majhnem hotelu pa je v vseh teh letih postala uresničljiva. Prevzeli pa so ju tudi ljudje in kot pravi Tjaša, je to drug svet, bolj skromen in oddaljen od globalizacije.

Dežela nad ekvatorjem Afrika se je Tjaši priljubila pred leti, ko se je prvič seznanila z Gano. Matevž je tam s prijateljem zidal počitniške hišice, Tjaša pa jih je skupaj z vaškimi otroki porisala. Otroci so bili deležni socialne in izobraževalne note, prvič so se na primer srečali s čopičem. Tjaša je že pred časom za naš medij dejala, da so ji otroci v Gani z načinom življenja pokazali, kako prav in kako pomembno je delati dobro za skupnost, saj je to tisto, kar te na koncu osreči, te napolni ... In to je tudi vir navdiha, idej in smisla.

Otroci so takoj sprejeli medse "Ko prideš tja, se vsi prilepijo nate. Z otroki sem hodila okrog in si želela, da bi z njimi nekaj ustvarjala. Najprej sem jim predstavila barvice in nato nadaljevala s knjigicami ter jih učila brati in pisati. Med vsem gradivom sem imela s seboj tudi prazno skicirko. Otrokom sem ponudila prazne liste skicirke, da so jih napolnili s svojimi idejami in lastno domišljijo. Skicirka je bila tudi pripomoček pri sporazumevanju, če je kdo potreboval nož, mi je to preprosto narisal. S svinčniki in barvicami sem komunicirala z otroki in gradila popolnoma samosvojo likovno afriško zgodbo," je pojasnila Tjaša.

Stik z otroki sicer za Tjašo ni bil prvi, saj se je tudi v Sloveniji preživljala z delavnicami, ki jih je pripravlja za otroke. Način dela je v Afriki podoben, način življenja otrok pa popolnoma drugačen – skromen, izoliran od globaliziranega sveta.

Do zdaj je Tjaša ročno natisnila in zvezala že kar nekaj izvodov svoje umetniške knjige z naslovom A story from Afrika. Želi pa si, da bi z izvodi razveselila ganske in tudi druge otroke, zato išče založnika, ki bi ji omogočil izdajo knjige. Knjiga je sicer kombinacija slikanice, pobarvanke in skicirke, ki je hkrati tudi učbenik. Predstavlja življenje otrok v vasi Anyinatiase. In zanimivo je, da je knjiga končana, ko je pobarvajo in popišejo še otroci.

Formalna izobrazba: umetnica Tjaša je obiskovala Srednjo šolo za oblikovanje v Mariboru, in sicer smer modno oblikovanje. Nato pa se je vpisala na Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO) v Ljubljani, smer slikarstvo in projekt A story from Africa je njeno diplomsko delo.

V času izobraževanja je ugotovila, da jo poleg kreiranja in šivanja oblek zanima še kaj drugega. Med drugim se je seznanila s sitotiskom, šla na izmenjavo v Zagreb in ustvarjala. Tako je nastala tudi ideja o lastni umetniški knjigi.

Ne spreglejte