Ponedeljek, 13. 1. 2014, 15.24
8 let, 7 mesecev
Ko proizvodnja ne sledi povpraševanju po slovenskih jadrnicah Seascape
Mlado ljubljansko podjetje Issa se ukvarja s projektiranjem, proizvodnjo in prodajo jadrnic, ki pod blagovno znamko Seascape veter v jadra lovijo na različnih koncih sveta. Kljub luksuznim izdelkom nenaklonjenim časom in poslovno neugodnim razmeram v državi, s pravo ekipo dokazujejo, da lahko z jasno vizijo in močno voljo uspešno poslujejo tudi doma. O selitvi v tujino še ne razmišljajo.
Jasna lastniška struktura in odličen menedžment, ki temelji na visoki stopnji zaupanja, je ključ do uspeha. "Zaradi nenehne rasti se moramo konstantno prilagajati novim konceptom vodenja družbe. Rast podjetja mora slediti potencialu trga. Ko na letni ravni presegaš 30-odstotno rast, je treba znova narediti nov poslovni načrt in prestrukturirati podjetje," pravi solastnik podjetja in vodja prodaje Andraž Mihelin.
Konkurence praktično ne poznajo. Športno jadrnico so prilagodili rekreativnim jadralcem, ki je všečna na pogled, ima imidž, izjemno kakovost in je do uporabnika prijazna. Cena in hitrost jadrnice nista v ospredju. "Za nas je jadrnica vmesni člen med človekom ter vetrom in morjem. Na globalnem tržišču je veliko športnih jadrnic, ki jih ljubiteljski jadralci ne obvladajo, in še več potovalnih jadrnic, ki so sicer bivalno udobne, vendar s slabimi jadralnimi lastnostmi. In tu vmes smo našli prostor za naše izdelke," vizijo podjetja pojasni Mihelin. Največ kupcev tako prepričajo zunaj ustaljenih jadralskih krogov.
"Najšibkejši člen trenutno predstavljajo proizvodne zmogljivosti, s katerimi ne moremo zadostiti povpraševanju. Intenzivno razmišljamo o zaposlitvi 15 proizvodnih delavcev do konca leta, s katerimi bi del proizvodnje jadrnic prevzeli na lastna pleča. Do zdaj so namreč proizvodnjo jadrnic zagotavljali različni podizvajalci, med drugim tudi begunjski Elan, ki pa ne opravičujejo naših pričakovanj," pojasnjuje solastnik in vodja proizvodnje Kristjan Hajnšek. Polna zmogljivost lastne proizvodnje pa na drugi strani za relativno zahtevno prodajo njihovih izdelkov predstavlja novi izziv.
Največ prodajo na severnih trgih – Skandinavija, Nemčija, Švica, Avstrija in Francija. Počasi prodirajo na bolj oddaljene trge, kjer so na Japonskem v nakup prepričali šest novih lastnikov jadrnic, dva v ZDA, po eno pa so prodali v Avstralijo in na Mauritius. Trenutno se spogledujejo s kupci na Švedskem, v Veliki Britaniji in državah Beneluksa, ki po znanju segajo od olimpijskih jadralcev do popolnih začetnikov. Pet nacionalnih jadralnih zvez, vključno s slovensko, je za njihove jadrnice ustanovilo nov uradni tekmovalni razred.
Z odpiranjem novih trgov in pobiranjem nagrad so pred dvema letoma naredili nov drzen korak. Zasnovali so slabih osem metrov dolgo jadrnico Seascape 27, ki bi ponujala edinstveno izkušnjo – udobje s štirimi ležišči in ločenim straniščem, primerno za družinska jadranja. Obenem bi bila izjemno hitra in okretna, zagotavljala bi vrhunsko jadralsko doživetje, tako za priobalne kot odprtomorske regate.
"To je bil odličen pokazatelj, da smo na pravi poti, kupci verjamejo v naše izdelke in si jih želijo," pove Mihelin. S prejetimi kupninami so lahko financirali del razvoja nove jadrnice in zagnali proizvodnjo. Do danes so kupcem dobavili 20 jadrnic, še 30 naročnikov bo moralo nanje čakati do septembra.
Tudi Seascape 27 je bila leta 2012 med nominiranci za naslov evropske jadrnice leta, lani pa je na Mesecu oblikovanja v Ljubljani prejela nagrado za oblikovalski dosežek leta. Načrtov za prihodnost jim ne manjka, vsak nov izdelek pa želijo narediti drugačen od uveljavljenih navtičnih proizvajalcev. Ti so se v zadnjih letih ujeli v načrtovanje jadrnic za charterske goste, s čimer so "pohabili" svoje modele.