Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
29. 5. 2014,
12.47

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 29. 5. 2014, 12.47

8 let, 7 mesecev

Ko iz late nastane Fajn Bicikl

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Zgodba o lesenem kolesu je plod neverjetnih idej, naključij in zamisli žensko-moške družinske ekipe Krajnc.

Avtorica Fajn Bicikla je mlada Štajerka Tina Krajnc, ki s pomočjo spretnih rok očeta in dedka izdelujejo neverjetno vpadljivo in uporabno leseno kolo. Fajn Bicikl se piše z velikima začetnicama s posebnim namenom, saj sta F in B inicialki imena Ferdinand (Tinin dedek) in Bojan (Tinin oče), osebi, ki uresničujeta Tinine zamisli.

Vse dobre zgodbe imajo neverjeten začetek. Tako se je zgodba o Fajn Biciklu začela z darilom za rojstni dan. Tina je za rojstni dan dobila staro kolo iz leta 1938 in "prav to kolo je mojega očeta očaralo. Takoj ga je začel obnavljati, da bi spet služilo svojemu namenu. Ker pa že od nekdaj radi ustvarjamo iz lesa, se je med prenovo starega kolesa porodila ideja o lesenem kolesu. Na začetku se nam je seveda zdelo smešno. Doma smo imeli lesene stole, mize, lestve, izdelke, ki smo jih že od pradedka izdelovali iz lesa, ne pa koles. Moj oče je nato hodil okoli hiše z lato in govoril, da bo to kolo. Seveda smo se mu tiste prve tri mesece vsi smejali. A v začetku pomladi smo se že vozili s Fajn Biciklom. Vožnja je bila tako dobra, kakovostna, da smo kar pozabili na druga kolesa."

Leseno kolo je v tujini že znano, v Sloveniji še posebnost Kolesarjenje postaja vedno bolj priljubljen šport med rekreativci, a lesenih koles res nismo vajeni. Nekako se nam zdi, da les vseh zunanjih obremenitev ne prenese tako dobro kot navadno kolo. "Za leseno kolo smo se odločili predvsem zato, ker je les tisti, ki ga najdemo v neposredni bližini doma. Pomembno je, da uporabljamo surovine, ki so nam na voljo. Pomembno pa nam je tudi, da prav s Fajn Biciklom širimo prepoznavnost Maribora, pa tudi Slovenije."

Za izdelavo potrebujejo 150 ur Leseno kolo je izdelano popolnoma ročno in za izdelavo enega potrebujejo približno 150 ur. Vsako kolo je unikatno in dobi svojo serijsko številko, prav tako pa zagotavljajo servis in pomoč dve leti po nakupu. Les (uporabljajo smreko in češnjo) zlepijo, saj tako dosežejo večjo trdnost in mu podaljšajo življenjsko dobo. Kolo tehta približno 15 kilogramov, kar je primerljivo z mestnimi kolesi. Kupcem pa ponudijo tudi kup dodatne opreme, ki je seveda prav tako lesena (košarica, blatniki, prtljažnik za kolo …).

Zanimivost tega kolesa je tudi ta, da se ga da izdelati iz suhega lesa, ki sicer ni več uporabno, spretne Krajnčeve roke pa ga pretvorijo v kolo in nanj natisnejo še poseben napis. "Kateri vinar bi se branil kolesa, ki bi vseboval del njegovega najljubšega soda? Fajn Bicikl je odlično darilo za abrahame, obletnice, poročna darila … Prav tako pa je primeren za vsakega posameznika, ki rad živi z naravo, s slovenskimi izdelki in unikati."

Darilo za posebne priložnosti Dva abrahamovca se že lahko pohvalita kot ponosna lastnika koles. Tina ocenjuje, da je vrednost kolesa od 700 do 900 evrov. Njihovi potencialni kupci so ljudje, "ki hočejo nekaj več. Ljudje, ki cenijo unikatnost in slovenske izdelke. Primeren je tudi za ekološki turizem in torej za turiste, ki si ga lahko izposodijo v hotelih, turističnih kmetijah, hostlih …" Z nekaterimi turističnimi ponudniki se že pogovarjajo o tem, da bi v svojo ponudbo vključili tudi izposojo njihovega kolesa.

Ekipa Kranjčevih verjame v dober posel s kolesom, a navdušujejo jih ljudje, "ki nas med vožnjo zaustavljajo in sprašujejo po izdelku" in prav ti jim hkrati dajejo upanje.

Tina, ki je zaposlena na Zavodu Moi Maribor, kjer je odgovorna za prijave na evropske oziroma lokalne razpise ter za področje dela z mladimi, v naslednjih dveh letih še ne pričakuje, da ji bo Fajn Bicikl predstavljal primarni dohodek, "saj je na splošno kupna moč v Sloveniji zelo nizka. Odločili smo se za promocijo na tujih trgih, obiske sejmov, prireditev. Se pa bomo potrudili, da naš izdelek kar se da približamo ljudem, z njim bi radi promovirali tako mesto Maribor kot državo Slovenijo – deželo lesa. Tako smo vedno veseli povabila k sodelovanju na kakšni prireditvi oziroma se ob koncih tedna sami odpravimo na športne kolesarske prireditve."

Z lesenim kolesom na 366 kilometrov dolgo pot Posebne promocije za kolo in Slovenijo se bosta Tina in njen fant lotila julija, saj se bosta podala na kolesarski izziv: prevozila bosta namreč večino Dravske kolesarske poti. Od izvira Drave v Toblachu do Maribora. "S kolesi bova prevozila 366 kilometrov v dobrih osmih dneh. Redno bova pisala blog, tako da naju boste lahko spremljali."

Ne spreglejte